Son dakika... Cinderes ele geçirildi! Bölgeden çok çarpıcı görüntüler geliyor...

TSK ve ÖSO, Afrin'in Cinderes belde merkezini ele geçirdi. Teröristlerle bölgedeki çatışmalar devam ederken operasyondan dikkat çeken bir görüntü de geldi. Görüntü de, YPG'nin keskin nişancısı roketatar ile etkisiz hale getiriliyor.

Son dakika... Cinderes ele geçirildi! Bölgeden çok çarpıcı görüntüler geliyor...
HABERİN GALERİSİ
CİNDERES

CİNDERES

TSK ve ÖSO, Afrin'in Cinderes belde merkezini ele geçirdi. Teröristlerle bölgedeki çatışmalar devam ederken operasyondan dikkat çeken bir görüntü de geldi. Görüntü de, YPG'nin keskin nişancısı roketatar ile etkisiz hale getiriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin'in Cinderes belde merkezini ele geçirirken teröristlerle yer yer çatışmalar sürüyor. Kurtarılan mahallelerde TSK ve ÖSO, arama tarama faaliyetlerinde bulunuyor.

TSK ve ÖSO'nun dün belde merkezine hakim Cinderes Tepesi'ni almasının ardından hava harekatı hız kazanmıştı.     

Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO, teröristlerle yoğun sokak çatışmaları neticesinde Afrin'in güneybatısındaki Cinderes belde merkezini ele geçirdi.     

Kaçmaya çalışan teröristler TSK'ya ait silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) hedef alındı.

KESKİN NİŞANCI VURULDU

Öte yandan Cinderes’teki operasyondan gelen bir görüntüde dikkat çekti. ÖSO tarafından paylaşılan bir görüntü de, YPG'nin keskin nişancısı roketatar ile etkisiz hale getirildi.

Teröristlerle çatışmalar yer yer devam ederken, kurtarılan mahalle ve sokaklarda arama tarama faaliyetleri devam ediyor.     


AA, önceki gün Cinderes belde merkezini havadan görüntülemişti. Belde merkezinin büyük ölçüde boşaltılmış olduğu dikkati çekmişti. PYD/PKK'nın belde sakinlerini canlı kalkan olarak kullanmak için Afrin merkeze göç ettirdiğini öğrenilmişti.     

banner178
Afrin, bir ilçe merkezi ile Racu, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderes, Şeran ve Mabatlı olmak üzere 6 belde merkezinden oluşuyor.     

TSK ve ÖSO unsurları, henüz Mabatlı beldesine yönelik operasyonlara başlamadı.     

Merkezleri ele geçirilen diğer beldelere ait bazı köylerin de harekatın ilerleyen safhalarında teröristlerden temizlenmesi bekleniyor.     

PYD/PKK, Zeytin Dalı Harekatı'nın sinyallerini aldığı dönemde yığınak ve savunma hatlarını büyük ölçüde Afrin ilçe merkezinde oluşturmuştu.     

Beldelerdeki sivilleri de canlı kalkan yapabilmek için ilçe merkezine taşımıştı.     

TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de 5'i belde merkezi, 122'si köy, 30'u kritik nokta olmak üzere toplam 157 bölgeyi kontrol altına aldı. 
 
CİNDERES'E YOĞUN HAVA BOMBARDIMANI

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu birliklerinin büyük oranda kontrolü sağladığı Afrin'in Cinderes kasabasına yoğun uçak bombardımanı devam ediyor. Cinderes'ten yükselen dumanlar, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden görülüyor. 

Komandolar ve özel harekat timleri Cinderes kasabasında sıcak meskun mahal operasyonları gerçekleştirirken, Türk savaş jetleri de kasaba merkezi ve köylerindeki YPG-PYD/PKK mevzilerini bombardımana tutmaya devam ediyor.

Harekata, sınırın Türkiye tarafından fırtına obüsleri ve çok namlulu roket atarlar da destek veriyor.


AA

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 16:19
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER