Türk Psikolojik Da. ve Reh. Derneği " Manevi Rehber " Adı Altında İmamların Alınmasından Rahatsız Oldu

“Manevi Rehber” Uygulaması Bilimsellikten UzakmışTürk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Aydın Şubesi...

Türk Psikolojik Da. ve Reh. Derneği " Manevi Rehber " Adı Altında İmamların Alınmasından Rahatsız Oldu

“Manevi Rehber” Uygulaması Bilimsellikten UzakmışTürk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Aydın Şubesi, hastanelerde oluşturulan Manevi Rehberlik Birimlerinde çalışacak imam ve kuran kursu öğreticilerinin "50 puanlık sınav" ile göreve başlamasına tepki gösterdi. Kaynak: “Manevi Rehber” Uygulaması Bilimsellikten Uzakmış 

Diyanet İşleri Başkanlığının görevlendirdiği din görevlileri, KYK yurtlarında görev yapacak. Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol ile hastanelerde “manevi rehberlik” birimi kurulacak. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Aydın Şubesinin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:Son dönemde yapılan “manevi rehber” adı altında Kredi Yurtlar Kurumlarında , hastanelerde atamalar yapılmaktadır.

Diyanet ile Sağlık Bakanlığı arasında 2015 yılında imzalanan protokolle hayata geçirilen ve ilk olarak altı pilot ilde uygulamaya sokulan “Hastanelerde Manevi Rehberlik” projesinin kapsamı genişletilmiştir. Diyanet’in, “Vatandaşlarımızın memnun kalması hallinde proje tüm illerde uygulanacak” dediği uygulama için üniversiteler de harekete geçmiştir. Üniversitelerin bünyesinde başlatılacak Manevi Rehberlik Sertifika Programı’nın bir ay süreceği ve yapılan sınavda 50 ve üzeri not alan imamlar ile Kuran kursu öğreticilerinin hastanelerde görev alabileceği ifade edildi.

Sertifika alan imam rehberlerin yetiştirme yurtları, huzur evleri, cezaevleri ve KYK yurtlarında da görev alabileceği belirtilmiştir. Bu kadar kısa bir süre içinde yeterli donanıma ulaşılamayacağı gibi açılacak olan eğitimin uzaktan eğitim programı olması çalışmaları bilimsellikten çıkarmaktadır. Bu çalışmayla psikoloji, psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olanlar yok sayılmakta , bu bölümlerin ilgi sahasına giren çalışma alanları farklı bir gruba devredilmektedir. Ne yazık ki manevi destek personeli psikolojik danışman gibi çalışmaya başlamıştır. Bu tarz bir çalışmaya son verilmelidir. Yapılan bu çalışmalar için mutlaka Psikolojik Danışman kadroları açılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2018, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER