Malatya'nın Ulu Cami'ye İhtiyacı Var

24. İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Toplantısı'na katılmak üzere Malatyada bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Valiliği ziyaret etti.

Malatya'nın Ulu Cami'ye İhtiyacı Var

24. İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Toplantısı'na katılmak üzere Malatya’da bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Valiliği ziyaret etti. Malatya merkezde bir ulu caminin yapılmasına ihtiyaç olduğunu belirten Bozdağ, Malatyalı İş Adamlarına seslendi.

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin ev sahipliğinde gerçekleşen 24.İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Toplantısı'na katılmak üzere Malatya’da bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Valiliği ziyaret etti. Başbakan yardımcısı Bozdağ’ın yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da Valilik ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Bozdağ, Malatyalı İş Adamlarına seslenerek Malatya merkezde bir ulu caminin yapılmasının ihtiyaç olduğu vurgulayarak, “Malatya’nın bu kültür ve medeniyetteki rolüne ve yerine uygun mabetlerin yapılmasını ihtiyaç vardır” dedi.

Valilik ziyaretinden konuşan Bozdağ, “Türkiye’mizin ilim, irfan, tarih, medeniyet şehri olan Malatya’mızda sabah İnönü Üniversitemizin Rektörünün tertip ettiği İlahiyat Dekanları Toplantısına katıldık. Toplantıda Diyanet İşleri Başkanımız, YÖK Başkan Vekilimiz, Mili Eğitim Bakanlığı İl Öğretimi Genel Müdürlüğü’nden bazı yetkililerimiz oldu.

 Diyanet İşleri Başkanlığı, merkez teşkilat il başkanları da bu toplantıda yer aldılar ve yeni yenilikle Türkiye’de din eğitimi öğretimi yapan ilahiyat fakülteleri ile din eğitimi yapan ve toplumun din konusunda aydınlatma görevini yerine getiren Diyanet İşleri Başkanlığı açısından birlikte çalışma ve işbirliği ve dayanışmayı sürekli ve sürekli yenilebilir kılma noktasında önemli bir adım atıldı. İnşallah bundan sonrada Diyanet İşleri Başkanlığı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü üniversitelerimizin ilahiyat ve İslami Bilimler fakülteleri birlikte daha fazla çalışma daha fazla yeniletilebilen daha fazla toplumumuz aydınlatma görevini inşallah yerine getirecekler. Bu toplantıdan sonra üniversitemizin Merkez Caminin resmi temelini attık. İnönü Üniversitemiz gerçekten Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden bir tanesi.

banner178
Nüfusu bazı ilçelerden fazla bir nüfusa sahip, dolayısıyla bura gerçekten üniversiteye yakışır bir ibadet yerine ihtiyacı var bunun resmi törenini yaptık. Bir katkı geçmişte vermişti inşallah Diyanet İşleri Başkanlığı bundan sonrada bunun katkısını devam ettirecektir” diye konuştu.

“ULU CAMİYE İHTİYAÇ VAR”

Malatya merkezde bir ulu caminin yapılması ihtiyaç olduğunu belirten Bozdağ, İş Adamlarına seslenerek, “Aynı zamanda Malatya’da çok hayırsever iş adamlarımız var buradan Malatya’nın yetiştirdiği iş adamlarımıza çağrıda bulunuyoruz Malatya’nın bu kültür ve medeniyetteki rolüne ve yerine uygun mabetlerin yapılmasını ihtiyaç vardır. Malatya merkezde bir Ulu Camimiz, cuma camimiz yani Ankara ve İstanbul’daki, Bursa’daki gibi yok bu büyük bir ihtiyaç. Üniversitenin içinde bir muhteşem ibadet merkezi yapıyor ama Malatya merkeze de ihtiyaç var. Bu yüzden belediye başkanımızla bu konuda çalışmalar yapacağız. Diyanet İşleri Başkanlığımız, Valiliğimiz, Belediyemiz Malatya’nın başarılı ve hayırsever iş adamı ben eminim ki Malatya’ya yakışır, yaraşır bir Ulu Camiye katkıları olur, çünkü bir taneden fazlasına ihtiyaç var diye düşünüyorum.

İnşallah bu ziyaret bu anlamda bir başlangıca vesile olur. Biz Malatya ve Türkiye için devamlı çalışıyoruz inşallah bundan sonrada Malatya ve Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Vali Ali Kaban, yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Malatyasonsöz.com.tr

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER