VALİ ZORLUOĞLU, TERÖRLE MÜCADELEDE DİN GÖREVLİLERİNDEN DE DESTEK İSTEDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla program düzenledi.

VALİ ZORLUOĞLU, TERÖRLE MÜCADELEDE DİN GÖREVLİLERİNDEN DE DESTEK İSTEDİ


Van Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluşunun 94. yıl dönümü dolayısıyla program düzenledi.
 
Kentteki bir otelde gerçekleştirilen yemekli programda konuşan Vali Murat Zorluoğlu, din görevlilerini, insanlığın geleceğine ve kurtuluşuna etki edebilecek kadim bir mesleğin mensupları olarak nitelendirdi. 
 
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılışında, din görevlilerinin, âlimlerin ve peygamberlerin varisi olduğunu kaydeden İl Müftüsü Nimetullah Arvas, “1000 yıl boyunca İslam’ın bayraktarlığını yapan ecdadımızda, din hizmetleri hep en ön saflarda yer almıştır. Kuvayımilliye’de de din görevlileri ön sıralarda yer almışlardır. Din görevlileri, bugün de aynı davanın varisleri olarak, aynı aşk ve şevkle bu hizmetleri yapıyor. 1924 yılında kurulan Diyanet İşleri Başkanlığımız, şimdi de dünyada sıkıntısı olan kim varsa devletimizin desteğiyle onlara elini uzatıyor, yardımına koşuyor” dedi. 
Daha sonra kürsüye gelen Vali Zorluoğlu ise Yüce Allah’a sonsuz şükrünü dile getirerek, şehitlerimizi rahmetle yâd etti ve Afrin’de görev yapan güvenlik güçlerimize selam ve dualarını gönderdi.
 
        Din görevlilerinin insanların dini hayatına, huzuruna ve iki cihan mutluluğuna hizmet eden insanlar olduğunu belirten Vali Zorluoğlu, “Sizler insanlığın geleceğine ve kurtuluşuna etki edebilecek bir kadim mesleğin mensuplarısınız. İşte bu nedenle tarihin her döneminde sizlerden beklentiler yüksek ve sorumluluğunuz her zaman ağır olmuştur. Sizler, sevginin, saygının, erdemin, faziletin, güzel ahlâkın yaygınlaşması için çalışmalısınız. Görev yaptığınız mahallelerde özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize insanlığın ortak değerlerini, en çok da Müslümana yakışan temel değerleri, örnek teşkil ederek aktarmalısınız” tavsiyelerinde bulundu. 


 
Gençlerin İslam’ı en iyi şekilde öğrenmeleri için başta din adamları olmak üzere herkese büyük görevler düşüyor

Gençlerin İslam’ı en iyi şekilde öğrenmeleri için başta din adamları olmak üzere herkese büyük görevler düştüğünü anlatan Vali Zorluoğlu, “Bilhassa çocuklarımıza ve gençlerimize daha fazla ihtimam göstermeli ve onların; Allah’tan korkan, hesap gününe inanan insanlar olarak yetişmelerine katkı sağlamalısınız. İmamlarımız, kanaat önderlerimiz, medrese âlimlerimiz, öğretmenlerimiz ve yetkililerimiz el birliği yapmalıdır. Gençlerimize ve çocuklarımıza İslam’ı en güzel şekilde öğreteceğiz. Hiçbir tesirin altında kalmadan yanlışa yanlış, doğruya doğru demeli ve insanları uyarmalısınız. Burada elimizdeki mihenk ancak ve sadece Kuran ile sünnettir” ifadelerini kullandı.
 
        Ülkemizin ve milletimizin, Anadolu coğrafyasındaki bekası bakımından, tarihinin en kritik süreçlerinden birini yaşadığına dikkat çeken Vali Zorluoğlu, “Türkiye, içeriden ve dışarıdan kuşatılmaya çalışılıyor. İstikbalimiz için ikinci bir Kurtuluş Savaşı verdiğimiz bir zaman diliminin tam ortasındayız. Eski Türkiye’ye alışmış olanlar, iddialı, vizyoner ve güçlü bir ülkeyi, güçlü bir Türkiye’yi hazmedemiyorlar. Uzun yıllardır birileri tarafından sadece ileri garnizon olarak görülen bir ülkenin, milli menfaatleri doğrultusunda kararlar almasını, hepsinden öte aldığı kararları hayata geçirme iradesi göstermesini kabul edemiyorlar. Bizim alan el değil de veren el durumuna gelmemiz, emin olun birilerinin kâbusudur” dedi.


 
        Terörle mücadele konusunda elde edilen başarılara da değinen Vali Zorluoğlu, din görevlilerinin de terörle mücadeleye destek olmasını belirterek şunları söyledi: 
 
        “Güvenlik kuvvetlerimizin başarılı operasyonları ile terörün beli kırıldı. Ama teröristle mücadele yetmez. Her boyutuyla terörle mücadeleye yoğunlaşmalıyız. Bunun için başta sizler, yani diyanet teşkilatımız, bunun yanında milli eğitim teşkilatımız, gençlik ve spor teşkilatımız, aile ve sosyal politikalar il müdürlüğümüz olmak üzere, terörle topyekûn mücadele etmeliyiz. Bu noktada siz değerli din adamlarımıza da çok büyük görevler düşüyor. Camisinde imamlık yaptığınız bir mahalleden bir gencimiz kandırılıp dağa çıkarılıyorsa ve siz bundan kendinize bir sorumluluk, bir pay çıkarmıyorsanız, görevinizin bilincinde değilsiniz demektir. Terörle mücadeleye aktif destek vermeniz, özellikle de çocuklarımıza ve gençlerimize terörün korkunç yüzünün gösterilmesi noktasında çaba sarf etmeniz, aileleri bu hususta bıkmadan usanmadan uyarmanız sizlerden beklentilerimizdir. Sadakatle görev yapmakta olduğumuz devletimizin bilmesi gereken hususları geciktirmeden ilgili makamlara bildirmelisiniz.”
 
        Vali Murat Zorluoğlu’nun yanı sıra, Vali Yardımcısı İbrahim Civelek, ilçe müftüleri, imamlar ve Kur’an kursu öğreticilerinin de katıldığı program, din görevlilerine başarı belgelerinin verilmesi ve yapılan duayla sona erdi.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER