Soğuk Parmaklar Hangi Hastalığın Habercisi

Raynaund sendromu olarak bilinene soğuk parmaklar, kan dolaşımı bozukluğu sonrası ortaya çıkar.

Soğuk Parmaklar Hangi Hastalığın Habercisi

Raynaund sendromu olarak bilinene soğuk parmaklar, kan dolaşımı bozukluğu sonrası ortaya çıkar. Kan dolaşımının ani kesilmesi ile belirli bölgelerde beyaz mor gibi renkler oluşur. Uyuşma, karıncalanma ve acı hissi veren bu rahatsızlık ani sıcaklık soğukluk değişimi ile ortaya çıkar.

OTOİMMÜM BOZUKLUKLARI

Bağışıklık sisteminin kendi kendine savaşması ile ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlık esnasında bağışıklık sistemi yararlı hücreleri bile yok eder. Öncelikle iltihaplanma ve vücudun belli bölgelerinde ciddi hasarlara neden olur.

HİPOTİROİD

Tiroid bezleri yeterli miktarda çalışmadıklarında hormon üretimi azalır. Vücuda yeterli miktarda hormon dağılmadığında dokular hasar görür.,

DOLAŞIM BOZUKLUĞU

Oksijen sayesinde kan dolaşımı gerçekleşir kan dolaşımı gerçekleştikçe de kalp daha sağlıklı pompalama yapar. Bu da sağlıklı bir vücut olmasını destekler. Ancak kan dolaşımını etkileyen bazı faktörler düşük nabza neden olduklarından el ve ayaklarda soğuma şişme meydana gelir.

ANEMİ

Kırmızı kan hücreleri azalması da kan dolaşımını engellemenin yanında kansızlığa neden olur. Vücuttaki dengesiz kan oranı ele ve ayakların soğumasına sebebiyet verir.

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Kırmızı kan hücrelerini artıran en etkili vitamin B12'dir. Bu eksiklik kan testlerinde ortaya çıkar.

TANSİYON

Kan basıncı düştükçe düşük tansiyon ortaya çıkar. Bu da bayılma, yorgunluk, soğuk parmak gibi belirtilerle kendini gösterir.

STRES

Kronik stres vücudun adrenalin seviyesini olumsuz etkiler. Bu dalgalanma vücudun ani soğuma ve sıcaklanmasına neden olur.

İLAÇLAR

Bazı ilaçların yan etkisi soğuk parmaklara neden olur. Bu ayn etkiyi yaşayan kişilerin hemen bir uzmana danışması gerekir.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER