SENDİKACILIK İLKELİ VE DOĞRU OLMAYI GEREKTİRİR

Diva Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ

SENDİKACILIK İLKELİ VE DOĞRU OLMAYI GEREKTİRİR

Diva Sen Genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ'un bugün yaptığı SENDİKACILIK İLKELİ VE DOĞRU OLMAYI GEREKTİRİR isimli açıklamasında şu sözlere yer verildi;
 

15 Temmuz 2016’da vuku bulan FETÖ/PDY hain darbe kalkışması sonrası ihbarlar neticesi devlet memurluğundan açığa alınan veya ihraç edilenler hakkında yapılan adli ve idari soruşturmaları sonucu, isnat edilen suçlamalar sübut bulmadığı için görevlerine iadelerine karar verildiğinde, idare behemehâl surette yerlerinin değiştirilmesine onay vermişti. Ve söz konusu karara istinaden birim amirleri bu durumda olan herkesin görev yerlerini mutlaka değiştirmiş ve ilgili personellere ikinci mağduriyetlikler yaşatmışlardı.

O süreçte, Gerek telefonla gerekse de bizzat sendikamız genel merkezine şahsen bilgi vermeleri neticesi, bahse konu personellerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve çözüme kavuşturulması için Diyanet İşleri Başkanlığının ilgili birimleriyle yoğun görüşmeler yapılmış, hatta zamanın Sayın Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Mehmet GÖRMEZ’e yazılı olarak durum iletilmiş ve söz konusu kararın yumuşatılarak inisiyatifin İl müftülüklerine verilmesi sağlanmıştı. Zira o zaman kuruma sunmuş olduğumuz talep ve teklifimizde;

Görevine iade edilenlerin görev yerleri değiştirilmeden eski görevlerine başlatılmaları,
Mutlaka değiştirilecekse kesinlikle muadil görev yerinde başlatılmaları,
Görevlinin talebi olması doğrultusunda il dışına nakillerinin yapılabilmesi,

Hususlarını beyan etmiştik.

Bu teklif ve taleplerimizin uygulama safahatında ise, müftülüklerin farklı uygulamalara imza attıklarından bahisle, yazımız ekinde de siz saygıdeğer kamuoyunun dikkatine sunduğumuz ve 26.01.2017 tarih ve DİVA-SEN GM.118/76 sayılı yazımızla DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINA (İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü) Göreve İadeler konulu yazımızı yazma gereğini duymuştuk.

Ayrıca söz konusu hain darbe kalkışması sonucu, mağdur duruma düşen görevlilerin problemlerini kurum nezdinde ilgili makamlarla görüşen tek sendikacı olmamız hasebiyle, safahatlar ciddi olarak takip edilmiş ve problemlerin ortadan kaldırılması adına ilgili makam ve birimlerle görüşme trafiğimizin beraberinde, hem Diva-Sen resmi WEB sitesinde hem de diğer bazı haber sitelerinde; 08.09.2016 tarihli “MUHBİRLER DE ARAŞTIRILSIN” yazımızı kaleme almıştık.
Ancak, o zamanlarda gerek üyelerine gerekse de kurum çalışanlarına sahip çıkmayan hatta telefonlarına dahi bakmayan bazı sendikacıların bu günlerde (15.05.2019) küheylanvari edayla mağduriyetliklerin ortadan kaldırıldığını kamuoyu ile paylaşmaları son derece düşündürücü hal alınmasına vesile olmuştur.

Zira Diva-Sen olarak o tarihlerde yapmış olduğumuz çalışmalar gibi, yetkili olan sendika tarafından da konu takip edilmiş olsa idi personel arasında çalışma barışı bozulmayacak, görevliler ve aileleri ikinci mağduriyetlikleri yaşamayacaklardı. Filhakika göreve iade edilenlerin yer değişikliklerine mahal bırakmaksızın oldukları yerde görevlerine devam etmeleri yönünde il müftülüklerine genelge gönderen Sayın Diyanet İşleri Başkanı Prof.Ali ERBAŞ’ın bu imzalarından dolayı kendilerine şükranlarımızı sunarken, her şeyin çok geç olduğunu da ifade etmek durumunda olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Çünkü ilgili görevlilerin açığa alınmazdan veya ihraç edilmezden önceki görev yaptıkları kadroların hiç birisi şuan münhal durumda değildir. 

Keyfiyetin kurum çalışanları tarafından düşünülmesi dileklerimizle…

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER