Diyanet-Sen’den Hadsiz Bildiriye Büyük Tepki

Fransa'da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile eski başbakanlardan Manuel Valls’ın da aralarında bulunduğu 300 siyasetçi ve yazarın, Yahudi düşmanlığını yaydığı gerekçesiyle Kuran-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılmasını isteyen bildirisine Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar büyük tepki gösterdi.

Diyanet-Sen’den Hadsiz Bildiriye Büyük Tepki

Bayraktutar konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ Rabbimizin bizzat Kur’an-ı Kerim’de korumaya aldığını belirttiği Yüce kitabımızdan bazı ayetlerin çıkarılmasını talep etmek kimsenin haddi değildir. Bu talebi dile getiren 300 kişiyi şiddetle kınıyorum. Allah’ın kelamı tek bir harfi dahi değişmeden kıyamete kadar devam edecektir” dedi.

Fransa'da aralarında eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, üç eski başbakan, Yahudi ve Hristiyan cemaati temsilcileriyle yazarların da bulunduğu 300 kişinin imzasıyla yayınlanan Kuran-ı Kerim'den "şiddet ve Yahudi karşıtı fikirleri yaydığı gerekçesiyle bazı ayetlerin çıkarılması" yönündeki bildiri yayımladı.

Bayraktutar bildiriye büyük tepki göstererek “Müslümanların kutsal kitabı Kuran-ı Kerim'e karşı iftira kampanyası başlatan ve haddi aşarak provakatif teklifler dile getirenleri şiddetle kınıyorum. Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetleri çıkarmayı teklif etmek nasıl bir hadsizliktir. Kur’an Allah’ın indirdiği son ilahi kitaptır. Kuran-ı Kerim'e göre inancı ne olursa olsun insan hayatı değerlidir, dokunulmazdır, hatta bir insanın haksız yere öldürülmesi bütün insanların öldürülmesi, bir insanın yaşatılması ise bütün insanlığın yaşatılması gibidir. Ayetleri kendi kafalarına göre bağlamından kopararak yorumlamak sonra da bu ayetler Kur’andan çıkarılsın demek” büyük saygısızlık ve hadsizliktir.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Bayraktutar açıklamasına şöyle devam etti: Dünyanın muhtelif coğrafyalarında başta Yahudiler olmak üzere farklı inançlara mensup insanlar pek çok ayrımcılık ve zulme maruz kaldığında, İslam coğrafyasının bunların sığınağı olduğu hepinizin malumu. Siz onları keserken, hayvan muamelesi yaparken Osmanlı Yahudilere kucak açmıştır. İnsanca yaşama alanı oluşturmuş inandıkları gibi yaşamalarına müsaade edilmiştir. Müslümanlar birlikte yaşadıkları bu topluluklara rahmet kaynağı Kuran'dan yola çıkarak hep iyilik, merhamet ve adaletle davranmışlardır. Bütün bunları tarih kaydetmiş sizlerde gayet iyi bilirsiniz. Bütün bu gerçekler ortadayken kimse Müslümanlar’a iftira atamaz. Derhal bu bildiri geri çekilmeli ve Müslümanlardan özür dilenmelidir.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER