Oynanan oyun başka

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD, Fransa ve İngiltere’nin...

Oynanan oyun başka

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye operasyonu ile ilgili, “Rejimin daha önce de defalarca yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması elbette düşünülemezdi. Bu bakımdan yapılan operasyonu doğru buluyorum. Böylece rejim, saldırılarının cevapsız kalmayacağını gördü’’ dedi.
umhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Fatih, Başakşehir ve Avcılar ilçe kongrelerinde konuştu. Esed rejimine yönelik operasyonu doğru bulduklarını belirten Erdoğan, özetle şunları söyledi:

Son günlerde rejimin kimyasal silahla yaptığı saldırı sonrası ABD ve Rusya'nın başını çektiği bir restleşmeye şahit olduk. Bu sabah (dün) erken saatlerde Amerika, İngiltere ve Fransa tarafından füze ve uçaklarla rejim hedeflerine yönelik sınırlı olduğu açıklanan bir operasyon yapıldı. Onun için bu gece de uykusuz geçti zaten, hep bunu takip ettik. Rejimin daha önce de çeşitli defalar yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması elbette düşünülemezdi. Bu bakımdan yapılan operasyonu doğru buluyoruz.

REJİM CEVAPSIZ KALMAYACAĞINI GÖRDÜ
Niye? O kimyasal silahlarla o yavruların düştüğü durumu herhalde tasvip etmemiz mümkün değil. Kimse bunun faili, bunun bedelini ödemesi lazım. Böylece rejim, son günlerde tırmandırdığı muhaliflere yönelik insanlık dışı hak, hukuk tanımaz saldırılarının cevapsız kalmayacağını görmüş oldu. Ancak kimyasal saldırıya gösterilen bu hassasiyetin, rejimin konvansiyonel silahlarla katlettiği 100 binlerce masum Suriyeli için de sergilenmesi gerektiğine inanıyoruz.

MAALESEF OYNANAN OYUN BAŞKA

Olay sadece kimyasal değil. Kimyasallarla şehit edilenlerin sayısı bir miktar, ama konvansiyonel silahlarla bunların katbekat fazlası insan şehit edildi. Evvela 2011'de Dera'da başlayan hadiselerden beri katledilen 100 binlerce masum çocuğun, kadının, sivilin hesabı sorulurdu, sormadılar. Maalesef Suriye'de oynanan oyun başkadır. Suriye'de yapılan iş, önce rejimin zulmüne sessiz kalmak, ardından bir terör örgütünün el altından destekleyip sahaya sürülmesi, sonra da başka bir terör örgütüyle asıl projeyi hayata geçirmektir.

banner178
BİZ BUNLARI HEP SÖYLEDİK

Bunları kimse görmezden gelemez ama biz bunları hep konuştuk, hep söyledik. Biz bu oyunu çoktan çözdük. Suriye'de ülke halkının güvenliği, huzuru, geleceği, hakları için bir adım atılacaksa, önce hem rejime hem DEAŞ'tan PYD'ye ve tüm terör örgütlerine aynı ilkeli tavır ortaya koyulmalı ve Suriye halkının, rejimin zulmüyle terör örgütleri arasında tercih yapmak zorunda bırakılmaması gerekir. Türkiye, Suriye topraklarını tüm terör örgütlerinden temizleyerek güvenli ve yaşanabilir yerler haline getirmek istiyor. Türkiye'nin gayesi budur. Bunun için mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

Liderlere çağrı

Erdoğan, “Ne rejimin zulmüne rıza göstereceğiz ne de PYD ve DEAŞ terör örgütlerine göz açtıracağız. 5 yıl önce eğer şu Esed ile ilgili düşüncelerimize dünya kulak kabartsaydı bugün bölge bu hale gelmeyecekti. Biz neler söyledik ama maalesef bir kulaklarından girdi öbüründen çıktı. Çünkü, biz işin içindeydik. Biz buranın yapısını karakterini biliyorduk. Ama dinlemediler” dedi. Cenevre ve Astana süreçleri çerçevesinde çözüm bulunması için destek vermeyi sürdüreceklerini belirten Erdoğan, dünyaya da çağrıda bulundu: “Gelin, kimyasalıyla konvansiyoneliyle kitle imha silahlarının her çeşidinin ve mevcut silahların geleceğini masaya yatıralım. Gelin, Suriye’de yaşanan son krizi, yeni nükleer ve konvansiyonel silahlanma projelerine dev kaynaklar artarmanın değil, bu imkanları tüm insanlığın hayrına kullanmanın vesilesi haline getirelim. Bu silahlanma yarışını bir kenara koyalım.”

GÖRÜŞME TRAFiĞi

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Suriye’ye düzenlenen saldırının ardından İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile ayrı ayrı birer telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İlk görüşmeyi May’le yapan Erdoğan, “Theresa May ile telefonla görüştüm. Bu atılan adımın içeriğini kendileriyle görüştük. Tabii Rusya ve Amerika arasındaki sıkıntının da bir an önce çok daha barışa yönelik bir çözüme kavuşmasında fayda olduğunu da kendileriyle işledim” dedi. Erdoğan, ardından Macron ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede Erdoğan, Şam rejiminin gerek kimyasal gerek konvansiyonel silahlarla gerçekleştirdiği saldırıların son bulması ve Suriye halkının barış ve huzura kavuşması için siyasi çözümün şart olduğunu vurguladı. Erdoğan ayrıca bölgedeki gerilimin daha fazla tırmandırılmaması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak da Putin ile telefonda görüştü. Görüşmede, iki lider yakın temasta olmaya devam etme konusunda mutabık kaldı.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER