Reklam

Sabah Ezanının Okunmasıyla Yeme İçmeye Kısa Bir Süre Devam Edilebilir Mi?

Oruç Ne zaman başlar? Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?

Sabah Ezanının Okunmasıyla Yeme İçmeye Kısa Bir Süre Devam Edilebilir Mi?
21 Nisan 2021 - 14:04
Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.”
(Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Yusuf Coşkun
  1 ay önce
  Yukarıdaki ayete rağmen bu bilgiyi yazan arkadaş;siz Ramazandan birgün önce sabah ezanı saat kaçta okundu,Ramazanın ilk günü imsak için saat kaçta okundu buna dikkat ettiniz mi acaba?Belli ki dikkat etmemişsiniz,ben söyleyeyim;iki gün sabah ezanı vakitleri arasında 40 dakika fark vardı.Bu mümkün mü,bir günde,gün 40 dakika uzar ya da kısalır mı.Artık herkesin rahatlıkla görebildiği bir gerçek var;imsak en az 40-50dakika erken ilan ediliyor ve vu işte diyanetin çok büyük vebali var.Mesele yeme içme neselesi degil sadece,o ,işin sadece bir parçasi.Eger okunan sabah ezanından hemen sonra sabah namazı kılanlar varsa,ki mutlaka vardir,o namazlar güme gidiyor çünku fecr-i sadık olmadiğından vaktinden önce,karanlikta kılınıyor.
 • Vildan öğretmen
  1 ay önce
  Diyanetin imsak vaktine karşı olup “bize fazladan oruç tutturuyorlar“ vs diyenlerin düşünce diye ortaya attığı fikirler, İranlı şiilerin düşünceleri. Bu görüşleri ülkemize sokup insanları zehirleyen Mustafa islamoğlu, Aziz Bayındır ve onların sempatizanlarının görüşleri. Yavuz Sultan Selim’in mücadele ettiği şii Büveyhoğullarının günümüz uzantısı fetva(!)kardır. Koskoca diyanet, astronomi merkezinde vakitlerin tayinini yapan kurum dururken, hoca diye geçinen 3-5 şia Bedevi’sinin dedikleri nifak fetvaları ile amel edecekseniz, bu da sizlerin tercihi. Hz. Peygamber (asm) de iplik örneğinden gece ile gündüzün kastedildiğini açıklamıştır. Adiy b. Hâtim (ö. 60/680'den sonra) (r.a.)'dan şöyle dediği nakledilmiştir: "Yukarıdaki ayet inince, bir siyah, diğeri beyaz iki tane ip alıp, bunları yastığımın altına koydum. Sahurda bunlara bakıyor, birbirinden ayırdedilecek kadar tan yeri ağarınca yemeği içmeyi bırakıyordum. Sabah olunca, Resulullah (s.a.s)'a gidip yaptığım şeyi ona haber verdim. O, şöyle buyurdu:" "Senin yastığın ne kadar da büyükmüş! Ayette kastedilen, gündüzün beyazlığı ve gecenin siyahlığıdır. Bunları bir yastığın altına nasıl sığdırırsın'!" (Buhârî, Savm, 16). Gündüz ortalık aydınlanıncaya kadar yiyip içiyor beyazı siyahı görmeye çalışanlar. Maksat dine nifak sokmak, tahrif etmek. Vahhabiler nasıl İngilizlerin islamı tahrif etme çabaları sonucu kurulmuş ise, şia da Zerdüştlerin ve haricilerin imamet davası güdenlerin haşhaşilerin tahrifi sonucu kurulmuş. Bi sorun bakalım Hz Ömer’i Hz Aişeyi niye sevmez, namusuna iftira eder, Nur suresindeki aişe annemiz için inen ayetleri inkar edip “emeviler uydurmuş” derler. Sahabeyi hafife indirger, hatta tuvalet taşlarına aişe Ömer yazar, camilerine bu mübarek insanlara küfür etmeyeni sokmazlar. Çünkü Hz Ömer İran’a seferler düzenledi ona kinleri başladı. Hz Ali’den sonra bunlarla mücadele daha da ilerlemiş, emeviler Selçuklu Osmanlı dönemlerinde ciddi mücadele verilmiş. Günümüz şebekeside Bayraktar İslamoğlu bayındır vs
 • Erhan
  1 ay önce
  Yahu siz daha verdiğiniz ayetin ne olduğundan bihabersiniz! şuanda okunan ezan zifiri karanlıkta okunuyor oysa ayet yukaridada belirtildiği gibi tan yerinin agirmasina kadar diyor artık ilkokul çocukları bile doğruyu öğrendi.sen ezanı vaktinde okursan yeme içme olmaz öyle zifiri karanlıkta bir saat önce okursan Allah'ın helal kıldığı vakti inkâr etmiş olursun.bunun vebali büyük ayrıca sabah namazida vaktinden önce kılınır.ama bakıyorum da ne Allah korkusu nede vicdan sızlamasi var.rabbim yarına bırakır ama kimsenin yanına bırakmaz.insallah Allah'ın rızasını gözeten bir reis dinişleri yüksek kurulu kararıyla bu yanlıştan dönecektir.herkese hayırlı Ramazanlar