Sözcü’den Hz. Peygambere dil uzatan başlık

Sözcü Gazetesi’nde muhabir Ali Ekber Ertürk imzasıyla yayınlanan...

Sözcü’den Hz. Peygambere dil uzatan başlık

Sözcü Gazetesi’nde muhabir Ali Ekber Ertürk imzasıyla yayınlanan ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sol elle yemek yemekle ilgili fetva konusundaki haberinde Hz. Peygamber’in hadisi şerifindeki ifadeleri skandal başlığıyla duyurması tepki çekti.

Sözcü Gazetesi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetvası üzerinden Hz. Peygamber'in hadislerine dil uzattı.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun, “Sol elle yemek yemekte bir sakınca var mıdır?” sorusuna verdiği yanıt, Diyanet’in internet sitesinde yer alıyor. Diyanet bu soruya şu cevabı verdi:

"Yeme-içmeyle ilgili genel ilkeleri belirleyen Hz. Peygamber (s.a.s.), sol elle yeme-içmeyi hoş karşılamamıştır. Nitekim o, bu konu üzerinde önemle durmuş; şeytanların sol elle yiyip içtiklerini haber vererek ümmetini uyarmış ve çocuklara sağ elle yemek yemeyi öğretmiştir.

Hz. Peygamber'in sağ elle yeme ve içme konusundaki tavsiye ve irşadlarına uymak her müslümanın vazifesidir. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarına diğer yemek adabıyla birlikte sağ elle yeme ve içmeyi de öğretmeleri gerekir. Fizikî bir engel sebebiyle sağ eliyle yiyemeyen kimselerin sol elle yeme içmesinde ise bir sakınca yoktur."

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER