Diyanet Vakıf Sen'den Teklif : MBSTS Kaldırılsın !

Türk Diyanet Vakıf-Sen Adana Şube Başkanı Ayhan Arabacı, Diyanet'in MBSTS'ini eleştirerek sendika olarak kaldırılmasını istedi.

Diyanet Vakıf Sen'den Teklif : MBSTS Kaldırılsın !

Türk Diyanet Vakıf-Sen Adana Şube Başkanı Ayhan Arabacı, Diyanet'in MBSTS'ini eleştirerek sendika olarak kaldırılmasını istedi.

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı, diyanet camiasında her yıl biraz daha tepkiyle karşılanıyor. Alınan notların üç yıl geçerli olduğu göz önüne alınırsa her din görevlisi daha yüksek puan alabilmek ve amaçlarına ulaşmak için hemen her yıl MBSTS trafiğini yaşıyor.
ÖSYM tarafından düzenlenen sınav diyanet camiasında fırtınalar koparmaya devam ediliyor...MBSTS sınavın,  hem zorluğu ile hem de başvuru ücretlerinin yüksekliği ile adayların gazabına uğradı.  Genel olarak düşük gelen notlar, yeteri kadar çalışma ortamı bulamama ve ulaşım şartları gibi bir çok sebep din görevlilerinin yoğun tepkisine neden oluyor...

MBSTS SINAVINA NEDEN GEREK DUYULUYOR?

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı 07 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 14.00’da 34 ilde yapılacağı ilan edildi. Halbuki önceki yapılan MBSTS sınavları müracaat eden adayların nüfusa kayıtlı oldukları illerde yapılmaktaydı.

Arabacı,Bu yıl yapılacağı ilan edilen sınavın illerden alınarak bölge illere taşındığı anlaşılmaktadır. Sınavın yapılma şekli Bölge düşüncesinden vaz geçilmeli en azından görevli düşünülerek illerde yapılması sağlanmalıdır.

banner178
Diyanet çalışanlarına Sınav ücretlerinin getirdiği külfet yetmezmiş gibi sınav merkezlerinin bölgelere alınması ise maddi olarak sınava girecek adaylara ayrı bir külfeti de beraberinde getireceği muhakkaktır.

Türk Diyanet Vakıf Sendikası olarak;

MBSTS sınavlarının görevliye bir faydasının olmadığını, görevliyi rencide ettiğini, sınav stresinden ve maddi külfetinden başka bir getirisinin olmadığı kanaatini taşıyoruz.

Bunun için MBSTS sınavlarına kökten karşı duran bir sendikayız. Bu sınavların iptal edilmesi ve yürütmenin durdurulması için Diyaneti mahkemeye vermiş de bir sendikayız.

Çünkü MBSTS sınavları görevliyi maddi ve manevi olarak rencide etmektedir. Görevliyi Başarılı veya Başarısız duruma düşürmektedir. Görevliye faydasından çok zararı vardır. Ayrıca bu sınav sistemi hiç bir kurumda da yapılmamaktadır.

Başkan Arabacı, Bu sınav sonuçlarına göre alınacak puanlar ne olursa olsun gerek nakil olmak, gerekse hacca ve umreye gitmek için müftülüklerde tekrar mülakat yapılmaktadır. Yine adamı olan az puan alsa da işini yapmakta, adamı olmayan, torpili olmayan yüksek puan alsa bile istediği yere gelememektedir. Bu sınav görevliye bu haliyle bir zulümdür."dedi
2018 yılı MBSTS sınav ücretini 125 tl  yapan ÖSYM’yi kınıyorum."dedi

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 14:58
banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet çakır
Ahmet çakır - 1 yıl Önce

Aslında bu konuda bütün sendikaların sesini çıkarması lazım üyelerini düşünmesi lazım hiçbir sendika üyelerine soruyormuki sizler bu sınavlardan memnunmusunuzki bence düşünmeliler

İlyas
İlyas - 1 yıl Önce

Bende kaldırılnasını istiyorum

SIRADAKİ HABER