TDV’den İdlib’e 4 okul

Savaş yüzünden okullarından olan Suriyeliler eğitimlerine Türkiye sayesindde devam ediyor. Türkiye Diyanet Vakfı, Suriye’de kayıp kuşağın oluşmaması için her türlü desteği veriyor. Suriye’de kamplarda yaşayan çocukların eğitimlerine devam edebilmesi için dört okul açan TDV’nin el uzattığı kurumlar arasında İdlib Üniversitesi de var.

TDV’den İdlib’e 4 okul

Türkiye, şefkat eliyle Suriye’deki savaşın izlerini unutturmaya çalışıyor. Savaş yüzünden okullarından olan Suriyeliler eğitimlerine Türkiye’den gelen desteklerle devam ediyor. Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) da bölgede başarılı çalışmalara imza atan kurumların başında geliyor.

UZAKTAN TIP EĞİTİMİ

TDV, İdlib Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde 2 bilgisayar laboratuvarı açarak 50 bilgisayarı öğrencilerin hizmetine sundu. Laboratuvardan faydalanan öğrenci sayısı 800’e ulaştı. Aynı şekilde İdlib Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2 uzaktan eğitim telekonferans salonu kuruldu. Salondan haftalık 400 öğrenci faydalanıyor.

OKULLARA TEMİZLİK MALZEMESİ DAĞITTI

Sultan İkinci Abdulhamid İlköğretim Okulu, Cine İmam-Hatip Okulu, Beraimul İman Anaokulu, Recep Tayyip Erdoğan Yetimler İlkokulu TDV desteği ile eğitime devam ediyor. Söz konusu okullarda 85 öğretmene istihdam sağlanıyor. Diyanet Vakfı aynı zamanda Furkan Okulu inşaatını tamamladı, 500’e yakın gıda paketi ve temizlik paketini öğretmenlere ve eğitim personeline dağıttı. Vakıf, Sultan İkinci Abdulhamid İlköğretim Okulu 450 öğrenci, Cine İmamHatip Okulu 500 öğrenci, Beraimul İman Anaokulu 200 öğrenci, Recep Tayyip Erdoğan Yetimler İlkokulu 350 öğrenci olmak üzere bin 500 öğrenciye hizmet veriyor. TDV, Suriye’de 10 kişiden oluşan gönüllü ekibi oluştururken, 30 okul ve 20 çadır kentte çocuklara yönelik yarışma, kırtasiye ve oyuncak dağıtdı. Bu şekilde ulaşılan çocuk sayısı 5 bini aştı. Ayrıca Azez bölgesinde vakfa ait Beraim Rehabilitasyon Merkezinde 14 kişilik öğretmen kadrosu ile haftalık 100 engelli çocuğa hizmet veriliyor. Camilerde ve okullarda eğitimine devam eden öğrencilere dağıtılan oyuncak sayısı 4 binin üzerinde. Öte yandan Fırat Kalkanı Bölgesi’nde, 156 bin 324 öğrenci, tamir edilen 472 okulda 5 binden fazla öğretmenle yeniden eğitime başladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER