Ek Gösterge - Sözleşmeli Personeller Kadroya !

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kamu görevlilerine seslendi.

Ek Gösterge - Sözleşmeli Personeller Kadroya !

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ; memularının zaralarını ve ek gösterge sistemini bir kez daha ifade etti.Emekililk maaşları ,sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi sorunlarını dile getirdi. Genel başkan konuşmasına “Son 7 yılda memurlarımızın gelirleri reel olarak sürekli eriyor” diyen Genel Başkan Önder Kahveci, “Toplu sözleşme masasına yetkili olarak gönderilen sendika ve konfederasyonların bu yetkiyi nasıl aldıklarını, toplu sözleşme masasında yetersizlikleri nedeniyle memurlarımızı ne denli zarara uğrattıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Özellikle geçtiğimiz sene enflasyon %20,3 olarak gerçekleşmişken bizleri %4+3,5 toplamda enflasyon farkı dahil yıllık %14,8 zamma mahkûm edenlerin kimler olduğunu söylemeye gerek yok” dedi. 

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Kıymetli kamu görevlisi arkadaşlarım; 

banner178
Toplu sözleşmenin uygulanmasına hukuki mecburiyet getirilmiş olmasına rağmen son 7 yılda memurlarımızın gelirleri reel olarak sürekli eriyor. Gıda fiyatları başta olmak üzere yaşam maliyetlerinin ne denli yükseldiğini ama maaşlarımızdaki artışın cüzi seviyelerde kaldığını hepimiz görüyoruz. Hayat pahalılığı karşısında maaşlarımız daha cebimize girmeden tükeniyor. Toplu sözleşme masasına yetkili olarak gönderilen sendika ve konfederasyonların bu yetkiyi nasıl aldıklarını, toplu sözleşmemasasında yetersizlikleri nedeniyle memurlarımızı ne denli zarara uğrattıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Özellikle geçtiğimiz sene enflasyon %20,3 olarak gerçekleşmişken bizleri %4+3,5 toplamda enflasyon farkı dahil yıllık %14,8 zamma mahkûm edenlerin kimler olduğunu söylemeye gerek yok ifadelerini kullandı.   

Ek gösterge - sözleşmeli personel kadroya ?

Ek gösterge, emeklilikte maaşların düşmesinin önlenmesi, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi, sosyal yardımların miktarının ve çeşitliliğinin artırılması, mülakatın kaldırılarak liyakat ve adalete dayalı bir atama ve terfi sisteminin getirilmesi, enflasyona endeksli maaş artış sisteminden vazgeçilerek refaha dayalı bir anlayışın getirilmesi, azalan maaşların telafi edilmesi için memur ve emeklilere ek zam verilmesi, yardımcı hizmetler sınıfı personelinin sorunlarının çözülmesi  gibi hayati konularda yürüttüğümüz çalışmalar herkesin malumuyken yıllardır yetkiyi elinde bulunduran bu sendikaların, kasalarına girecek parayı yükseltmek için dayanışma aidatı istemekten başka bir dertlerinin olmayışı, aramızdaki anlayış farkını açık bir şekilde ortaya koyuyor.  2002-2009 arasında yetkili olduğumuz 7 yıllık dönemde biz, memur ve emekli maaşlarına yıllık ortalama enflasyondan arındırılmış %17,9 zam almışız ama toplu sözleşme sistemine rağmen son 10 yılda, diğer sendikaların aldıkları zam yıllık ortalama %3,4’e düşmüş durumda. 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 11:15
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER