MERHABA EY RAHMET AYI

“Ey İman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizin üzerinize de oruç farz kılındı. Umulur ki sakınıp korunursunuz.” ( Bakara 2/183. )

Yapılan ibadetlerin, dua ve yakarışların daha faziletli olduğu günlere yaklaşmış bulunuyoruz. Kur’an-ı Kerimin indirildiği, bin aydan daha değerli olan Kadir Gecesi’nin içerisinde bulunduğu ramazan ayı geliyor. Bu ayın ayrıcalıklı ibadeti oruçtur. Oruç ruhun gıdasıdır. Zengin kimse oruçla fakirin halinden daha iyi anlar. Ona şefkat eder, yardım elini uzatır. Böylece zengin ile fakir arasında kardeşlik bağları güçlenir. Oruç tutan kişi elini, dilini ve diğer organlarını her türlü kötülükten korur. Kendisine sataşanlara “ Ben oruçluyum” der geçer. Oruçlunun yüce Allah yanındaki şerefi çok büyüktür.  

Peygamberimiz Hz. Muhammet (s.a.v.) Rabbimizin yüce ismine yemin ederek şöyle buyuruyor: “ Oruçlunun ağız kokusu, Allah Teala nazarında misk kokusundan daha sevimlidir.” , “ Oruçlunun iki sevinci vardır. Biri iftar vakti orucunu açtığında, diğeri de Rabbine kavuştuğu anki sevinci.”                                                                                   

Ramazan bir aylık bir eğitim programıdır. Günlük program sahurla başlar. Program oldukça zengindir. Programda namaz, oruç, Kur’an, ilim-irfan, güzel ahlak, tövbe, arınma, korunma,  iftarla birlikte neşe ve sevinç sonunda da bayram vardır. Sahabeden Selman el-Farisî (r.a.) anlatyor:

“ Allah’ın elçisi Şaban ayının son günü bize bir konuşma yaptı ve buyurdu:“ Ey İnsanlar! Bereketli ve büyük bir ayın gölgesi üzerinize düşmüştür. Bu öyle bir aydır ki, onda bin aydan daha hayırlı olan bir gece vardır. O öyle bir aydır ki, Allah o ayda oruç tutmayı farz kılmış, gecelerini de nafile ibadet (teravih namazı) ile geçirmeyi teşvik etmiştir. Kim Ramazan ayında hayır işlerse, Ramazan ayı dışında farz bir ibadeti yapan kimse gibi sevap kazanır. Kim Ramazan ayında bir farzı eda ederse, Ramazan ayı dışında yetmiş farzı eda eden kimse gibi sevap kazanır. Ramazan ayı sabır ayıdır. Sabrın sevabı (karşılığı) ise cennettir. Ramazan yardım etme ve ihsanda bulunma ayıdır. Bu ayda mü’minin rızkı artar. Kim bu ayda oruç tutan bir mü’mine iftar yemeği verirse bu, günahlarının bağışlanması ve cehennem ateşinden azat olmasına vesile olur. İftar yemeği verdiği kimsenin oruç ile kazandığı kadar sevap kazanır, oruç tutanın sevabında da eksilme olmaz. Sahabe: “ Ey Allah’ın elçisi! Hepimiz iftar verecek güce sahip değiliz ki !” dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (sav) “Allah bu sevabı bir tek hurma veya bir bardak su veya bir içimlik süt ikramı ile de verir” buyurdu.

Peygamber Efendimiz (sav) konuşmasına şöyle devam etti: “ Ramazan evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem ateşinden kurtulma ayıdır. Kim bu ayda işçisinin/ hizmetçisinin işini hafifletirse, Allah onu bağışlar. Ey İnsanlar! Ramazan ayında dört şeyi çok yapın. Bunlardan ikisi ile Rabbinizin rızasını elde edersiniz. Diğer ikisine de sizin ihtiyacınız vardır. Rabbinizin rızasını kazanacağız şeyler; Kelime-i şahadet ve tövbe-i istiğfardır. Sizin muhtaç olduğunuz iki şey ise, Allah’tan cenneti ister, cehennemden O’na sığınırsınız. Kim oruç tutan bir mü’mine su ikram ederse, Allah onu benim Kevser havuzumdan içirir. Kevser havuzundan içen cennete girinceye kadar bir daha susamaz.’’  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Koçak
Ahmet Koçak - 1 yıl Önce

Ramazanın eyzini ve bereketini her daim yaşayan kullarndan eylesin Rabbim. Güzel yazı çok teşekkür ederim. Hocam..

Yavuz Genç
Yavuz Genç - 1 yıl Önce

Rabbim ibadetlerimizi kabul eylesin, bizleri de veren kullarından eylesin inşAllah. Saygı ve dua ile...