Reklam

Merkezi Ezan Sistemi Uygulaması Güncellendi

Diyanet İşleri Başkanlığı 'Merkezi ezan sistemi ' uygulamasını güncellediğini duyurdu.

Merkezi Ezan Sistemi Uygulaması Güncellendi
28 Temmuz 2021 - 09:38
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı açıklamada :

Ezan. namaz vakitlerini ilan eden evrensel ilahi bir mesajdır. Başkanlığımız İslam dininin şartından olan ezanların usulüne uygun ve kulağa hoş gelecek bir şekilde, güzel bir ses ve makamla okunmasını önemsemekledir. Bu çerçevede Başkanlığımızca ezanı güzel okuma yeterliğini haiz cami görevlilerinin görev yaptıkları camilerde ezan okumalarını sağlamak üzere İlgi'de kayıtlı Genelgenin 13'lince maddesinde aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır.

1) Ezanı güzel okuma yeterliğini haiz bütün görevliler kendi camilerinde ezan okuyacaklardır.
 
2) Görevlisi ezanı güzel okuma yeterliğini haiz olmayan camilerde yeterlikleri sağlanıncaya kadar merkezi ezan uygulamasına devam edilecektir. 

3) Köy, belde ve mezra camilerinde ezan, cami görevlileri tarafından okunacak: görevlisi bulunmayan camilerde merkezi ezan uygulamasına devam edilecektir. 

4) Ezanı güzel okuma yeterliğine sahip olmayan görevlilere yönelik mahallinde ezanı güzel okuma kursları düzenlenecektir. 

5) Merkezi ezan sistemi kurulan il ve ilçelerde, sesin pürüzsüz. yeterli ve net bir şekilde nakledilmesi sağlanacaktır. 

6) Merkezi ezan sistemini olası sabotajlardan korumak üzere cami ve mescitlerdeki alıcı cihazlar veya amfilerin elektrik bağlantıları, ezan ve saladan beş dakika önce aktif hale getirilecek ve cihazlar ezan ve salanın bitiminde kapatılacaktır. Sistemin açık olduğu süre içerisinde herhangi bir sabotaj girişimine karşı cami görevlilerimiz dikkatli olacaklardır. 

7) Camilerde bilgisayar vb. dijital cihazlar kullanılarak kayıttan ezan okutulmayacaktır. 

Bu itibarla yukarıda zikredilen mevzuat hükümleri uyarınca merkezi ezan sistemlerinin kullanımıyla ilgili il/ilçe müftül0klerince gerekli çalışmaların yapılması ve denetimlerde konunun incelenmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.


 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Diyanet mensubu
    1 ay önce
    Güzel bir gelişme ama bence ilk önce Cenaze selası sorunu çözülmeli.. Tabi bu anlatacaklarımın dışında kalanlarda var onlar istisnadır.. İmam ve Müezzinin görevi bellidir. İmam namazını kıldırır Müezzin ise Ezan Sela ve Caminin temizliğinden sorumludur.. İmam sadece Müezzinin izinli günlerinde Ezan ve Selaları okur.. Ama ne hikmetse İmam izinli olduğu günlerde bile camiye koşup Cenaze selası vermeye gelmektedir ne için bu imamların koşturması tamamen duygusal.. Şimdi imamlar diyecekler ki e insanlar bize söylüyor selayı o zamanda müezzinin işi olduğu için müezzinlere yönlendirecekler.. Yok illa tamamen duygusalı koşturacaklarsa müezzinliğe geçecekler.. BİZ NE GÖREVLİLER BİLİYORUZ DAVETİYECİLERLE ANLAŞIP DÜĞÜNÜN MEVLİDİNİ BAĞLAYANLARI MEVLİD KOŞTURANLARI KONUŞTURMAYIN İNSANI.. UMRECİ İŞİ YAPAN BAZI GÖREVLİLER UMRECİ HACILARIN BİR BÖLÜMÜNÜ ŞİRKETLERE GÖNDERİP PARA ALAN GÖREVLİLERDEN VB YAPTIKLARINI ANLATMAYAYIM ŞİMDİ.. TEPEDEN TIRNAĞA KADAR BUNLARI DİYANET DÜZELTMELİ..