Yasalaşan 3+1, Beklentileri Daha da Artırmış ve Umutları Başka Bahara Bırakmıştır

Yasalaşan 3+1, Beklentileri Daha da Artırmış ve Umutları Başka Bahara Bırakmıştır

Kurumlarda sözleşmeli olarak görev yapan devlet memurlarını yakından ilgilendiren, kadroya geçiş ve başka bir ile tayin durumlarını düzenleyen 27.06.2019 tarihli ve 7180 sayılı kanun Sayın Cumhurbaşkanı tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Her şeyden önce ilgili taraflara hayırlı olsun. Ancak, söz konusu kanun tüm kurumlarda Sözleşmeli pozisyonda çalışanların tamamını kapsamadığı için bazı hoşnutsuzluklar oluşturmuştur. Çünkü sözleşmeli statüde çalışan binlerce personel ciddi manada beklenti içerisine girmişti. Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen olarak mezkûr konuyu defaatle gündeme almış ve kamuoyu oluşturmaya çalışmıştık.

Aslında, sözleşmeli personelin tamamını kapsadığına inandığımız fakat gayri resmi verilen bilgilere göre sadece 2019 yılında sözleşmeli olarak göreve alınanların kapsam dâhilinde olduğu yönündeki açıklamalar, geriye kalan tüm sözleşmelileri oldukça beklenti içerisine sokmuş durumda.  Oysa her ne türden olursa olsun beklenti içerisine girip sonucu itibariyle hayal kırıklığına uğramanın ne denli psikolojik etkisinin olduğu herkes tarafından bilinir. Bu manadan olmak üzere, hemen hemen her kurumda sözleşmeli statüde belirtilen süreyi çoktan tamamlayan personelin varlığı azımsanamayacak kadar çoktur. Hâlbuki siyasi otorite, tabandan ve çalışanlardan gelen sese mutlaka kulak verip problemleri rahatça çözebilme yetkisine ve etkisine sahipken, söz konusu çalışanların ümitlerinin başka bir bahara bırakılmasının lehte değil aleyhte olan uygulamalar olarak biliyoruz. 

Yine aynı konunun yetkili konfederasyon ve sendikalar tarafından Ağustos ayında görüşülecek olan toplu sözleşme masasına getirecekleri yönündeki açıklamaları da gayri ciddi aynı zamanda tarafların biraz daha oyalanması olarak tahmin edilmektedir.

Tüm yetkili organların mezkûr konuyu bir kez daha gündemlerine alarak problemlerin çözüme kavuşturulması, tarafların aileleriyle beraber on binlerin beklentisi olduğunun yetkililer tarafından hissedilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Diva-Sen Genel Başkanı

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 17:43
banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sozlesmeli
Sozlesmeli - 4 gün Önce

Bunlarinda hesabi gorulur ahirette kardesim kadro vermicekseniz kimseye vermeyin verecekseniz herkeze verin kadroverilenler vezirin sag kolumu bune adaletsizliktir anlamadik gitti6 yildir.

SIRADAKİ HABER