Mete Yarar’dan dikkat çeken Afrin yorumu

İşte Detaylar...

Mete Yarar’dan dikkat çeken Afrin yorumu

Mete Yarar’dan dikkat çeken Afrin yorumu


Güvenlik politikaları Uzmanı Mete Yarar, terör örgütüne ait bir tünelin akıllı bombayla vurulduğu görüntüyü yorumladı. Yarar, “Bunların vurulamayacağını düşünüyorlardı. 72 uçakla operasyon yapılıyor. Dünyada bunu yapabilecek ülke sayısı 5’i geçmez” diye konuştu. Ve cümlesine şunları ekledi aşağıda okuyabilirsiniz

Güvenlik politikaları Uzmanı Mete Yarar, Türkiye’nin Afrinbölgesini çok iyi bildiğini söyledi. CNN Türk canlı yayında konuşan Yarar, “Afrin’dekilerin yüzde 80’ninin akrabası ya Kırıkhan’dadır ya Hassa’dadır ya Reyhanlı’dadır. Ya birbirlerine kız alıp vermişlerdir. Aynı aşirettendirler” dedi.

Bu sabah TSK’nın yayınladığı ve terör örgütüne ait mühimmatların bir tünelde vurulduğuna ilişkin görüntüyü yorumlayan Yarar, “Bunların vurulamayacağını düşünüyorlardı. Füzeyi görüyorsanız, yukarıdan açıyla gelmiyor, aşağıdan açıyla geliyor. Bu füzelerin özelliği kendisine yüklenmiş kodla ilerliyor.

Böyle bir tüneli yukarıdan atılan bir füzeyle vurma şansınız yok, yere yakın gelmeli ki tünelin içine girsin. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullandığı enstrümanın ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Nereye girerseniz girin, ister tünele ister yerin altına girin, Silahlı Kuvvetlerin vuramayacağı hiçbir yer yok. Bu görüntü gelinen yeri çok net gösteriyor” dedi.

banner178

DÜNYADA BUNU YAPABİLECEK ÜLKE SAYISI 5’İ GEÇMEZ

Yarar şöyle konuştu: 72 uçağın katılımı çok önemlidir. Yakın dönemde bu kadar çok uçağın katıldığı bir operasyon yok. Sayısal anlamda çok büyük, ama önemli olan bunun koordinasyonu. 72 uçağı kaldıracaksınız, havada tutacaksınız, havada tutarken herhangi bir saldırı olabileceği ihtimaline karşı da uyanık olacaksınız. Size biri füze atabilir. Bunlarla ilgili karşılaştırma yapacaksınız. Sırada dahilinde bütün hedefleri tek tek vuracaksınız ve bütün vurulan hedeflerin kıymetlendirmesini yapacaksınız. Havada 72 uçağı idare etmek bir maharet ister. Dünyada bu operasyonu yapabilecek ülke sayısı 5’i geçmez.

Daha önceki harekatlarda 100, 150 uçakla yapılan operasyonlar gördük. Ama bu Irak kadar büyük bir cephedeydi… Siz 4 bin kilometrekare bir alanda bunu yapıyorsunuz… 4 bin kilometrekare karada büyük bir rakamdır. Ama havada bu kadar hızlı yer değiştirebilen uçakların alanı için bir futbol sahasında herkesin tıka basa durması gibidir. 4 bin kilometrekare bir hava operasyonu için anormal kısıtlı bir alan.

Kaynak: turkiyemakale

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER