Konya İHH’dan Yetim ve Sorumluluklarımız Paneli

Konya İHH İnsani Yardım Derneği, Yetim Dayanışma Günleri kapsamında "Yetim ve Sorumluluklarımız" konulu panel düzenledi.

Konya İHH’dan Yetim ve Sorumluluklarımız Paneli

Konya İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "Yetim ve Sorumluluklarımız" konulu panelde, Konya İHH'nın üstendiği yetim hamisi sayısının 4 bin 100'ü geçtiğini söyledi.

Son iki yılda yetim çalışmasına ağırlık verdiklerini anlatan Uysal, "Her aile bir yetim baksa Konya 500 bin yetime bakar. Bunu önemsiyorum. İnşallah bu çalışmalar yeniden bir dirilişe ivme kazandıracaktır." diye konuştu.

“Yetimlerin sevgiye ihtiyacı var”

Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar ise dünyada en fazla yetimin İslam coğrafyasında olduğunu dile getirdi.

Savaşlarla çok sayıda çocuğun yetim kaldığına işaret eden Akpınar, "Keşke yetimler olmasa denilir ama oluyor. İlk insan yetim. Son Peygamber, yetim. Kur'an-ı Kerim'de 22 ayette yetimlerden bahsediliyor. Yetimlerin sevgiye, şefkate ihtiyacı var. Karınlarını doyururken gönüllerini de doyurmamız gerekiyor." diye konuştu.

“Sorunu kökten çözmek lazım”

İslam ümmetine birlik çağrısında bulunan Memur-Sen Konya İl Başkanı Nazif Karlıer sorunu kökten çözmek gerektiğine işaret ederek “Biz birlik olacağız, diri olacağız ki yetim sorunu kökten çözülsün. Pakistan’a gittiğimde şunu anladım. Ömrümde hiç yetim görmemişim. Oradaki görevlilerin gayretlerini gördüğümde bir insan yetiştirmenin, bir yetime bakmanın hem zahmetini hem güzelliğini fark ettim" dedi.

“Dünya İslam’a muhtaç”

Dünyanın İslam’a muhtaç olduğunu dile getiren İlahiyatçı-Yazar Ahmet Taşgetiren “Burada vazife bizim üzerimize, cihanşümul bir Müslümanın üzerine düşüyor" dedi.

Misyonerliğin sömürgecilikle içi içe çalıştığını vurgulayan Taşgetiren “Şunu sormak lazım: bu çocuğu ya ben sahipleneceğim, bir Fatma bir Ahmet yetişecek ya da misyoner bir Elizabeth o yetimi bir kiliseye götürecek” diyerek durumun ehemmiyetini bir kez daha hatırlattı.

“Misyonerler çocuklarımızı bize karşı yetiştiriyor”

Yetime sahip çıkmanın geleceğe sahip çıkmak olduğunu vurgulayan İHH Kadın Kolları Başkanı Fatma Türk "Ümmetin emanetlerinin bize ihtiyacı var. Biz hanım kardeşlerimiz olarak sadece kendi çocuklarımıza sahip çıkarsak milyonlarca yetime kim sahip çıkacak? Diğer misyoner yardım kuruluşlarına bakın. Bir milyon çocuğa bakıyorsa bunun üçte biri bizim coğrafyamızda. Bizim çocuklarımızı dönüştürerek bize karşı yetiştiriyorlar." dedi.

Akpınar'ın moderatörlüğünde yapılan panelde son söz olarak “Dünyanın İslam’a, bu davanın Müslümana ihtiyacı var. Allah bizi İslam’dan yetim, merhametten öksüz bırakmasın.” kayıtlara geçti.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2018, 12:01
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER