Reklam

Suudi Arabistan Umre Şartını Açıkladı

Suudi Arabistan Ramazan ayı öncesinde, umreye gelebilecekler için koşulları belirledi.Alınan karara göre, koronavirüs aşısının iki dozunu birden olmak ve bağışıklık kazanmak şart koşuldu.

Suudi Arabistan Umre Şartını Açıkladı
06 Nisan 2021 - 09:30

Her yıl birçok Müslüman'ın ziyaret ettiği kutsal topraklar uzun zamandır virüs sebebiyle sessizliğine bürünmüştü.

Virüs karşısında dünya genelinde aşı uygulamasında ilerleme sürerken,Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, Ramazan ayından itibaren yeni uygulamalarla normalleşme adımları atacak.

3 kategori belirlendi

Bu durumda umre için ülkeye alınacaklar için 3 kategori belirlendi. Bu kategor koronavirüse karşı bağışıklık kazanmış olma şartı içeriyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, iki doz aşı olmuş, aşı olmasının üzerinden en az 14 gün geçmiş ve hastalığı geçirip iyileşmiş olmak üzere toplam üç kategorideki kişilerin bağışıklık kazanmış kabul edileceği belirtildi.

Bu kişilere umre yapma hakkının yanı sıra Mekke'deki Ulu Cami'de namaz kılma ve Medine'deki Mescid-i Nebevî'ye girme hakkı da tanınacak.

Bağışıklık şartının yanında, ziyaret için izin verilecek kişiler için de bazı yeni uygulamalar hayata geçirilecek.

Bu kapsamda, kişilerin iftar yapmak için yanlarında sadece hurma ve su getirmelerine izin verilecek ve ziyaretçilere ferdi yemek dağıtımı yapılarak toplu olarak iftar yapılmasının önüne geçilecek.

Bunların yanında tavaf ve namaz için landa yeni düzenlemeler hayata geçirilerek bulaşın önüne geçilmeye çalışılacak.

Suudi Arabistan'da resmi verilere göre Covid-19'a yakalananların sayısı 393 bin, pandemiden ölenlerin sayısı ise 6 bin 700 olarak bildiriliyor.

34 milyon nüfuslu ülkede şu ana kadar 5 milyon doz aşı yapılmış durumda.

Kaynak:Yeniakit

 
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum