Kadir Gecesi’nin Kadrini Bilmek Kur’an-ı İdrak Etmekten Geçer

​Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (S. A.V)’in “Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden kurtuluştur” diye buyurduğu Ramazan-ı şerifin son günlerini yaşıyoruz.

Kadir Gecesi’nin Kadrini Bilmek Kur’an-ı İdrak Etmekten Geçer

Bu gece ise bu kutlu zaman diliminin en özel gecesi olan ve Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlıdır” şeklinde tanımlanan Kadir gecesini idrak edeceğiz.


DİYANET İLE İLGİLİ HABERLERE ANINDA ERİŞMEK İÇİN MOBİL UYGULAMIZI İNDİREBİLİRSİNİZ . TIKLA & İNDİR

Kur’an’ın kendisinde inmeye başladığı Kadir gecesi kıymetini bizzat vahye ilk şahitlikten almaktadır. Ramazan Kur’an ayıdır; çünkü hidayet rehberi Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmiştir. Nitekim Yüce Allah: “Ramazan ayı; insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği aydır” (Bakara, 2/185) buyurmaktadır.

Kadir suresinde ifade edildiği gibi Kadir gecesini bin aydan daha hayırlı kılan şey, şüphesiz, Kur’an’ın ilk nüzulüne şahit olmuş bir zaman dilimi olmasındandır. Hayat rehberimiz olan Kur’an-ı Kerim’i anlamaya, yaşamaya ne kadar önem verirsek, O’nun kadrini kıymetini o kadar anlamış oluruz.

banner178
Kadir gecesini idrak etmekten maksat, o gün yeryüzüne inen meleklere ve Cebrail aleyhisselâma eşlik edecek bir maneviyata uygun bir kulluğa sahip olmaktır.

Kadir gecesini ihya, başta büyük zorluk ve sıkıntılar yaşayan Müslüman kardeşlerimiz olmak üzere zaman ve mekân sınırlaması gözetmeksizin bütün kardeşlerimize yakın durmayı, onların dertleriyle dertlenmeyi, acılarına ortak olmayı, din ve dünya tasavvurumuzu altüst eden her tür marazi tutum ve düşünceye karşı bünyemizi yenilemeyi, hayırda yarışırken şerden mütemadiyen uzak durmayı gerektirmektedir.

Bu gece aynı zamanda kendimizi muhasebe etme, günahlarımızdan dolayı af ve mağfiret dileme gecesidir. Bu gece kendimizi yeniden inşa etme hayatımıza sıratı müstakim üzere yön verme hayırlı başlangıçlar için fırsatların sunulduğu özel bir gecedir.

Bu duygu ve düşünceler içinde bütün vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve topyekûn İslam âleminin mübarek Kadir gecelerini kutlar, Kadir gecesinin hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerimi gerçek manada idrak etmemize vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ederiz.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER