Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkı Resmileşti ...!

Diyanet-sen Resmi sitesinden sınavsız lisans tamamlama hakkının onayladığını şöyle duyurdu ...!

dinigercekhaber.com
Sınavsız Lisans Tamamlama Hakkı Resmileşti ...!

Diyanet-Sen’in uzun zamandır üzerinde çalıştığı ilahiyat önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 

Daha önce TBMM Plan Bütçe Komisyonunda ve TBMM Genel Kurulun’da da kabul edilen İlahiyat Önlisans mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanıyan Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 7141 nolu Kanun resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu kanunun 5 maddesinde 2547 sayılı Kanuna geçici maddeler eklendi

Eklenen Geçici madde 77’ye göre

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ilahiyat önlisans programlarından mezun olanlara ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir.

Geçici madde 77’de yer alan bu ifadelerle ilahiyat önlisans mezunlarına lisans tamamlama hakkı tanınmış oldu.

İLİTAM HAKKINDAKİ İLK HABERİ SİZ ALMAK İSTİYORSANIZ , TIKLA  CEBİNİZE GELSİN .....!
 

Diyanet-Sen’in uzun zamandır üzerinde çalıştığı, konuyla ilgili akademisyenlere raporlar hazırlatarak YÖK, siyasiler ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na sunduğu ilahiyat önlisan mezunlarına sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınması tüm ilahiyat ön lisans mezunlarına hayırlı olsun.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Diyanet-Sen olarak önlisans mezunu kurum çalışanlarının sınavsız lisans tamamlamalarının çok önemli olduğuna inandıklarını belerterek “Bunun için akademisyenlerle görüştük. Gerekli raporları hazırlattık. Bu raporu YÖK’e, ilgili bakanlarımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza sunduk. Görüşmelerimiz çok olumlu geçti. Sayın Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız ve YÖK konuya olumlu baktı. Ve bu gün kurum çalışanlarının neredeyse yarısına tekabül eden 56 bin civarındaki kurum çalışanlarımıza sendika farkı gözetmeksizin sınavsız lisans tamamlama hakkı tanınmış oldu. Bu hakkın elde edilmesinde emeği geçen desteklerini bizden esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.

İLİTAM HAKKINDAKİ İLK HABERİ SİZ ALMAK İSTİYORSANIZ , TIKLA  CEBİNİZE GELSİN .....!

 

Bayraktutar açıklamasına şöyle devam etti: Usul ve esasları YÖK tarafından belirlenecek lisans tamamlama programı ile tüm İlahiyat önlisans mezunları, bu haktan yararlana bilecek.

Sendika olarak sınavsız lisans tamamlama ile ilgili hazırlattığımız raporrda sendika farkı gözetilmeksizin yapılan bu çalışmanın en önemli fikri DİB çalışanlarının, araştıran, soran, sorgulayan, eğitim anlayışıyla din görevlileri yetiştirmek olduğunu sosyal ve toplumsal hayatın bir gereği olarak, hem de görevlerinin icabı, sürekli ve hayat boyu eğitim ve bu eğitimle özlük haklarında iyileşme, hem de ön görülen DİB yeterliklerini kazanma imkânı sağlamak olarak belirlemiştik.

Bunun ne kadar doğru bir iş olduğunu son gelişmelerle beraber gördük. Bu yasanın çıkma sürecini Diyanet-Sen web sitemizde ayrıntılı olarak anlattık.

Bütün bunlara rağmen sözde sendikalar buna sahip çıkarak bir emek hırsızlığı yapmaktadırlar. İyiye herkes sahip çıkar, ama yiğidin hakkını da vereceksin . Bu yiğit de Diyanet-Sen’dir.

Diyanet-Sen tarihe not düşecek çalışmalar yapıyor. Ayrıca 2004 yılından bu yana toplu görüşme ve toplu sözleşmeye katılan yetkili sendika ve Kurum İdari Kurulu (KİK) toplantılarında Diyanet çalışanları adına yetkili sendika, yani muhatap kabul edilen sendika Diyanet-Sen’dir.

Şimdi size soruyorum, muhatap bile kabul edilmeyenler bu yasayı nasıl geçirecekler? Cin olmadan adam çarpmaya çalışıyorlar. Diyanet çalışanlarını herhalde saf olarak görüyorlar. Diyanet-Sen’in 83 bin üyesiyle Diyanet çalışanlarının teveccühüne nail olduklarını görmeyerek de bir akıl tutulması yaşıyorlar.

iftira ve emek hırsızlığı yaparak tabela sendikacılığı yapanlar, hiç bir faaliyet yapamadıkları için sitelerini yenileyemeyenler, emek hırsızlığı yaparak, emeğin savunucusu anlamına gelen sendika ismine, ruhuna bile ihanet etmekten geri durmuyorlar. Sendikalar emek savunucularıdır, emek hırsızlığı yaparak, sendikacılığı da itibarsızlaştırdılar. Bir teşekkürü bile çok gören, hayatı ve sendikacılığı sadece taklit etmekten ibaret sananlar için, hayat boyu eğitim dediğimiz bu yasa herhalde kendilerini geliştirmek için bu söz de sendikacı arkadaşlara çok lazım olacak.

Diyanet çalışanlarının bu tür sözde sendikacılara, ortalarda dolaşan bu şahıslara itibar etmediğini 83 bin üyesiyle, Diyanet-Sen’ in yanında olduğunu ve ona güvendiğini gayet memnuniyetle görmekteyiz .

İLİTAM HAKKINDAKİ İLK HABERİ SİZ ALMAK İSTİYORSANIZ , TIKLA  CEBİNİZE GELSİN .....!

DİB çalışanları Diyanet-Sen’e güveniyor, çünkü Diyanet-Sen DİB çalışanların dertleriyle dertlenen ve çözüm odaklı çalışan tek sendikadır.

Camiamıza böyle önemli bir kazanımın elde edilmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakan Sayın Binali Yıldırım’a Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a, YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç’a, DİB Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve başkan yardımcılarına, Milli Eğitim Bakan Müsteşarı Yusuf Tekin’e, Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Müdürü Bülent Çiftci’ye raporun hazırlanmasında katkı sağlayan akademisyenlerimize ve koordineyi saylayan Danışmanımız Recep Ekmekçi’ye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. İlahiyat ön lisans mezunu tüm personele ve bu haktan yararlanmak isteyen herkese hayırlı olmasını diliyorum.

İLİTAM HAKKINDAKİ İLK HABERİ SİZ ALMAK İSTİYORSANIZ , TIKLA  CEBİNİZE GELSİN .....!

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 14:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
selim
selim - 10 ay Önce

2004 yılından beri yetkili olmuşşunuz da , etkili olamamışsınız..................rüzgarla gidiyorsunuz

Hanife Kaya
Hanife Kaya - 10 ay Önce

Fahri öğreticiler ile ilgili hiç olumlu bi gelişme duyamadık malesef

FIRAT GÖREN
FIRAT GÖREN @Hanife Kaya - 10 ay Önce

Arkadaşlar çalışın kadronuzu alın kendinize kadro beklemeyin.Bir sürü öğretmen atanmak için bekliyor.Onların günahı ne sizin ayrıcalığınız ne daha yeni 3 bin atama oldu atansaydınız.

DİYANET SEN ÜYESİ OLAN VEKİL İMAMLARINA SAHİP ÇIKAMADINIZ
DİYANET SEN ÜYESİ OLAN VEKİL İMAMLARINA SAHİP ÇIKAMADINIZ - 10 ay Önce

BU KİŞİLER İLLERDE İLÇELERDE ÇOK AKTİF UNUTMAYIN DİYANET SEN 20YIL ÇNCE BİLE 99YILINDA ANASOL-M M HÜKUMETİ 6AYLIK IKTIDARDA İKEN 9BİN SÜRESİZ VEKİL İMAMLIK KADROSU VERDİ SİZ NE YAPTINIZ 1YIL 2YIL 3YIL ÇALIŞTIRIP ÇOLUK ÇOCUĞUYLA SOKAĞA ATTIYORSUNUZ SİZİN İNSANLIGINIZ FARKINIZ YAZIKLAR OLSUN

EVET SİZİN FARKINIZ BİR PERSONELİ 657YE GÖRE GÖREVE GETİR İŞİN BİTİNCE TEKMEYİ VUR YAZIKLAR OLSUN
EVET SİZİN FARKINIZ BİR PERSONELİ 657YE GÖRE GÖREVE GETİR İŞİN BİTİNCE TEKMEYİ VUR YAZIKLAR OLSUN - 10 ay Önce

BU KİŞİLER İLLERDE İLÇELERDE ÇOK AKTİF UNUTMAYIN DİYANET SEN 20YIL ÇNCE BİLE 99YILINDA ANASOL-M M HÜKUMETİ 6AYLIK IKTIDARDA İKEN 9BİN SÜRESİZ VEKİL İMAMLIK KADROSU VERDİ SİZ NE YAPTINIZ 1YIL 2YIL 3YIL ÇALIŞTIRIP ÇOLUK ÇOCUĞUYLA SOKAĞA ATTIYORSUNUZ SİZİN İNSANLIGINIZ FARKINIZ YAZIKLAR OLSUN

Yasal Bildiri : Bu haber dinigercekhaber 'e aittir. Haber telif hakkına sahiptir. Kaynaksız ( canlı link olmadan ) paylaşılması durumunda yasal işlem hakkı doğacaktır. https://www.dinigercekhaber.com/sendika/sinavsiz-lisans-tamamlama-hakki-resmilesti-h14743.html

Dini Gerçek Haber

FIRAT GÖREN DENEN KİŞİ PUROVOKOTER BİRİSİ
FIRAT GÖREN DENEN KİŞİ PUROVOKOTER BİRİSİ - 10 ay Önce

BU KİŞİNİN. IP ADRESİNİN TESPİT EDİLMESİNİ İSTİYORUZ BU KİŞİ ŞUAN YA KADROL7 YA ÜST DÜZEY BİR YERDE SENDİKACI YADA SİYASETÇİ ARKADAŞLAR

Afra aycan
Afra aycan - 10 ay Önce

Eee biz simdi nereye nasıl müracat edebilecegiz

Mehmet raşit acar
Mehmet raşit acar - 10 ay Önce

Aynen öyle

FIRAT GÖREN
FIRAT GÖREN @Mehmet raşit acar - 10 ay Önce

O Kadar imam ve müezzin alındı kkö alındı çalışıp kazanamadın mı Mehmet Kardeş


SIRADAKİ HABER