Şehidin maaşına haciz skandalı!

Afrin'deki terör hedeflerine yönelik başlatılan Zeytin Dalı harekatının ilk şehidi Musa Özalkan, 2009’da karıştığı trafik kazası sebebiyle 109 bin lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

Şehidin maaşına haciz skandalı!

Musa Özalkan 22 Ocak günü şehit olmuştu. Alacaklısı ise bir gün sonrasında tahsilat için harekete geçti. Adalet Bakanlığı Astsubay Musa Özalkan’ın, şehit olmasından bir gün sonra emekli ikramiyesine ve aracına haciz konulmasını talep eden avukat hakkında suç duyurusunda bulundu.

BAKANLIKTAN yapılan yazılı açıklama, bazı basın yayın organlarında şehit Özalkan hakkında haciz işlemi başlatılmış olduğuna yönelik haberlerin ardından araştırma gerçekleştirildiği açıklandı.
'ŞEHİT OLDUĞUNU BİLDİĞİ halde...'
Açıklamada, araştırmaların ardından Özalkan'ın, Zeytin Dalı harekâtında şehit olduğunu bilmiş olduğu halde bir gün sonrasında emekli ikramiyesi ve aracına haciz konulmasını talep ederek, İcra ve İflas Kanunu'nun 53 ile 82/9. Maddelerine aykırı davranan Yozgat Barosu'na kayıtlı avukat Emine Gün'e ilişkin Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuş olduğu kaydedildi.
İCRA MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞANLARI HAKKINDA DA İNCELEME BAŞLADI
Açıklamada, ilgili icra müdürlüğü çalışanlamış olur hakkında da inceleme başlatıldığı ifade edildi.
OLAYIN GEÇMİŞİ
Şehit Astsubay Üst çavuş Musa Özalkan, 2009 yılında Serkan ve Züleyha Saçan çiftinin arabasına çarptı. Kaskosu yoktu ve konu yargıya taşındı. Musa Özalkan'a 109 bin lira tazminat cezası çıkarıldı. Özalkan parayı ödeyemeyince 2016 senesinde maaşına haciz kondu. 17 Ocak 2018'de maaşından 21. Taksit kesildi. Özalkan'ın şehit olmasından 1 gün sonrasında ise karşı taraf hem emekli ikramiyesine hem de aracına haciz konulmasını talep etti.

VASİYETİ YÜREK DAĞLAMIŞTI

Şehit Özalkan'ın vasiyeti herkesi ağlatmıştı.
Özalkan, şu vasiyette bulunmuştu: "Vasiyetimdir. Şehit olursam Kurt-ar Derneği aracılığı ile Telafer’deki Türkmen Bala’lar (çocuklar) için anaokulu, kreş veya kültür merkezi, devletin bana vereceği paradan yapmış oldurılması ve ismimin konması. Reis vasiyetimdir, aileme iletirsin. Telefonumdan gelen bildiri kayıtlı dursun şahit olsun."
İCRAYA VEREN AVUKAT KONUŞTU

Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan'ı şehit olmasından bir gün sonra ikinci kez icraya veren avukat kendini savundu.
Davacı Serkan ve Züleyha Saçan çiftinin avukatı Emine Gün Yozgat Adliyesi önünde yaptığı açıklamada icra yenilenmesinin davacı çiftin talebi üzerine yapıldığını, kendi alacağı olan 5 bin lirayı şehit ailesinden almadığını savundu.
Gün yaptığı açıklamada, “Afrin’deki ilk şehidimizin bizim dosya borçlumuz olmasından dolayı ek olarak çok üzgünüm.

Şehit olmadan önce maaşına ve aracına haciz konulmuştu. Kendisi dosya borcunu şehit olmadan önce ödeyeceği yönünde bizimle diyalog içerisindeydi.
Haciz işlemlerinin taleplerinin yenilenmesi müvekkilimizle ilgilidir. Ayrıca şehit olmadan önce dosyaya gelen paraları da avukatı olarak ben iade etmeye hazırım aileye. Çünkü hepimiz de çok üzüldük, bizim evladımız normal olarak ki üzüldük. Aile de esasen şahsi olan Züleyha Saçan ve Serkan Saçan'la dosyayla ilgili gelip görüştüler. Ve dosyayı beraber kapattılar.

Şehit olduğu andaki ileti şöyle ki açıklayayım;

Müvekkilim şehit olmasını öğrenince hacizlerin yenilenmesini alacağını nasıl alacağını sordu. Ve talep halinde hacizler yenilendi..

Fakat esasen hacizler vardı. Müvekkilim hak kaybına uğramamak kaydıyla alacağını iyi mi alacağını yönünde talepte bulununca haciz talepleri yenilendi. 18 bin daha önce kesilen paralar kanuni vekalet ücretleridir. Aileye tekrar bu parayı da veya gösterecekleri bir yere bağış yapmaya da hazırım” şeklinde mevzuydu.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER