Eyüp Sultan’da Cami- Gençlik Buluşması

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz Diyanet İşleri Başkanlığı'nca başlatılan Cami-Gençlik Buluşması etkinlikleri kapsamında, Eyüp Sultan Camiinde..

Eyüp Sultan’da Cami- Gençlik Buluşması

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz Diyanet İşleri Başkanlığı'nca başlatılan Cami-Gençlik Buluşması etkinlikleri kapsamında, Eyüp Sultan Camii’nde gençlerle sabah namazında buluştu.
 
İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Eyüp Sultan Kaymakamı Abdullah Dölek, İstanbul Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar, Bahri Şamat, Eyüp Sultan Müftüsü Mustafa Mestan ve Başakşehir Müftüsü Remzi Pehlivan Eyüp Sultan Camii’nde gençlerle sabah namazında buluştu.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ve tesbihatın yapıldığı buluşmada, dualar edildi. Namaz sonrası cemaate hitap eden İstanbul Müftüsü Yılmaz, Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki yerine değinerek, “İslâm tarihinde dönüm noktası olan savaşlar vardır; Bedir, Malazgirt ve Çanakkale bunlardandır.

banner178
Bedir, Müslümanların ilk defa bir düşmanla karşılaşmasıydı. O yüzden Allah’ın Rasûlü bu savaşı çok önemsemişti. Bedir’de gelen zaferle İslam ümmetinin önü açıldı ve arkasından büyük bir fütuhat geldi. Malazgirt’te, Anadolu toprakları İslam’a ve Müslümanlara açılmıştır ve bu açıdan önemlidir.

Osmanlıların Balkanlar’a geçişi ise Çanakkale’den başlamıştı.  Bunun Batılalar tarafından hazmedilememesi üzerine aynı yerden Müslümanları geri çevirmek üzere yedi düvel Çanakkale Boğazına yığınak yaptı. Bir Haçlı Ordusu hengâmesiyle Osmanlı ve Müslümanların üzerine saldırdılar. Bu anlamda Çanakkale, geri dönüş ve ric’atin eşiğiydi. Bundan 103 sene önce Çanakkale düşse İstanbul ve Anadolu düşecekti.

Ama 250.000 şehid verilen bu savaş zaferle neticelendi” dedi.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER