Din-Bir-Sen “Sınav ücretlerini düşürün!’ çağrısı yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din görevlisi olarak görev yapanların her yıl girdiği Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının(MBSTS) adeta çileye dönmesi üzerine açıklama yapan Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir,

Din-Bir-Sen “Sınav ücretlerini düşürün!’ çağrısı yaptı.


Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din görevlisi olarak görev yapanların her yıl girdiği Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının(MBSTS) adeta çileye dönmesi üzerine açıklama yapan Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığına seslenerek “Sınavların 34 ilde yapılması ayrı bir çile. Her yıl sınav ücretlerinin artırılması ayrı bir çile. Sınav ücretlerini düşürün” çağrısında bulundu.

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavları (2017-DİB-MBSTS) din görevlilerine zul olmaya başladı. Diyanet’ten tek isteğimiz; personelinin maddi ve manevi mağduriyetini görmesidir.

MBSTS sınav ücretleri 2015 yılında 80 liraya çıkarıldı. 2016 yılında 95 liraya ve 2017 yılında da 110 liraya çıkarıldı. Bu kadar zam olmaz. Biz, 80 liranın bile fazla olduğunu ve bunun düşürülmesini isterken her yıl yüksek oranda artırılıyor. Din görevlilerine zul olan bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir. Sınav ücretleri en fazla 50 lira olmalıdır. Bunun üstünün din görevlilerinin sofrasından zeytininin, peynirinin  alınması demektir.”

banner178
Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 6’ncı maddesinin 1’nci fıkrasında “Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılabilir. Bu sınav Başkanlıkça yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabilir. Sınavın yeri ve zamanı ile sınavda sorulacak sorular Başkanlıkça belirlenir ve sınavı yapacak kuruma bildirilir. Başkanlıkça gerekli görülmesi halinde sınav soruları ÖSYM’ye veya üniversitelere de hazırlatılabilir.”  Denildiğini hatırlatan Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın MBST sınav sorularını hazırlayacak uzmanları, uygulayacak memurları ve elektronik cihazları varken sınavların ÖSYM’ye yaptırılması anlamsızdır. Kurum, sınavları kendi yapacak olursa hem sınav maliyeti düşer hem sınava gireceklerin kapasitesine göre soru hazırlanmış olur hem de din görevlileri belirttiğimiz sıkıntılardan kurtarılmış olur, dedi. 

Özdemir, açıklamasının sonunda şöyle dedi:

“Din-Bir-Sen olarak, MBST sınavına girecek olan din görevlilerinin sınav çilesine son verilmesini istiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığının personelinin mağduriyetini görmesini ve sınav ücretlerinin düşürülmesi için çalışma yapmasını istiyoruz. İleri sürdüğümüz gerekçelerin değerlendirmelisini ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, Personel Sistemleri Eğitim ve Sınavlar Daire Başkanlığı ile diğer ilgili birimlerin ortak bir çalışma yaparak uygun bir sınav sistemiyle ve din görevlilerini zorlamayacak bir ücretle sınava girmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz.”

DİYANET'TEN HABERLERİ SON DAKİKA TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018, 16:30
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER