Kamu Görevlileri Sorunların Çözümünü Bekliyor !

Yozgat Genişletilmiş İl Divan Toplantısı Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ’ın katılımı ile gerçekleştirildi. İl Divan Toplantısında teşkilat mensuplarına hitap eden Yalçın, “Mart ayı içerisinde KPDK’nın toplanmasını bekliyoruz. Önümüzdeki KPDK’nın sorunların çözümüne ilişkin ciddi bir adım olması gerekir. Kamu görevlilerinin beklentileri var, çözülmesini bekledikleri sorunları var.” dedi.

Kamu Görevlileri Sorunların Çözümünü Bekliyor !

Memur-Sen Yozgat İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Genişletilmiş İl Divan Toplantısı, Memur-Sen ve bağlı sendika üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. İl Divan Toplantısına Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın yanı sıra TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Memur-Sen Yozgat İl Temsilcisi Kenan Şerefli, Ak Parti Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, Yozgat Belediye Başkan Adayı Celal Köse, Memur-Sen’e bağlı sendikaların şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda teşkilat mensubu katıldı.

Teşkilat mensuplarına seslenen Ali Yalçın, Memur-Sen’in yalnızca 1 milyon üyesinin değil tüm kamu çalışanlarının, aileleriyle beraber düşünüldüğünde 20 milyona yakın insanın sorumluluğunu taşıdığını ifade etti.

Yalçın, üye olsun olmasın tüm kamu görevlilerinin sorumluluğunu taşıdıkları bilinciyle hareket ettiklerini ifade ederek “İstiyoruz ki Türkiye’de milli gelirden pay alınabilsin. İnsanlar alın terinin ederini alabilsin. Onun için gayret gösteriyoruz. Kuruluş hikâyemizden bahsederken temel hak ve özgürlükler dedim. Ülkenin verdiği vesayetle kavgasında her zaman millet iradesinin yanında olduk. Bu ülkede millet iradesi irtifa kaybetmesin istedik. Onun için bu ülkenin korku tünelinden çıkması noktasında her zaman yolun yolcusu olduk. Biz istedik ki bu ülke istikrarlı bir ülke olsun. Çünkü biz kamu görevlisiyiz. Ticaret erbabı değiliz. Ülkede felaket olduğu zaman, 28 Şubat olduğu zaman, ülkede ekonomik örselenme olduğu zaman birilerinin refahı birilerinin felaketi olabilir. 28 Şubat döneminde haksız kazanç elde edenler bugün sefasını sürüyor olabilir. Biz kamu görevlileri, biz sabit gelirliler olarak bunun bedelini yıllarca ödedik. İstiyoruz ki bu ülkede benzer kırılma noktaları yaşanmasın. Bu ülkede istikrar olsun. İstikrar olursa ekonomi büyür. Ekonomi büyürse bize pay düşer. Yoksa biz hep kaybeden taraf oluruz” şeklinde konuştu.

Memur-Sen olarak her zaman hakikatli ve esaslı duruşlarda bulunduklarını vurgulayan Yalçın, “Hiçbir zaman yüzümüzü eğecek hikâyenin içinde yer almadık. 27 yıllık bir emek örgütüyüz. Bugün siyasetin doğru yaptığı her konuda doğrudur dedik. Yanlışı gördüysek her zaman ‘bu yanlıştır’ diyerek sesimizi yükselttik.” diye konuştu.

“Sendikal Gündemimiz Yoğun, Üstün Bir Çaba Göstermemiz Gerekiyor”

Sendikal gündemin yoğunluğuna dikkat çeken Yalçın, bu konuda teşkilatının da yoğun bir gayret içinde olması gerektiği mesajını verdi. Memur-Sen’in şimdiye kadar elde ettiği kazanımlar ve başarıların altında teşkilatın gayretleri olduğunu belirten Yalçın, bundan sonraki süreçte de benzer gayreti beklediğini söyledi.

Mart ayında yapılması beklenen KPDK toplantısına değinen Yalçın, KPDK’nın Mart ayı içerisinde yapılması gerektiğini söyledi ve Kamu İşveren Heyeti’ne çağrıda bulundu. 2018’in son KPDK Toplantısını hatırlatan Yalçın, “Çalışma Bakanı ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ve sayın bakanın ilk KPDK’sını yaptığımızda ‘Sayın bakanım, bu sizin ilk toplantınız, burada bazı şeyleri ilk olduğu için es geçebiliriz, kazanımsız bir masa olmasına tolerans gösterebiliriz ama Mart ayında yapılacak KPDK’da kazanım olmadan masanın bir anlamı olmaz, kamu görevlilerinin beklentileri var’ dedik. Çünkü çözüm bekleyen konular var, ufak dokunuşlarla yerine getirilebilecek kazanımlar var.” diye konuştu.

KİK Toplantılarında, KPDK’da, Toplu Sözleşme masasında ve her ortamda sorunların çözümü için uğraştıklarını ifade eden Yalçın, sorunları çözülmüş, iş huzuru iç huzuruna yansıyan, eşi ile işi arasında tercihe zorlanmayan, ekonomik anlamda darlanmayan kamu görevlisi profili hedeflediklerini belirtti.

Konuşmasına ayrıca sözleşmeli personellerin yaşadıklarına dikkat çeken Yalçın konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek “Sözleşmeli Personele ilişkin ‘Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurası’ yaptık. 11 hizmet kolunda sorunları toparlayarak, elimine ederek teklifimizi geliştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

“15 Mayıs Yetki Sandığının Kurulduğu Gündür”

Üye çalışmalarına ilişkin konuşan Yalçın, 15 Mayıs’ı sendikacıların sandığı, seçim günü olarak nitelendirdir. “15 Mayıs bizim kendi yetki sandığımızdır” diyen Yalçın, “Sen yoksan biz bir eksiğiz” anlayışı ile her kamu görevlisine ulaşmak gerektiğini söyledi.

“Son bir kişi varsa onu üye yapmaya gayret edeceğiz.” diyen Yalçın, “Her yerde yetki alınır ama bu ilçede yetki alınamaz denilebilir. Rahmetli Erbakan Hoca bile bu ilçede seçimi kazanırsak iktidar olmuş sayacağız ve bazı arkadaşlarımızın burada yetki alınamaz dediği yerde de yetkiliyiz. 81 ilin 80’inde bu teşkilat hizmet kollarının tamamında yetkiyi elinde bulunduran bir teşkilattır. O yüzden çalışmadan, gayret etmeden başarının gelmeyeceği bilinciyle gayret edeceğiz ve 15 Mayıs’ta yeni bir rekor kıracağız” ifadelerini kullandı.

Bozdağ: Memur-Sen Türk Demokrasisi İçin Örnek Bir Sendikacılığı Temsil Ediyor

Genişletilmiş İl Divan Toplantısına katılarak buradan bir konuşma yapan Ak Parti Yozgat Milletvekili ve Anaya Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ ise Memur-Sen’in 15 Temmuz’daki duruşuna değinerek, millet iradesinin yanında yer alan sivil toplum kuruluşlarının önemine dikkat çekti.

Memur-Sen’in Türk demokrasi hayatının önemli aktörlerinden birisi olduğunun altını çizen Bozdağ, 28 Şubat sürecini hatırlatarak “Gerçekten 17 bin kişinin olduğu dönemde gösterilen irade büyük bir irade. O zaman ülkemizin üzerinde esen çok büyük zorluklar karşısında cesur bir duruşa ihtiyaç vardı. O zaman 17 bin kişiyle gösterilen duruş önemliydi. Şimdi 1 milyonu aştı Memur-Sen. 15 Temmuz’daki o ciddi duruş, Türkiye’ye çok şey kazandırdı. Memur-Sen’in Türkiye’nin demokratik kazanımlarının muhafazasında önemli bir payı var.” ifadelerini kullandı.

Bozdağ, kamu çalışanlarının önemli bir görevi ifa ettiğini belirterek “Kamu çalışanları sadece kendi ekmeğini kazanan insanlar değil aynı zamanda ülkemizin her alandaki işini doğru, yerinde ve zamanında kaliteli şekilde yapanlar ve bir noktada devleti yönetenler, devlet aygıtının işini gücünü hayata geçirenlerdir. Türkiye’nin yönetici aklının aldığı kararları aşağıya doğru yönetenler sizlersiniz. Sağlık’taki dönüşüm başarılıysa oradaki çalışanların emeği çok büyüktür. Ulaşımdaki, eğitimdeki ve diğer hizmet kollarındaki dönüşüm başarılıysa bu alanda çalışan kamu görevlilerinin çok önemli payı vardır. Bu nedenle ben sizlere özellikle teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Şerefli: Değerlerin Sendikal Savunucusu Olmaya Devam Edeceğiz

İl Divan Toplantısının açış konuşmasını gerçekleştiren Yozgat İl Temsilcisi Kenan Şerefli ise Yozgat’ta Memur-Sen ve 11 hizmet kolundaki sendikaların, 9 bini aşkın üyeyle kamusal alanda sendikal faaliyet yürüttüğünü ifade etti.

Bütün hizmet kollarında yetkili olduklarının altını çizen Şerefli, “Konfederasyonumuz adına önemli faaliyetlere imza attık. Teşkilatımız ve üyelerimizden aldığımız destek ile her zaman alandayız. Kamu çalışanlarının sıkıntıları ile yakından ilgileniyor, problemlerin çözümüne ilişkin yoğun çaba sarf ediyoruz. Sendikal faaliyetlerimizi kamu alanı ile de hiçbir zaman sınırlandırmadık. Değerler sendikacılığı sıfatı ile hareket ettik. Sendikamızın yeni ufuklardan yeni umutlara sloganıyla uyumlu olarak değerlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 15:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yüksel
Yüksel - 4 ay Önce

Sayın başkanım bizler okullarda ücretli derse giren öğretmenleriz.Milli Eğitim Bakanımız 24 Kasımda ücretlerimizin %100 artırılacağını söylemişti 4 ay geçmesine rağmen hiçbir şey değişmedi hala aynı ücrete talim ediyoruz Yoksa iyileştirme için okulların kapanması mı bekleniyor...

SIRADAKİ HABER