KUMARDAN “NİMET” KUMARCIDAN “ABLA” OLMAZ!

Belki de en son söyleneceği en başta söylemek daha iyi olur bazen; Ateşe götüren bir umut ya da kazananı olmayan çekiliştir kumar. Umulan her ne olursa olsun ulaşılır mı bilemem ama, kazandım dediğinde de kaybettim dediğinde de, kaybetmenin garanti olduğu bir durumdan bahsediyorum. Adına ne derseniz deyin, ister piyango, ister şans oyunu bunun tek bir adı vardır o da KUMAR.

Kumar, hiç bir şekil ve çeşidi ile kazananı olmayan bir “şey”dir. Milyon liraların, gösterişli ve şatafatlı hayatların kazanım olduğunu kabul etmemiz hem inanç hem de sosyolojik gerçekliğimiz açısından mümkün değildir.

İnancımız açısından!

Yüce kitabımızda; içki, tapınma amaçlı dikili taşlar ve falcılık alet edevatları ile aynı kategoride değerlendirilmekte olan Kumar illetinin, (Maide:90) her hangi bir türünün inancımız açısından kazanım olarak görülmesi mümkün değildir.

İnsanlar arasında düşmanlık ve kinin oluşması ile Allah’ı ve namazı unutma sebebi olarak görülen kumar, (Maide;91) sosyolojik olarak da çok büyük sorunların temelinde yer almaktadır.

Totosu, lotosu, iskambili, ruleti, tek kollusu, okeyi ya da piyangosu, velhasıl her şekil ve ismiyle bütün türleri KUMARDIR ve HARAMDIR.

Kumar kazandırır/mı?

Özellikle bazı türlerinde kurumsal yapı haline de geldiği için, katılımlar arttıkça artmakta, bu sebeple de hedefe konan para miktarları Milyonları çok fazla aşmakta. Mesela bu yılbaşında (2019) çekilişi yapılacak Milli Piyangonun (Kumarın Millisi nasıl oluyorsa) en büyük ikramiyesi 70 Milyon TL olarak ilan edilmiş vaziyettedir.

Acınası olan ise; resmi rakamlara göre %99,2’si Müslüman olan bir memlekette piyango bileti bayilerinin önünde kilometrelerce uzayan kuyrukların olması, muhafazakar yayın yaptıkları iddiasındakiler de dahil nerede ise bütün medya organlarında piyangoyu teşvik edici haberler yapılmasıdır. Hatta piyango biletinin sahtesi ile orijinalinin nasıl ayrılacağına kadar bu ateşe odun taşımakta yarıştıklarına şahit olmaktayız.

Hem de; %99,2’si Müslüman bir memlekette Kumarın haram olduğu söylenir ve bilinirken, kumarın söndürdüğü ocaklara dair şahitlikler gözlerimizin önünde iken, piyangoların büyük ikramiyelerini kazanmış insanlara bunun yar olmadığı ortada iken.. (Tabi görmek isteyene)

Neyle izah edilir?

Her sokak başında bir iddia-loto bayii, her adım başı bir piyango satıcısı, tv kanalları sabah akşam bunların reklamını yapar durur bunun izahı nedir bilmem. Piyangodan lotodan iddiadan devletin değişik kurumlarına aktarılan sus ve suç payı bu günahı aklamaya yeter mi acaba?

Yetmemiş olacak ki;

Milli Piyango (kumarın devlet izinlisi) idaresi tarafından İmam Hatip Lisesi inşaatı yaptırmış, Spor Toto İslami İlimler fakültesi inşaatı yaptırmış. Ne demek bu? Şu demek; Kumarın haram olduğunun öğretileceği okulların binası haram kumar parası ile yapılmış. Ne yaman çelişki.

Peki asıl sorumlu?

Doğrusu çok netameli bir sorudur bu. Zira nerde ise tamamına yakını Müslüman bir ülkede kumarın bu kadar yaygın olmasının sorumluluğu nasıl paylaşılacaktır. Yahut cebine içki şişesi koyup camiye girmeyi, camiye ve dine çok büyük bir saygısızlık ve hakaret olarak gören ( ki kesinlikle öyledir) Müslümanların,aynı camiye ceplerinde piyango bileti ya da iddia kuponu ile girmekte sakınca görmemesindeki duyarsızlaşmanın sorumluluğu nasıl paylaşılacaktır.

145 bin Personeli ile Diyanet İşleri Başkanlığımız, her vilayetteki İmam Hatip Liselerimiz, İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerimiz, dini irşad ve tebliğ iddiasındaki vakıf, dernek, tarikat ve cemaatlerimiz olarak bizler, sorumluktan payımıza düşeni almayacak mıyız.,

Ruleti, parasına pişti oynamayı yasakladık diye kumarın bu ülkede yasak olduğuna inanmamızı bekleyen devletimiz; piyango, toto, loto ve iddia gibi kumar çeşitlerine “Şans Oyunu” deyince kumar olmaktan çıktığına da inanmamızı bekleyerek sorumluluktan payına düşeni almayacak mı?

Ülkeye getirisi bu işi aklamaz mı?

Biz haramdan gelenin hayır ve bereket getirmeyeceğini bize öğreten bir dine mensubuz. “Bir kul haram bir mal edindiğinde onu iyilik yolunda harcasa bile bundan bereket (sevap) elde edemez.” (H.Ş) Hangi kuruma ne kadar para ayrılırsa ayrılsın, ne kadar vergi toplanırsa toplansın bu kumar işinden bize hayır yok.

Yuvalar yıkılıyor, dünyalar kararıyor, ahiretler mahvoluyor.

Hiç kimse bilet gişelerinin önündeki kilometrelerce uzayan kuyruğun, derslerde iddia kuponu dolduran gençlerin durumunun, ganyan bayilerinde akşamlayan babaların kaybettiklerinin sorun olmadığını, şizofreni seviyesinde bir toplumsal bozulma olmadığını yaşadığımızın bir cinnet hali olmadığını söyleyemez.

Efendiler!

Gidişat hayra alamet değil. Hocalarımız, kumarın dini zararlarını sadece yılbaşına yakın günlerde değil, yıl 12 ay söylemeye devam etsin. Vakıf, dernek ve cemaatlerimiz birbirleri ile uğraşmayı bırakıp dünyevileşmenin ve kestirmeden zengin olma yolarının aramanın yanlışlığı konusunda projeler ortaya koysun.

Ama devletimiz de her ne yapacaksa yapsın, tv’lerdeki piyangoyu çağrıştıran ve kısa yoldan zengin olmayı teşvik eden program formatları da dahil bu alana da bir çeki düzen versin. Ama bu tedbir, Piyango idaresinin genel müdürünün ben hiç piyango bileti almadım demesindeki çelişkilerle dolu bir tedbir olmamalıdır.

Hülasa; kazananı olmayan bir çekiliş olan kumar, büyük ikramiye çıksa da amorti bile çıkmasa da her halükarda dünyayı ve ahreti kaybettirir.

Başta da dediğimiz gibi; Kumardan “nimet” kumarcıdan “abla” olmaz!

Emeği ve kazandırdıklarını değersizleştiren bir hayattan uzak olanlardan olalım diye dua ile..!

Vesselam!

https://osmanhazirhayatadair.blogspot.com/2018/12/kumardan-nimet-kumarcidan-abla-olmaz.html

23.12.2018

Osman HAZIR

MERSİN

YORUM EKLE