Meteoroloji'den son dakika kar yağışı ve hava durumu bilgisi! İstanbul'da kar yağacak mı?

Meteoroloji'den son dakika kar yağışı ve hava durumu bilgisi! İstanbul'da kar yağacak mı?


İstanbul'a kış gelmedi! Dünya genelinde etkisi altına alan soğuk ve yağışlı havalar bu sene tüm yurtta etkisini göstermedi. Özellikle İstanbul'da yaşayan vatandaşların merak ettiği soruların başında gelen İstanbul'a kar ne zaman yağacak? sorusu belirsizliğini hala koruyor.

Son yılların en yağışlı ve soğuk havasını yaşayan Avrupa'da kar esareti devam ediyor. Özellikle Moskova'da rekor kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerken, Tahran'da havalimanları uçuşlara kapatıldı. Pariste ve Madrid'de yollar kapandı ve turuncu alarm verildi.

İstanbul için daha önce yapılan uyarılar sonuç veremezken 15 Şubat'tan sonra yeni bir soğuk hava dalgasına girecek olan Türkiye için özellikle İstanbul'da etkili olması bekleniyor. İşte il il son dakika hava durumu raporları ve detaylar.

TRT Haber'in haberine göre, Rusya'nın başkenti Moskova'ya kış ortalamasına göre bir aylık kar, iki günde yağdı. 60 yılın kar yağışı rekoru kırıldı, kar kalınlığı yarım metreyi geçti.
Moskovalılar, sokağa kayaklarıyla çıkarken, kentte şimdiye kadar 1 milyon 200 bin metreküp kar temizlendi.

RUSYA'DA ORDU DEVREYE GİRDİ

Moskova yakınlarında yolları açmak için ordu da devreye girdi. 2 binden fazla ağaç, karın ağırlığına dayanamayarak elektrik tellerinin üzerine devrildi. Moskova okullar bir gün tatil edildi.Tipi nedeniyle çok sayıda uçak seferi iptal edildi.

FRANSA'DA 45 BÖLGEDE TURUNCU ALARM

Kar yağışı ve soğuk hava Fransa'da da kendini hissettiriyor. Lapa lapa yağan kar Fransız Parlamentosu'nu ve Champs Elysees'yi beyaza bürüdü. Ülke genelinde başkent Paris'in de içinde bulunduğu 45 bölgede turuncu alarm verildi.
İSPANYA'DA KAPALI YOLLAR ZOR ANLAR YAŞATIYOR

İspanya da da soğuk ve yağışlı hava etkili oluyor. Yoğun kar yağışına neden olan şiddetli soğuklar, ülkenin büyük bölümünde hissedilirken, Madrid'de 18'den fazla yol ulaşıma kapandı. Olumsuz hava koşulları ve kaygan yollar trafikte aksamalara da neden olurken, yerel otoriteler zorunlu olmadıkça ülkenin kuzey ve Madrid dahil merkezdeki bölgelerinde trafiğe çıkılmamasını önerdi.
İRAN'DA HAVALİMANI UÇUŞA KAPATILDI

İran'ın başkenti Tahran'da da Ocak sonundan itibaren etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'nda (IKA) uçuşlar iptal edilmişti.

YURTTA HAVA BUGÜN NASIL OLACAK?

Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün ülkemizin kuzey kesimlerinin çok bulutlu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Bilecik, Kütahya, Uşak, Aydın, Samsun, Amasya ve Çorum çevrelerinin yağmurlu, diğer yerlerin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus hadisesi ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.


Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, kuzey bölgelerde mevsim normalleri civarında, diğer kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgar, genellikle doğu ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah ilk saatlerde hafif yağmurlu 10

İstanbul: Parçalı bulutlu 11

İzmir: Parçalı bulutlu 15

Adana: Parçalı bulutlu 20

Antalya: Parçalı bulutlu 21

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, bu sabah ilk saatlerde yağmurlu 10

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu 11

Erzurum: Parçalı bulutlu 4

Diyarbakır: Parçalı bulutlu 14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER