RAVDA CAMİ DUALARLA İBADETE AÇILDI

Hatay Altınözü İlçesi Altınkaya Mahallesi Ravda Camii dualarla ibadete açıldı.

RAVDA CAMİ DUALARLA İBADETE AÇILDIHatay Altınözü İlçesi Altınkaya Mahallesi Ravda Camii dualarla ibadete açıldı. Açılışa; İl Müftü Yardımcıları Cafer EROL ve Mehmet Emin OKUYUCU, Altınözü Kaymakamı Bülent UYGUR, İlçe Müftüsü Abdüssemet PAT, kamu kurum ve kuruluş müdür ve yöneticileri ile din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Kur'an-ı kerim tilaveti ile başlayan program, Altınkaya Mahallesinin Fahri Müezzini Hacı Remzi KARAÇETE’nin kendi bestesi olan Vatan şiirini okumasıyla devam etti.

Ravda Camii dernek başkanı ile mahalle muhtarının konuşmasını müteakip Altınözü Kaymakamı Bülent UYGUR selamlama konuşması yaptı.

İlçe Müftüsü Abdüssemet PAT, “Allah'ın en çok sevdiği yerler camilerdir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde, nerede kalacağını düşünmeden mescid yapılması için çaba sarf etmiştir. Câmi ve mescidler, İslam’ın temel müesseselerinden birisi hatta en başta gelenidir. Yüce Mevla’ya topluca ibadet etmek üzere yapılan bu mabetler birer “beytullah” yani Allah’ın evidir. Altınkaya Mahallemizi tebrik ediyorum. Allah inananlardan razı olsun. Vatandaşların Camimiz vatandaşlara hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

banner178
İl Müftü Yardımcısı Mehmet Emin OKUYUCU, “Bir insan bu dünyadan göç edip, ahirete intikal ettikten sonra onun amel defteri kapanır. Fakat Efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor; “Her kim ki bu dünyadan göçüp giderse amel defteri kapanır. Fakat şu üç şeyi bırakırsa onlardan doğacak olan sevabın kendisinin amel defterine yazılması devam eder.” Bu üç amelden birincisi; “sadaka-ı cariye” yani güzel bir eser bırakmaktır. Günümüzde ki deyimi ile cami, hastane, okul, yurt, aşevi gibi, insanların yararına olacak yapılardan faydalanan kişilerin birçok sıkıntıdan kurtulacağı bir eserin olmasıdır.

İkinci amel; “hayırlı bir evlat”, üçüncü amel ise; “ilim icra edilebilecek eserler.” Çoğu insanlar bu dünya da bir eser bırakırlar, fakat önemli olan o geride bırakılan eserlerde, başkalarının güzel şeyler öğrenmesi ve ilim öğrenebileceği kitapların olmasıdır. Bu güzel caminin yapılışında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun.” dedi.

Konuşmaların sonunda; cami açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından, caminin içinde din görevlileri ilahi söylediler ve kaside okudular.

İl Müftü Yardımcısı Cafer EROL’un yapmış olduğu hatim duası ile program sona erdi.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER