Babam bir kitap için 10 kilometre yürürdü

'Molla Nureddin Can', karlı havada bir kitap için 10 kilometre yürüyen, 18 bin cilt kitabın bulunduğu kıymetli bir kütüphanenin sahibi. Aralarında 200 yılı aşkın ömrü olan eserlerin bulunduğu bu değerli kütüphanenin emanetçisi Mehmed Akif Can, Nureddin Hoca'yı "Babam hem kitabın ilmine, hem kitabın zarfına aşıktı" sözleriyle anlatıyor.

Babam bir kitap için 10 kilometre yürürdü

1950 doğumlu Nureddin Hoca, Siirt Tillo medresesinde eğitim aldı. İsmailağa Kur'an Kursu ve Aziz Mahmud Hüdayi vakfında dersler uzun yıllar ders verdi. İlahiyat öğrencilerinin eğitim süreleri boyunca İslami ilimler eğitimi veren Nureddin Hoca, 1994 yılında İstanbul’da İlim ve İrşad vakfını kurarak bir çok öğrenciye hem barınma hem de burs imkanı tanıdı. 28 şubat sürecinde İlahiyat Araştırmaları vakfını kurdu.

Finans kurumunda danışmanlık yaptı

Nureddin Hoca, 1989-2009 yılları arasında özel bir finans kurumunun fetva kurulu başkanlığını yerine getirdi. Fıkhi danışmanlık vazifesi sebebiyle güncel fıkhî meseleleri de yakından takip ediyor, klasik kaynakları okumakla yetinmiyor, Arap ülkelerinde özellikle İslam bankacılığı konusunda düzenlenen fıkıh toplantılarına katılıyordu.

Nureddin Can Hoca, İstanbul’dan Tillo'da bulunan hocası Molla Burhaneddin'i ziyaret etmek için gittiği Siirt'te 25 Eylül 2011'de beyin kanaması geçirdi. Batman'da sevk edildiği hastanede hayatını kaybetti.

18 bin cilt kitabın bulunduğu kişisel kütüphanesinin emanetçisi olan İlahiyatçı Avukat Mehmed Akif Can Nureddin hocayı, “Babam hem kitabın ilmine, hem kitabın zarfına aşıktı” sözleriyle anlatıyor.

  • Bir kitap için 10 kilometre yürüdü
  • Bir kış günü almayı istediği kitabın ücretiyle, Siirt'ten Tillo'ya gideceği yolun ücretinin aynı olduğunu öğrenen Nureddin Hoca, 10 kilometre karlı yolu yürüyerek kitap ve ilme olan aşkını kendinden sonra gelenlere kanıtlıyor.

Bir kütüphanesi vakfa, bir kütüphanesi oğluna emanet

Nureddin Hoca kendine ait kütüphanelerden birini İlim İrşad vakfına bağışladı. Bir diğeri ise 'Nureddin Hoca Kütüphanesi' adı ile İstanbul Üsküdar'da ilgililerine kapılarını açıyor.

Nureddin Hoca, kitapların tedarik edilmesi sırasında bir çok yayınevi ile birlikte çalışılmasının yanı sıra, bir ülkede bir alimin vefat ettiğini duyunca hibe edilmeyen ve satışa çıkarılan kütüphanelerden alıyordu.

Bunun için Lübnan, Suriye başta olmak üzere bir çok ülkede yer alan kütüphaneden kitap temin edildi.

Yurt dışındaki kütüphanelerden satın alıyordu

Taş baskı ve Mısır Bulak Baskısı var eserlerin de yer aldığı kütüphanede, çok eski Buhari-Müslim ve Tefsir şerhleri de bulunuyor.

  • Bir çok İslam tarihi, tefsir, fıkıh eserlerinin yanı sıra, Eşref Edip ve Mehmed Akif Ersoy’un yayınladığı Sebilürreşad dergisine ait orijinal baskılar, 200 yıllık Mesnevi şerhleri ve 1927 baskılı altın varaklı Mustafa Kemal Atatürk'e ait Nutuk kitabının da bulunduğu kütüphanede en eski eser 270 yıllık.

Hafta içi her gün sabah 9 ile akşam 7 arasında açık olan kütüphaneden hafta sonu ise cumartesi günü istifade edilebiliyor.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER