Üçlü zirveden ilk sonuç...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin katıldığı "Suriye" konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi başladı...

Üçlü zirveden ilk sonuç...

Zirveye ilişkin ilk bilgiler gelmeye başladı. Reuters, İran Devlet Televizyonuna dayanarak dünyaya duyurdu. Türkiye, Rusya ve İran, Suriyelilerin ülkelerine dönmesi için zemin yaratmanın önemini vurguladı. "Suriye" konulu Türkiye-Rusya-İran üçlü zirvesi sona erdi. Liderlerden ortak açıklama bekleniyor.


Dünyanın gözü Ankara'da.  Suriye'ye ilişkin müzakerelerin yapıldığı Cenevre görüşmelerinden  sonuç alınamaması üzerine, ilki  22 Kasım 2017'de Soçi'de yapılan üçlü zirvenin  ikincisi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştiriliyor.  Zirve, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde, Rusya Devlet Başkanı  Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin katılımıyla basına kapalı yapıldı.

Zirveye Türkiye heyetinden Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Berat Albayrak, Milli Savunma Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim  Kalın ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

ÜÇLÜ ZİRVE SONA ERDİ: AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu  Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katıldığı  "Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi" sona erdi.  Suriye'ye ilişkin müzakerelerin yapıldığı Cenevre görüşmelerinden  sonuç alınamaması üzerine, ilki  22 Kasım 2017'de Soçi'de yapılan üçlü zirvenin  ikincisi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev  sahipliğinde saat 13.20'de başlayan zirve, çalışma yemeği ile beraber 1 saat 40  dakika saat sürdü. Üçlü zirveye ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ruhani ve Putin  ile ortak basın toplantısı düzenleyecek.


DEKLARASYON YAYIMLANACAK

banner178
 Zirve sonunda yayımlanması planlanan ortak deklarasyonda Suriye'de  mevcut ateşkesin devamı, Suriye'nin toprak bütünlüğü ve Suriye içindeki ateşkes  ihlallerinin durdurulması gibi daha önceki deklarasyonlarda hemfikir olunan  konuların vurgulanması bekleniyor.

 İLKİ SOÇİ'DE YAPILDI
 Türkiye ve Rusya öncülüğünde Aralık 2016'da yürürlüğe giren ateşkes,  Esed rejiminin ihlallerine rağmen bir yıl aradan sonra İsviçre'nin Cenevre  kentinde yeni müzakerelerin önünü açacak Astana sürecini başlatmıştı.  Cenevre görüşmelerinde bir sonuç elde edilememesi üzerine, "Suriye"  konulu üçlü zirvenin ilki 22 Kasım 2017'de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet  Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin katılımıyla Soçi'de yapılmıştı.


ERDOĞAN, RUHANİ İLE GÖRÜŞTÜ

Üçlü zirve çerçevesinde Ankara'ya gelen İran Cumhurbaşkanı Ruhani  Erdoğan ile görüştü.  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen görüşme saat  11.55'te bitti.  İki liderin görüşmesi bir saat sürdü.  Zirve çerçevesindeki görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel  ve uluslar arası konular hakkında fikir teatisinde bulunuldu. 

PUTİN İLE RUHANİ'DEN İLK MESAJ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran  Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Liderler  Zirvesi için bulundukları Ankara'da bir araya geldi.  Putin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmenin başında yaptığı  açıklamada, iki ülke arasındaki diyaloğun çeşitli alanlarda ve dışişleri  bakanları, askeri yetkililer gibi çeşitli seviyelerde devam ettiğini söyledi. Rusya ve İran'ın her seviyede birlikte çalıştığını dile getiren  Putin, Suriye gibi sorunlu konuları çözmek için çalışmaya devam ettiklerini  belirtti. Ruhani ile Ankara'da görüşmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Putin, "Bu görüşme bizim için ikili ilişkileri geliştirme konusunda fırsat sunuyor."  diye konuştu. Putin, "İkili ilişkilerimizi nasıl geliştireceğimizi konuşacağımız,  uluslararası ve bölgesel konuları ele alacağımız bu görüşmeden çok memnunum."  ifadesini kullandı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani de iki ülkenin bölgesel meselelerde çok  yakın görüşlere sahip olduğunu belirtti. Ruhani, Rus mevkidaşıyla dört yıl içinde  12 kez bir araya geldiklerini hatırlatarak "Bu da iki ülkenin ikili ilişkilerinde  ve bölgesel meselelerde çok yakın ve ortak görüşlere sahip olduğunun işaretidir."  dedi.   İran'ın Suriye gibi bölgesel meselelerde Rusya ile iyi iş birliklerine  sahip olduğunu belirten Ruhani, Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen liderler  zirvesinin Astana süreci açısından önemli bir adım olduğunu ifade etti. Ruhani, "Bugün de Ankara'da ikinci liderler zirvesine katılmaktan  memnuniyet duyuyorum. Suriye'ye güvenlik ve istikrarın geri gelmesi, mültecilerin  ülkelerine dönmesi ve Suriye'nin geleceği ve kaderinin halkın oylarıyla  belirlenmesi üç önemli hedefimizdir." diye konuştu. Ruhani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde bugün  yapılacak Türkiye-Rusya-İran arasındaki üçlü zirvenin bölgenin istikrar ve  güvenliğine katkı sağlamasını umduğunu dile getirdi. 

POLİS ALARMA GEÇTİ!

Suriye konulu üçlü zirve için Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la bir araya gelecek Rusya Devlet Başkanı Putin ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin güvenliğini 4 bin polis sağlıyor. Putin ve Ruhani'nin konakladıkları otellerde de geniş güvenlik önlemleri alındı. Liderlerin kalacakları katlar tamamen kapatılırken, ziyaret süresince otel çevresi ile buralara açılan sokak ve caddelerde de önlemler sürüyor. Çevre sokaklarda oluşturulacak uygulama noktalarında araç ve yayaların, aramaları yapıldıktan sonra girişlerine izin veriliyor. Lliderlerin güzergahları ile kalacakları otellerin çevresindeki yüksek binalarda özel harekat timleri görev yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2018, 17:19
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER