2018 Yılı Hac Müracaatı İle İlgili Basın Toplantısı Yapıldı

2018 Yılı Hac Müracaatı İle İlgili Basın Toplantısı Yapıldı

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmek isteyen vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla Konya İl Müftülüğü’nde basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısına katılan İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu ilk defa hacca gitmek üzere kayıt yaptırmak isteyen ve daha önceki yıllarda kayıt yaptıran  vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla  şunları kaydetti:

  1. İlk defa hacca gitmek isteyen vatandaşlarımızın müracaatları 08- 14 Aralık 2018 tarihleri arasında ilgili bankalara online veya doğrudan (Albaraka Katılım Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım) 20.-TL ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra; Başkanlığımız “www.hac.gov.tr” internet adresinden elektronik ortamda veya il ve ilçe müftülüklerine form dilekçe ile müracaat ederek kayıtlarını yaptırabileceklerdir.
  2. Hacı adaylarının internet adresinden elektronik ortamda veya müracaat formunda, kuraya birlikte katılmak istenen kişi/kişileri varsa, mutlaka bunları belirtmelidirler.
  3. Hac fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak “Oda Tercihli’’ veya “Otel’’ konaklama türlerinden birini tercih edeceklerdir.
  4. 2018 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri 08 Aralık 2018 tarihinde Başkanlığımız tarafından yapılacaktır.
  5. Kaydı Başkanlıkça Otomatik yenilenenlerden; Adres, il/ilçe, konaklama türü, kura birlikteliklerinde veya iletişim bilgilerinde (Cep Telefon değişikliklerinde) değişiklik talebinde bulunanlar, 08 - 14 Aralık 2018 tarihleri arasında il/ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptıracaklardır.
  6. Vatandaşlarımızın iletişim bilgilerini mutlaka girmeleri gerekmektedir. (Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hac kazanan vatandaşlarımız “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabileceklerdir.)
  7. Yabancı uyruklu olanların kayıtları alınmayacaktır.  
  8. Günlük aktivitelerini kendi başlarına gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta ve yaşlı olan vatandaşlarımız müracaatlarını, hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte yapacaklardır. 
  9. Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içerisinde sisteme girilmeyen müracaatlar kabul edilmeyecektir.
  10. Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını “www.hac.gov.tr”  internet adresinden kontrol edebilecekler, kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa bunlar, ilgili müftülüklerden bilgilerini kayıt süresi içerisinde düzelttirebileceklerdir.

HAC KONAKLAMA TÜRLERİ

Hac yolcularına farklı hizmet seçenekleri sunabilmek maksadıyla Mekke ve     Medine’deki bina ve otellerin fiziki yapıları ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye olan mesafeleri dikkate alınarak ve verilen hizmetler açısından hac konaklama türlerinin aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir. 

   1-Oda Tercihli Konaklama Türü  

a) Medine’de Mescid’e yürüme mesafesinde, Mekke’de ise Harem’e 7-8 km uzaklıkta olup, ulaşım servislerle sağlanacaktır.

b) Sabah Kahvaltısı, öğle Kumanyası ve Akşam Yemeği Tabldot usulü verilecektir.

   2-Otel Konaklama Türü

a) Medine’de Mescid’e yürüme mesafesinde, Mekke’de ise Harem’e Otel’in konumuna göre 200-900 mt. arasında olacaktır.

b) Yemekler açık büfe olarak verilecektir.

KURA ÇEKİMİ VE SONUÇLARIN İLAN EDİLMESİ

banner178
a) Hac kuraları, 28 Aralık 2018 cuma günü saat 15:00’da çekilecek ve aynı gün internetten ilan edilecektir.  

b) 2019 yılı hac ücretleri Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak tahsil edilecektir.

c) Kesin Kayıtla ilgili detaylı bilgiler bilahare ilan edilecektir.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER