ŞANSLI KEDİ ŞİLA VE ŞANSSIZ YEMEN’Lİ ÇOCUK

ŞANSLI KEDİ ŞİLA VE ŞANSSIZ YEMEN’Lİ ÇOCUK

Uzun uzun anlattı. Bu tombul kediyi annesinin terk ettiğinde gözlerinin açık olmadığını, açlıktan ölmesin diye enjektöre çektikleri sütle aylarca besleyip bu hale getirdiklerini söyledi. Devamla şimdi artık nerede ise 10 kiloya yaklaşmış tombul, miskin ve kendisine sunulan şımartıcı bütün imkânları hoyratça kullanmaktan keyif alan bu “şanslı” kedinin ev içindeki evini, ayda üç dört defa marketten alınan tavuk ciğerlerini ve pişirilip servis edilme seremonisini anlattı da anlattı.

Hatta market raflarındaki en kaliteli mamayı almak için gösterdiği çabayı sevinç ve övgü ile paylaşmakta bir sakınca da görmedi. Muhtemelen bu hikâyenin en önemli kısımlarından birisi, dışardaki yancı arkadaşları ile birlikte bu “şanslı” kedinin aylık masrafının 200 tl olduğunu söylediği övünç kısmı idi.

Hani bir ara, madem elinizde büyüdü eskiden olduğu gibi evde pişirilen yemeklerden onun da payına bir şeyler düşseydi olmaz mıydı diyecek oldum. Ama koro halinde gelen itirazları görünce kendi sessizliğime ve şanslı kedinin şansına duyduğum şaşkınlığıma gömüldüm.

Hem ayrıca kedi diye bahsetmekle hakaret etmiş bile olabileceğim bu tombiğin bir ismi vardı Şila ve evde ondan bahsedilirken ismi ile hitap ediliyordu. Aslına bakılırsa 1,5 saatlik oturumun en az 45 dakikası “şanslı” kedi Şila’dan bahisle geçti.

Bir akraba ziyareti formatındaki bu oturumun benim için can sıkıcı bir huzursuzluğa dönüştüğünü açıkça itiraf etmeliyim. Zira tam orada iken telefonuma düşen haber linklerinden birisinde: “Yemen'de Yarım Milyon İnsan Açlık ve Soğukla Mücadele Ediyor!” şeklinde bir başlık vardı.

 

Bu kahredici başlığın devamında ise; Oxfam verilerine göre Yemen'de süren savaştan dolayı 18 milyon kişinin açlık çektiği, altı ay ile beş yaş arasındaki tüm çocukların neredeyse yarısının yeterli beslenemediği ifade ediliyordu. Devamla ise, yaklaşık 28 milyon nüfuslu ülkenin yüzde 75'inin acil insani yardıma ihtiyaç duyduğu ve BM raporlarına göre dünyanın en büyük insani krizinin Yemen'de yaşanmakta olduğu söyleniyordu.

Yemen’li Çocukların “Şanssızlığı”

Kedilerin şanslı olarak yaşadığı evlerde Yemenli bebeklere de birazcık “şans” tanınması gerektiğini söylesem hayvan severim diyen kimi riyakârların tepkisi ne olur? Kaliteli mamalara alıştıkları için yemezler diye kedilere verilmeyen, evde pişen yemeğin suyuna banılmış ekmek parçalarına hasret çeken anneleri, babaları ve bebeleri hatırlamayan yüreklerimizin hesabı bizden sorulmaz mı?

Petshopların yüreklerimizi işgali

Kimse kusura bakmasın her sokakta, her Avm’de bir sürü süs hayvanı satış dükkanı açılmış durumda. Bunların oluşturduğu sektörün kapital boyutu hatırı sayılır düzleminden çoktan çıkmış vaziyette. Şımartılmış çocuklar ve büyüyememiş zibidilerin kısa süreli keyifleri tatmin edilsin diye vitrin süsü yapılmış kediler, köpekler ve diğer hayvancıklar, konforlu bir “soytarılığa” mahkûm ediliyor.

Keyfi bitenler de çoğu kere bu “soytarılardan” kurtulmanın çaresini arıyor ve sektör devam… Bir de bu hayvancıkları yukarıda hikâyesini anlattığım haliyle hayatın merkezine konumlandırma şekli var ki sormayın gitsin.

Göreceli sevgileri ve gösterişleri yüreklerimizi ve evlerimizi işgal etmiş bir sektörün, insanlık adına bizden alıp götürdüklerini dikkatten kaçırmamalıdır. Doğu Türkistan’da, Irak’ta, Gazze’de, Suriye’de Yemen’de ve diğer ümmet coğrafyasında göndereceğimiz bir lokma ekmeğe, süte ve bir damla temiz suya ve tabi ki de sevgimize hasret yürekleri sevindirmek hiç de zor değil.

T.Diyanet Vakfı, Kızılay, İHH ya da mazlumun mağdurun derdinin peşinde koşan başkaca vakıf ve derneklerden hangisinin kapısını çalabilirseniz sizi insan olduğunuza hamdettirecek çareleri ürettiklerini göreceksiniz.   

Bu yazıyı sadece mazlum ve çaresizlere çare olmayı teşvik eden bir yazı olarak anlayanlardan olalım diye dua ile..!

Vesselam!

NOT: Yardımlarınızı hemen şimdi;

T.Diyanet Vakfı kanalı ile ulaştırmak için “YEMEN” yazıp 5601’e,

İHH kanalı ile ulaştırmak için “YEMEN” yazıp 3072’ye

KIZILAY kanalı ile ulaştırmak için “YEMEN” yazıp 2868’e  SMS gönderebilirsiniz

24.12.2018

Osman HAZIR

MERSİN

YORUM EKLE