Din Görevlileri Sahipsiz Değildir

Diyanet sen basın açıklaması

Din Görevlileri Sahipsiz Değildir

Diyanet sen Darp edilen imam için basın açıklaması yaptı;

Balıkesir ilimizin Havran İlçesi Büyükdere Köyü İmam Hatibi Ubeyde Şentürk Büyükdere köylüleri tarafından camide bulunan Sakalı şerif ve muhafazasını değiştirdiği gerekçesi ile darp edilmiş ve hararete maruz kalmıştır. Söz konusu köylüler Havran İlçe Müftülüğünü de basarak görevi başındaki İlçe Müftüsü Ahmet Mehmet Talipoğlu’nu da tehdit etmiş hakarette bulunmuşlardır.

Din görevlileri toplumun önderi yol göstereni, peygamber mesleğinin varisleridir. Toplumda kardeşlik bilincinin oluşması, beraberliğimizin tesisi için gece gündüz demeden çalışan din görevlilerimize yönelik son zamanlarda yaşanan darp ve saldırı olayları bizi derinden üzmüşte ve kaygılandırmaktadır.

banner178
Aslı astarı olmayan iddialarla din görevlisine saldırmak, sosyal medya üzerinden olmadık hakaretler etmek, ilçe müftülük binasını basıp görevi başındaki İlçe Müftümüz Ahmet Mehmet Talipoğlu’na hakaret ve tehditler savurmak kabul edilebilir bir durum değildir. Nitekim İlçe Müftümüz Ahmet Mehmet Talipoğlu Edremit Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet dilekçesini sunmuştur. Bizler de Diyanet-Sen olarak böyle bir muameleye maruz kalan ilçe müftümüzün ve İmam arkadaşımızın sonuna kadar arkasındayız.

Köy muhtarı ve köylülerin aslı astarı olmayan iddiaları tutanaklarla çürütülmüştür. Olay İl müftülüğü tarafından görevlendirilen ekip tarafından Havran İlçesi’nde bulunan ve periyodik bakım zamanı gelen Sakal-ı Şeriflerin bakımının yapılması ve deforme olan dış muhafazalarının değiştirilmesinden ibarettir. Söz konusu bakım işlemleri müftülük tarafından görevlendirilen Abdühekim Taşkın alanında yetkin bir usta, bir İmam Hatip, bir Müezzin kayyım ve bir müftülük memuru nezaretinde temizlik ve bakımı gerçekleştirilmiş ve işlem tutanak altına alınmıştır.

Hal böyleyken asılsız iddialarla Cami İmamını darp etmek hakaretler etmek, görevi başındaki müftüye tehditler savurmak, iftiralar atmak kimsenin haddi değildir. Söz konusu kişilerin kanun önünde hesap vermesi için gerekli işlemler başlatılmıştır ve Diyanet-Sen olarak müftümüzün de İmam kardeşimizin de sonuna kadar arkasındayız.

Din görevlilerimiz kimsesiz sahipsiz değildir. Gece gündüz büyük fedakarlıklarla görevlerini yerine getirmeye çalışan görevlilerimize kimse bu muameleyi reva göremez. Bunu yapanlar kanun önünde hesabını verecek.
Diyanet haber

banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Imam02
Imam02 - 1 hafta Önce

Sendika yetkilileri adıyaman tut ilçesi muftulukteki sikintiya da el atsanız

Halil YERLİKAYA
Halil YERLİKAYA - 1 hafta Önce

Nasıl sahip çıkıyorsanız.1-2cemaatin oldugu köylerde lojmanların it bağlasa durmayacagi köylere imamları mahkum ediliyor sesiniz çikmiyor...hemsehirlilik tanidikla alınan torpilli imam kisvesinden nasıl çıkaracaksınız.aylik sendika parası olarak aldığınız 86000×23=1987000 tl ne yaptiginizi önce açıklayında sonra ımamlarin arkasındayız deyin....

A a
A a - 1 hafta Önce

Bayaaa da sahipsiz

Yusuf Çeliksoydan
Yusuf Çeliksoydan - 1 hafta Önce

Imam hatip meslek arkadaşımıza geçmiş olsun. Kardeşimize ve Müftümize yapilan hakaretleri şiddetle kınıyorum

Bayram kılıç
Bayram kılıç - 1 hafta Önce

Diyanet-sen yetkililerine teşekkür ederim. Malesef âlime-zalimlik yapılan bir zamanda yaşıyoruz. Bu çirkin davranışı yaparak güya Kutsal emanetlere sahip çıktıklarını zannediyorlar, keşke Allah 'ın emirlerinede böyle sahip çıksalar, bugün camiler bomboş olmazdı. Lafa gelince mangalda kül bırakmazlar, icraata gelince caminin önünde geçmezler.

SIRADAKİ HABER