DİN-BİR-SEN UTANCIMIZ BÜYÜK

Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden biri olan çocuk istismarına yönelik Çalışan Sen ve Din- Bir – Sen Genel Başkanı Yusuf ÖZDEMİR; bazı açıklamalarda bulundu.

DİN-BİR-SEN UTANCIMIZ BÜYÜK

7’den yetmişe her birimizin içini acıtan bu olaylar karşısında son derece üzgünüz, İnsanlığının geldiği noktayı anlatmak imkânsız, Bizler din görevlisi ve STK’lar olarak üzerimize düşen asli görevleri layığı ile icra edemedik.

Hükümetimiz yaşadığımız bu vahim olay karşısında caydırıcı birçok tedbiri ivedilikle gündeme getirdi, 6’ya yakın bakanlığımız bu konu üzerinde daha ne gibi önlemler alınabilir çabası içerisinde, bu sorun sadece Hükümetimiz tarafından Cezaların arttırılması ile çözülecek sorunlar olmadığı kanaatindeyiz.

Toplumu en büyük yıkıma götürecek bu olay, sadece eğitimle ya da ağır cezalarla çözülmeyeceği aşikârdır. İmam-ı Şafi (R.Aleyh) ne demişti; “ Haramın En Zoru Başıdır, Sonra Kolaylaşır. Sonra Sıradanlaşır Sonra Alışılır. Sonra Tatlanır Sonra Kalbe Yerleşir. Sonra da Kalp Başka Bir Haramı Arar.”

Daha başında bu tür olayları durdurmak için, Anne ve Babalara elbette çok büyük görevler düşüyor.

banner178
Çocuk istismarı ve ihmali bir halk sağlığı sorunudur. Toplumun temel taşlarının yerinden oynadığının bir delilidir. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde Eğitimsiz ailelerin, eğitimli aile ye göre 3 kat daha fazla risk taşıdığı söylenmektedir. İstismar ve ihmal, eğitim seviyesi azaldıkça artış gösteren kavram olduğu üzere aile merkezli destek programları, eğitime verilen önemin ve bilincin artırılmasının yanı sıra toplumun özüne dönmesi, Ümmetin emir ve yasaklarını Haram ve Helal’in hayatlarında yön göstericisi olması gerekir. Toplumsal güvenin ve dayanışmanın tesis edilmesi için ise Kur’anın getirdiği temel ilke iyilik ve “takva” üzerine hayatlar sürdürülmelidir.

Cinsel istismar konusunda toplumsal duyarlılık artırılmalı ve bu konu medya, görsel ve yazılı basında çocuklardan cinsel haz almaya karşı çıkılmalıdır.  dedi

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi;

Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden biri olan çocuk istismarına yönelik Çalışan Sen ve Din- Bir – Sen Genel Başkanı Yusuf ÖZDEMİR; bazı açıklamalarda bulundu.

 Bizde Sivil Toplum Örgütü olarak hükümetimizin vereceği her türlü kararın arkasında olduğumuzu yineleriz, İnşallah en kısa sürede bu meseleyi hem inancımızın gerekleriyle hem milletimizin değerleri ve beklentileriyle gerektiği üzere çözüme kavuşturacaklardır.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER