Din Görevlilerinin Özlük Hakları Ve Yaşama Koşulları İyileştirilmelidir

Din Görevlilerinin Özlük Hakları Ve Yaşama Koşulları İyileştirilmelidir

Din Görevlilerinin Özlük Hakları Ve Yaşama Koşulları İyileştirilmelidir

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan rakamların inandırıcılığının olmadığını ve en gerçekçi rakamların çarşı ve pazardaki rakamlar olduğunu açıkladı.

TUİK’in açıkladığı rakamları değerlendiren Türüt, şunları söyledi: “Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan verilere göre 2019 yılı Haziran ayında tüketici fiyatları endeksi bir önceki aya göre %0,03 artış gösterdi.

Rakamlara göre TÜFE’de bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,01, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,72 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,88 artış gerçekleşti.

2019 yılının ilk altı ayında gerçekleşen toplam %5,01 oranındaki enflasyon artış oranı, Temmuz ayında yapılacak %5’ lik toplu sözleşme zammına ilave olarak % 1,01 enflasyon farkı zammı yapılacağı anlamına geliyor.

TUİK tarafından açıklanan bu rakamlar Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında çalışanlar açısından değerlendirildiğinde, zor şartlar altında yaşayan din görevlilerinin ihtiyaçlarını karşılamakta daha da zorlanacağını gösteriyor. Zaten ilk altı ay içinde tüm memur ve emeklinin maaşlarının ciddi oranda eridiğini dikkate aldığımızda, düşük maaşla büyük kentlerde yaşamaya çalışan din görevlilerinin ne kadar mağdur oldukları anlaşılacaktır.

7. Ayda verilecek zammın din görevlilerinin eriyen maaşlarının karşılığı bile olamayacağı açıktır. Köylerde lojman sıkıntısı yaşayan, küçük ve orta ölçekli yerlerde çoluk çocuğunu okutmakta zorlanan, büyük kentlerde geçim sıkıntısıyla boğuşan din görevlilerinin elektrik, doğalgaz, ulaşım, gıda ve kira gibi giderlerindeki artışlar da, doğal olarak yaşama şartlarını zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla mutfaktaki yangın, TUİK’in açıklamış olduğu rakamlara şüpheyle bakmamıza neden oluyor. Enflasyondaki artış azalacağına devam etmektedir. Bu da önümüzdeki günlerin din görevlileri açısından daha da zor geçeceği anlamına geliyor. Dar bütçeleriyle yaşamaya çalışan din görevlileri fiyat artışlarına yetişemiyor. Bütçeleri delinmiş, yaşamaktan bıkmış, gelecekten ümitlerini kesmişlerdir.

Hâl böyle iken din görevlilerinin ve emeklilerinin biraz olsun rahatlamalarını sağlayacak şekilde zam verilmemesi de düşündürücüdür. Sosyal devlet anlayışıyla, devletin bazı kurumlar da yaptığı gibi Diyanet çalışanlarının da özlük ve mali haklarını iyileştirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu açıdan bakıldığında %5’lik bir zammın din görevlilerinin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olacağı açıktır. Zam yapılacaksa gerçekçi bir “zam” yapılsın. Bu arada yetkili konfederasyondan kamu çalışanlarının ve emeklilerinin haklarını savunmasını bekliyoruz. Sizler, çarşının pazarın durumundan habersiz misiniz? Mutfakta yangın var! Kamu çalışanları ve özellikle emekliler perişan.

Adına zam diye imza attığınız %5, çay ve şeker parası. Herkesin vicdanının sesini dinlemesi gerekiyor. Diyanet Bir-sen olarak bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki; din görevlilerinin özlük hakları ve yaşama koşulları iyileştirilmelidir. Doğalgaz ve elektriğin %20’sini devlet karşılamalıdır. Adeta açlığa mahkûm edilen din görevlilerinin devletine olan inancı ve güveni zedelenmemelidir. Memur ve emeklilerden alınan vergi oranları düşürülerek çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmak suretiyle memur ve emeklilerin yaşama standartları yükseltilmelidir. Dolaysız vergilerin yüzde 70’ini dar ve sabit gelirli vatandaşlar karşılıyorsa, burada adil vergi sisteminden söz edilemez. Devlet, memur ve emekli maaşlarında acil olarak iyileştirmeye gitmelidir.”  

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 16:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fahri leri yediniz diyanet..
Fahri leri yediniz diyanet.. - 1 hafta Önce

Arkadaşlar a katılıyorum çoğu önlisans ve puanlara sahip 8-10 senesini vermişler.bir sınav hakkı tanıyın alımlarda Allah'tan korkunuz yokmu.kamuda 1 gün çalisipta kadro alanlar kadar değerleri olmadı bu fahri arkadaşların.4-6 yaş kursların bu başarıya gelmesinde 100/80 fahrilein başarısı var.bu başarıyı yakalanan yerlere 4 yıllık ata Fahriler başka kapıya.siz gerçekten başarılı kıymetini bilmeyen.yaz kursları giderek azalacak sizin bu başarısız görev dağılım ı yüzünden.bu işlerin piri Geçici öğretici olan Fahrilerdir

Geçici
Geçici - 1 hafta Önce

7 _8 yildir sinavlara girip calisan ve surekli kadro vaadi verilip sonra unutulan ssk az yatan askeri ucret bile almayan fahri öğreticileri de unutmazsaniz seviniri. 2011 yilinda hic sinavsiz 8 ay calisanlari lise mezunlarini aldilar simdi cogunluk onlisans ve kpss dhbt mulakatla baraji așıp yillarini ver meslegi severek yap emeklilik hayal olsada biz ahiret icin calisacagiz gormeyenler kendileri bilir .

Gerçekci olun
Gerçekci olun - 1 hafta Önce

Öncelikle asgari ücretle çalışanlar i düşününün ve sukredin ne varmış imamların halinde..
Favorilere gelince kardeşim 8 10 yıldır fahri olarak calisiyorsunda sınavlara girmedinmi o kadar görevli alındı. Uyudunmu.

Ayhan Gezer
Ayhan Gezer - 1 hafta Önce

çok şükür ,sizde gerçeği gördünüz,taleplerinizi şahsi olarak değilde ,genel olarak değerlendirdiğiniz için teşekkürler.

SIRADAKİ HABER