"Hakkı ve Sabrı" Tavsiye Edebiliyor Muyuz?

"Hakkı ve Sabrı" Tavsiye Edebiliyor Muyuz?

İnsanın yaratılış amacı kulluk vazifesidir. Sahip olduğu güzellikleri kendisine ihsan eden yaratıcının emirlerine boyun eğmektir. Kulluk bilincinin en önemli özelliği, Yüce Rabbe, insanın kendisine ve hayatı paylaştığı kimseleredir.

1) Rabbimize; Emir ve yasaklarına karşı önem vermek ve hayatı ona göre şekillendirmektir. 

2) Kendimize; Dünya ve Ahiret saadetimizin dâim ve kâim olabilmesi için hareket ve tarzımızı düzenlemektir.

3)Çevremize; Başta ev hayatımız, iş hayatımız ve birlikle kullandığımız alanları paylaştığımız kimselere -Hakkı ve Sabrı- Tavsiye etmektir.

Hakkı Tavsiye Etmektir ki; güzeli ve doğru olan herşeyi başta kendisi yapmak, sonra da başkalarına anlatmaktır. Sabrı Tavsiye Etmektir ki; karşımıza çıkan her türlü sıkıntıya karşı güçlü olabilmeyi aktarmaktır. İnsanın en önemli ihtiyaç duyduğu şeylerden birisi de, zor durumlar da halini arz edeceği duyarlı kimselerin olmasıdır. Derdini anlayacağı, onunla hemhâl olabileceği kimselere ihtiyaçtır.

Cezaevi ziyaretine gittiğim zaman, suç işleyen kimselerle sohbet ettiğimde,en çok şu kelime dikkatimi çekti."Bir anlık hataydı. ben seni yerine olsam şöyle yapardım diyerek beni çirkin harekete sürükledi"

Hatırlayalım!..
Bir çoğumuzun ezbere bildiği Asr Süresinde Yüce Allah: "O kimseler ki, Güzel işler yaparlar, Hakkı ve Sabrı ederler" buyurmaktadır.
Anlıyoruz ki; bu güzel hareket, Rabbimizin bizden istediği işlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Düşünsenize, kötü iş yapacak bir kimse sizin güzel tavsiyelerinizle o işi yapmaktan vazgeçiyor veya tam tersi, aklında hiç bir kötülük yok iken sizin tavsiyelerinizle kötü hareketi yapıyor. Ne tarafta olmak isterdiniz?

Efendimiz (sav) "Kim Allah'a ve Ahiret gününe iman ediyorsa; 
Ya Hayr söylesin,Yada Sussun" demiştir. Buda bize öğretiyor ki, ağzımızdan çıkan kelime, başta kendimize sonra çevremize faydası oluyormu? Sorgulamamız gerekiyor.

Dünya ve Ahiret mutluluğunun en önemli değeri, Rabbimizin emrettiği şeyleri yapmak, yasakladığı şeylerden kaçınmaktır. Yaklaşık Kuran-ı Kerim de 70 yerde geçen 'Sabrı Tavsiye', bu değerlerin başında gelmektedir. Sonu ebedi cennet olarak vaad edilen bu kuralların hayatımızda Daima Yaşanması ve yaşatılması ümidi ile..

- MEHMET ŞİMŞEK

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 09:57
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER