"Kamuda Sözleşmeliliğe Son”

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikamız (BEM-BİR-SEN), Memur-Sen Konfederasyonumuz tarafından düzenlenecek olan “Kamuda Sözleşmeliliğe Son” Şurası öncesi kendi hizmet kolunda Kamuda “Sözleşmeliliğe Son Çalıştayı” düzenledi.

"Kamuda Sözleşmeliliğe Son”

Genel Başkanımız Levent Uslu’nun açış konuşması ile başlayan Çalıştay, Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Selim Kadıoğlu tarafından yönetildi. Genel Başkan Yardımcılarımız Recayi Karslı, Medeni Sevinç ve Nurettin Sever’in de katkı sağladığı “Kamuda Sözleşmeliliğe Son Çalıştayı”na İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), Şırnak İl Başkanımız Ahmet Temel,  Keçiören Belediyesi ve Mardin İl Özel İdaresinde çalışan kadrolu memurlar ve sözleşmeli personeller ile insan kaynakları alanında yönetici statüsündeki sendika üye ve yöneticilerimiz katıldı.

 

GENEL BAŞKANIMIZ LEVENT USLU’DAN “TEK UNVAN” VURGUSU

 

Çalıştay’ın açış konuşmasını yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve BEM-BİR-SEN Genel Başkanımız Levent Uslu, “Sürece baktığınız zaman Memur-Sen olarak 2011 ve 2013 yıllarında yaklaşık 300 bin sözleşmeli kardeşimize kadro alınmasını sağlamışız. Şu an aramızda ağırlık sözleşmeli personeller olmakla birlikte kadrolu memurlarımız da bulunuyor. Onların da görüşlerini alacağız. İnşallah sözleşmeli personeller de kadro almaya aday şu an. 2011’de birinci aşamada Bakanlıklardaki sözleşmeli personele kadro verildi ancak yerel yönetimlerdeki sözleşmeli personele verilmedi. 2013 Haziran ayında çabalarımızla büyük bir çalışma yapıldı ve bütün sözleşmelilere kadro verildi. Tabii ki sözleşmeli istihdamı, ihtiyaç olması hasebiyle de devam etti. Bakanlıklarda KPSS’de alınan puanlar ağırlıklı olarak esas alındı ama yerel yönetimlerde belediye yönetimi 5393 sayılı Belediye Kanununa göre sözleşmeli istihdamı yaptı. Haziran’da 6 sene oluyor. Biz herkese kadro verilmesini istiyoruz ve herkesin tek unvana sahip olmasını istiyoruz. 11 hizmet kolunda örgütlenen Memur-Sen Konfederasyonu ve 11 sendikamız yaklaşık bir haftadır bu konuda hazırlık yapıyor. Bu çalıştayların sonucunda Şura’da sonuç bildirgesi okunacak ve Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Ali Yalçın bey de basın ile paylaşacak. Amacımız bu sorunun bir an önce çözülmesi.” dedi.

 

RECAYİ KARSLI’DAN “EŞİTLİK İLKESİ” HATIRLATMASI

 

Genel Başkan Yardımcımız Recayi Karslı da konuşmasında, “Sözleşmeli personelin sıkıntısı ile ilgili Memur-Sen Konfederasyonumuzun ve aralarında Sendikamız BEM-BİR-SEN’in de olduğu 11 hizmet kolunda faaliyet gösteren sendikalarımız büyük gayret gösteriyor. Bizlere en büyük desteği verebilecek olan da aslında yine sizlersiniz. Bu çabalara ortak olmanız büyük önem taşıyor. Anayasanın 10. Maddesinde ifadesini bulan eşitlik ilkesi gerçekleşinceye kadar mücadele etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 

MEDENİ SEVİNÇ: SÖZLEŞMELİ STATÜSÜ BELEDİYELERİ RAHATLATTI

 

Genel Başkan Yardımcımız Medeni Sevinç ise şunları söyledi:

“Sendikamızın çabaları ve yoğun çalışmalarıyla 22 bin kardeşimiz kadro kapsamına alındı. Tabii ki yerel yönetimlerde genelde sözleşmeli personel çalıştırmanın temel sebebi geçmişte teknik eleman düzeyinde yetersiz olunmasıydı. Üretilen projelerin ve yapılan hizmetlerin uygulama ve değerlendirilmesinde teknik elemanlara acil ihtiyaç duyuluyordu. Sözleşmeli statüsü bu anlamda belediyelerimizin elini rahatlatmıştı. Önemli bir ihtiyaç karşılanırken beraberinde sıkıntılı tarafları da ortaya çıkmaya başlamıştı. Sözleşmeli personel, özveriyle o kadar hizmet ürettikten sonra ‘Acaba yarın işime son verilir mi?’ diye düşünmeye başladı. Bizim hizmet kolumuzda yaklaşık 15 bin sözleşmeli personel var.

 

NURETTİN SEVER: İŞTEN ÇIKARILMA KAYGISI, AİDİYET DUYGUSUNA ZARAR VERİYOR

 

Genel Başkan Yardımcımız Nurettin Sever, sözleşmelilerin ilk talebinin kadroya geçmek olduğunu belirterek, “Aynı teknik ekipte çalışan, aynı işi yapan kadrolu memur ile sözleşmeli teknik personelin iş elbisesinin bile farklı olduğunu düşünürseniz iki statünün dengelenmesi elzemdir. Sözleşmeli personelin sürekli olarak aklında ‘Ne zaman işten çıkarılırım’ kaygısı var. Bu kaygı aidiyet duygusuna zarar veriyor. Sözleşmeli personel aynı unvana sahip kadrolu memurun sahip olduğu haklara sahip olabilmeli. İzinlerden tutun görevde yükselmelere kadar, atama hakkından arazi tazminatına kadar halledilmesi gereken birçok sorun var.” diye konuştu.

 

Av. AHMET SELİM KADIOĞLU: İŞ KOLUMUZDAKİ SÖZLEŞMELİLERİN YASAL REJİMİ SADECE BİZE MAHSUS

 

Çalıştay’ı yöneten Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Selim Kadıoğlu da 11 hizmet kolunda tüm Memur-Sen sendikalarının çalıştay raporu hazırladıklarını ifade ederek, “Bizim sözleşmeli personelimizin hukuki ve yasal rejimi sadece bize mahsus.” hatırlatmasında bulundu. Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Selim Kadıoğlu, “2005 yılında 5393 sayılı Belediye Kanununun kabulüyle beraber sözleşmeli personel istihdamı başladı. Bazı kurumlarda iş kollarında sözleşmeli personeller kadroya geçmek istemiyorlar. Emekliliğine kalan süreyi düşünerek geçmek istemeyenler de var. O yüzden konuyu çok daha geniş çerçevede ele almamız gerekiyor. Bir de 2008 öncesi ve sonrası istihdam edilenlerin ayrı ayrı ele alınması gerekiyor.” dedi.

10 ana başlık altında düzenlenen Çalıştay’da sözleşmeli personeller tarafından aktarılan tüm sıkıntılar masaya yatırıldı ve çözüm önerileri istişare edilerek rapor hazırlandı.

BEM-BİR-SEN tarafından hazırlanan rapor, “Kamuda Sözleşmeliliğe Son” Şurası öncesi Memur-Sen Konfederasyonuna teslim edildi. Şura’nın sonuç bildirgesinin temelini oluşturacak olan Çalıştay raporları; sözleşmeli personele, aynı unvana sahip kadrolu memurların sahip olduğu hakların verilmesini öneriyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2019, 10:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 5 ay Önce

İnşAllah hayırlı sonuçlar elde edilir

SIRADAKİ HABER