İmamlara Can Güvenliği Tazminatı Ödensin

Konya’nın Ereğli İlçesi Sarıtopallı Mahallesi Cami İmam Hatip’i Cumali Çelik’in cami lojmanında 5 kişinin saldırısına uğraması sebebiyle Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, olayla ilgili şunları söyledi: Bu saldırı ilk değil.

İmamlara Can Güvenliği Tazminatı Ödensin


Konya’nın Ereğli İlçesi Sarıtopallı Mahallesi Cami İmam Hatip’i Cumali Çelik’in cami lojmanında 5 kişinin saldırısına uğraması sebebiyle Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, olayla ilgili şunları söyledi: Bu saldırı ilk değil. Bu esef verici olayı kınıyoruz. İmamlara uzanan eller kırılsın! Bugüne kadar imamların can güvenliğinin sağlanması için defalarca çağrıda bulunduk. İmamların can güvenliğinin sağlanması için ölmeleri mi gerekiyor, ifadelerini kullandı.

Özdemir, yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Ülkemizin pek çok yöresinde imamlara yönelik saldırılar yaşanmıştır. Bu saldırılar imamları tedirgin etmektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in mirasını devralarak topluma rehberlik görevi yapan imamlarımıza yapılan saldırılar endişe vericidir. Son olarak Konya’nın Ereğli İlçesi Sarıtopallı Mahallesinde bir imam kardeşimize yönelik saldırı olmuştur. Gece gündüz, bayram ve hafta sonu demeden görevini yapmaya çalışan din görevlilerine yapılan bu saldırının cezasız bırakılmaması gerektiğini bütün yetkililere duyuruyoruz.

banner178
Topluma örnek olan, rehberlik görevi yapan din adamlarına karşı şiddetin dozu gittikçe artıyor. Din görevlilerine karşı şiddete başvurulmasını yadırgıyor ve kınıyoruz.  Din görevlileri korumasızdır. Kendilerini dine ve insanlığa adamış görevlilerin mağduriyet yaşamalarını istemiyoruz. Gerekli önlemlerin alınmasını ve taşımalı silah ruhsatının imamlara verilmesini talep ediyoruz.

Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’na sesleniyorum: İmamların can güvenliği yok... İmamlara ‘Can Güvenliği tazminatı’ ödensin.  Din görevlilerinin can güvenliği için yasa çıkarılmalıdır. Din görevlilerinin can güvenliği sağlansın. Din görevlileri yasalarla korunursa, onlara uzanan eller kırılır.”

Din görevlilerinin artık camii içinde bile darp edildiğini, sonucu ölüm olacak şekilde yaralandığını ifade eden Özdemir, can güvenliğinden emin olmayan din görevlisi nasıl görev yapabilir, dedi. Din görevlilerine karşı büyük bir tehlikenin ‘geliyorum’ dediğini ama kimsenin bu tehlikeyi görmediğini belirten Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir,  yetkililerin bu tehlikeyi görmesini ve bir an önce gerekli önlemleri almalarını istediklerini söyledi.

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, açıklamasında son olarak şunları söyledi: “İmam kardeşimiz Cumali Çelik’e geçmiş olsun. Allah(c.c) acil şifalar versin. Bu çirkin saldırıyı bir kez daha kınıyorum. Ülkemizde din görevlilerine yapılan hain saldırıların son bulmasını Allah (c.c)’tan temenni ediyorum.”
Diyanet haber

banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammet Fatih Önder
Muhammet Fatih Önder - 1 hafta Önce

Devlet normal insanlara vatandaşlara nasıl ki güvenlik sağlıyorsa aynı şekilde din görevlilerinede sağlamatadır.Silahlanma konusu çok boş ve gereksizdir.Ülkemizdeki bir çok meslek dalların da bu gibi acı hadiseler meydana gelmektedir.Doktor hemşire öğretmen vb.Bunların hepsine silah ruhsatı vermek polisi askeri jandarmayı işlerini yapmıyormuş gibi görmektir ve yanlıştır.

Ahmet CEYLAN
Ahmet CEYLAN - 1 hafta Önce

Devletımız din görevlilerine bir önce sahip çıkmalı

SIRADAKİ HABER