EVLİLİKTE BOŞANMALAR ÖZENDİRİCİ OLMAKTAN ÇIKARTILMALIDIR.

DİVA-SEN GENEL BAŞKANI ÇOPURSUZ;EVLİLİKTE BOŞANMALAR ÖZENDİRİCİ OLMAKTAN ÇIKARTILMALIDIR.

EVLİLİKTE BOŞANMALAR ÖZENDİRİCİ OLMAKTAN ÇIKARTILMALIDIR.

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen genel Başkanı Mustafa ÇOPURSUZ, Kanayan Yara Boşanmalarla İlgili Bir Açıklama Yaptı.

Genel başkan Çopursuz'un açıklaması:

EVLİLİKTE BOŞANMALAR ÖZENDİRİCİ OLMAKTAN ÇIKARTILMALIDIR.

Evlilik ve aile İslam dininin en önemli ve en ciddi kurumlarındandır. Evlilik aynı zamanda edep ve adabın, insanlarla diyaloğun, sevgi, saygı, sadakat ve hoşgörünün nasıl olması gerektiği yönde bizleri eğiten bir kurumdur. Bu yönüyle eşler öncelikle birbirlerine, çocuklarına, aile büyüklerine, çevresine ve ülkem insanlarına örnek olarak hayatlarını idame ettirmelerini ilke edinmeleridir.

Toplum olarak müşahede ettiğimiz gibi son zamanlarda Ailelerin aile olmakta en çok zorlandığı dönemlerden birini yaşıyoruz. Her geçen gün yükselen boşanma rakamları bir yana, herkesin en yakınlarından gördükleri ve duydukları boşanma olayları aileler ile ilgili bildiğimiz birçok şeyin değiştiğini gösteriyor. Üstelik boşanmalar ailelerle ilgili sadece buzdağının görünen kısmı, aile içi şiddetten cinayete, kavgalardan küslüklere altta görünmeyen ama üsttekinin bir kaç katı büyük bir dağ daha var.

İyice artan boşanmalarının önüne bir türlü geçilemiyor. Allah Teâlâ’nın yeryüzünde hiç hoşlanmadığı helallerden birisi olan boşanmalar ne yazık ki ülkemizi bir çıkmaza sokmaktadır. Mahkemelerin vermiş olduğu boşanma kararlarının sayısına ilaveten adli mercilere intikal ettirilmemiş vakaları da ilave ettiğimizde maalesef önümüze korkunç bir tablo çıkıyor.

Hemen hemen her platformda dile getirilen ve özet olarak çiftlerin boşanmaları ile sadece bir aile yıkılmıyor. Tarafların aileleri, komşuları ve genelde tüm milleti ama en önemlisi geride bıraktıkları çocuklarının üzerindeki etkilerini düşünmek bile sağduyulu her kesimi huzursuz etmektedir. Anne-babanın evlat sahibi olup mürüvvetlerini görme istek ve hayalleri hayatlarının her anlarını süslemektedir. Maddi ve manevi tüm varlıklarını bu uğurda tüketen ebeveynlerin evlatlarının boşanma durumları gerçekten bir facia yaşatmakta, toplumu da iyiden iyiye germektedir. Böyle olunca da zarar yerele değil genele yayılmaktadır.

Esasında Osmanlı evlatları ve torunları dış ülkeler tarafından aile yapılarıyla hep takdir edilmiştir. Çünkü hassasiyetlerini dini inançlarından alan ecdadımız, karı ile kocanın birbirlerini tamamladıklarını, birbirlerine emanet edildiklerini ve devletin selameti için çok büyük sorumluluk sahibi olduklarını dimağlara yerleştirmişti. Uzun süre bu ciddiyetle devam eden evlilik anlayışı ne yazık ki son asırda hafife alınmış, günümüzde ise boşanmalar özenti haline getirilmiştir. Gün geçmiyor ki değişik camialarda alanında ün sahibi olan, kişilerin boşandıklarını duymayalım. Elde ettikleri maddi kazançlarıyla ne oldum delisi olan söz konusu şahısların kendi süfli emelleriyle aziz milletimizin en hassası olan evliliklerinin kökenine dinamitin fitilini ateşleyip yerleştirmekteler. Güya millete mal olmuş bu şahısların boşanmalarından dolayı cesaret sahibi olup diğerleri de aynı sonu yaşamaktadır. Aile içi iletişimin neredeyse bitme noktasına geldiği toplumumuzda, karı-koca arasındaki hoşgörüsüzlük, saygısızlık, sorumluluk bilincinin ortadan kalkması ve şuursuzluk ne yazık ki muazzam çınar ağacını kökünden yıkmaktadır.

Diva-Sen ailesi olarak vicdan sahibi tüm yöneticilere, basın kuruluşlarına ve toplumu ilgilendiren her bir katmana sesleniyoruz: Lütfen bu gidişata bir el atın. Alanında ünlü olmuş şahısların bu süfli emellerini toplumumuza yansıtmayın. Bununla beraber, sahasında aziz milletimizin sevgisine mazhar olmuş olan zevatlar, ne olursunuz sorumluluklarınızın bilincinde hareket ediniz.

Mustafa ÇOPURSUZ

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve

Diva-Sen Genel Başkanı

banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan
Ramazan - 8 ay Önce

Allah razı olsun, çok güzel ifade etmişsiniz.

SIRADAKİ HABER