KPSS DHBT SORULARI AÇIKLANDI!

DHBT soruları bugün itibariyle yayınlandı.

KPSS DHBT SORULARI AÇIKLANDI!

KPSS DHBT SORULARI AÇIKLANDI! SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS DHBT sınavına giren adaylar sınavın ardından puanlarını tahmin etmek için, KPSS DHBT sınav soruları ve cevaplarını beklemeye başladı. Soru ve cevapların yayınlanmasının ardından adaylar puan hesaplamasına başlayacak. KPSS 2018 DHBT sınav sonuçları 04 Ocak 2019 tarihinde yayınlanacak. Sınav sonuçlarını https://www.osym.gov.tr/ adresinden TC kimlik numaranızı ve ÖSYM şifrenizi girerek öğrenebileceksiniz. DHBT soruları bugün itibariyle yayınlandı. Sorulara ulaşmak için TIKLAYINIZ...

KPSS DHBT PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

banner178
Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP’leri kullanılarak, lisans düzeyi için KPSSP93 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER