Cami Kapatmalar Din Özgürlüğüne Aykırıdır

Diyanet -Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar , Avusturya hükümetinin 7 camiyi kapatıp imamların sınır dışı edilmesi kararına sert tepki gösterdi.

Cami Kapatmalar Din Özgürlüğüne Aykırıdır

banner178
Bu karar Avrupa’nın İslam düşmanlığının dışa vurulmuş şeklidir. Bu kararla Avrupa, insan haklarına, inanç ve din özgürlüklerine yalnızca kendi çıkarları söz konusu ise itibar ettiğini bir kez daha göstermiştir” dedi.

DİYANET İLE İLGİLİ HABERLERE ANINDA ERİŞMEK İÇİN MOBİL UYGULAMIZI İNDİREBİLİRSİNİZ . TIKLA & İNDİR

İnsan’ın en temel haklarından birisi olan ibadet ve inanç özgürlüğü hakkının bu kararla ayaklar altına alındığını belirten Bayraktutar, “Camiler Müslümanların ibadet hanesi ve en kutsal mekanlarındandır. Müslümanların ibadethanelerini kapatmak ve din görevlilerini sınır dışı etmek her fırsatta medeni olduğunu, insan hak ve özgürlüklerini koruduğunu söyleyen bir Avrupa ülkesine yakışmıyor. Bizim ülkemizde kiliseler, havralar, sinagoglar var ve ülkemizde yaşayan Hristiyan ve Yahudiler buralarda ibadetlerini istedikleri gibi yapabilmektedir. İbadet ve din özgürlüğü konusunda daha olumlu ve genişletilmesine yönelik bir çaba içerisine girmek yerine cami kapatma ve din görevlilerinin sırır dışı etmek kararı kabul edilebilir bir karar değildir. Avusturya’nın bir an önce bu kararından vazgeçmesini bekliyoruz. ” ifadelerine yer verdi.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER