Tarihi cami cemaatsiz kaldı

Yıllar önce yüzlerce kişinin yaşadığı Yukarı Danışment...

Tarihi cami cemaatsiz kaldı

Yıllar önce yüzlerce kişinin yaşadığı Yukarı Danışment köyünde, günümüzde sadece bir aile yaşamaya devam ediyor. Köyde Hicri 1300, Miladi 1883 yılında yapılan tarihi bir cami bulunuyor. Köyde kimsenin yaşamaması caminin bakımsız ve cemaatsiz kalmasına neden olurken, bu süreçte bir çok kullanılmayan ev de tahrip olmuş. Köye çıkan yolun virajlı ve asfaltsız olması köy halkını Aşağı Danişment Köyü'ne taşırken, Osmanlı yapımı Danişment Camii eski günlerini arıyor.

Çocukluğu Yukarı Danişment köyünde geçen fakat yolun olmaması nedeniyle Aşağı Danişment köyüne taşınan Muzaffer Danişment, caminin kendisi için önemli bir yere sahip olduğundan bahsetti. Yolun yapılması durumunda bir çok kişinin doğduğu köye gidebileceğini söyleyen Danişment, "Camiye çocukluğumuzda gidiyorduk, okuyorduk. Caminin yıkık olan ve şadırvanın üstünde kalan odasında ders yapıyorduk. Orada anılarımız vardı.

banner178

Dedem ve babam da o camide büyümüş. Çok önceleri yapılmış ve Yunan harbi sırasında o cami yıkılmamıştı. 2-3 yıl önce bizzat İl Müftüsü yanında imamlarla birlikte gelip camiye baktı. O zaman incelendi, ama el atılmadı. Oradan neden Aşağı Danişmet köyüne indik? Ulaşım sıkıntısı vardı. İnsanların arazisinin çoğu Aşağı Danişment köyünde olduğu için burası tercih edildi. Köyün tamamen boşalması 30 yıl kadar oldu. Yukarısı aslında daha iyi. Gördüğünüz gibi orası yayla. Benim buraya gelmemin üzerinden 20 yıl geçti. Emekli olup kaldık" dedi.

"Camimiz perişan halde, tadilat bekliyoruz

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER