İslam dünyasının aradığı lider: Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Afrika turunun son durağı Mali’den büyük destek. Mali Cumhurbaşkanı Keita, “Sayın Erdoğan’ın, İslam ülkelerinin kalkınmasına ve refahının artırılmasına büyük önem verdiğini biliyoruz. Gerçekten de İslam dünyasında kendi sesini duyuracak ve liderliğini ortaya koyacak bir lidere ihtiyaç vardı.

İslam dünyasının aradığı lider: Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Afrika turunun son durağı Mali’den büyük destek. Mali Cumhurbaşkanı Keita, “Sayın Erdoğan’ın, İslam ülkelerinin kalkınmasına ve refahının artırılmasına büyük önem verdiğini biliyoruz. Gerçekten de İslam dünyasında kendi sesini duyuracak ve liderliğini ortaya koyacak bir lidere ihtiyaç vardı. Bu ses artık duyuluyor. Biz de kendisinin yanındayız” dedi.


Afrika ziyaretini tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 ülkeyi kapsayan 6 günlük temaslarından geriye büyük kazanımlar ve gönüllerde güçlü bir Türkiye imajı kaldı. Tarihi ziyaretin son durağı olan Mali’de Erdoğan ile görüştükten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında söz alan Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, Erdoğan’ın önemli bir lider olduğunu belirterek, “Sayın Erdoğan’ın, İslam ülkelerinin kalkınmasına ve refahının artırılmasına büyük önem verdiğini biliyoruz. Gerçekten de İslam dünyasında kendi sesini duyuracak ve liderliğini ortaya koyacak bir lidere ihtiyaç vardı. Bu ses artık duyuluyor. Biz de kendisinin yanındayız. Biz de Türkiye ile dayanışma içinde hareket edeceğiz” dedi. 

GÜVENİYORUZ VE GURUR DUYUYORUZ

Coğrafyalar uzaklaştırsa da Mali ile Türkiye’nin kardeş iki ülke olduğunu vurgulayan Keita, görüşmenin tarihe geçecek nitelikte olduğunun, iki ülke arasında 8 anlaşmanın imzalandığını söyledi. Keita, bu anlaşmaların iki ülke arasındaki ilişkileri derinleştirip, geliştireceğine işaret etti. Erdoğan’ın kendilerinin güvenini kazandığını vurgulayan Keita, “Sizinle gurur duyuyoruz” dedi. Erdoğan, sözlerinin başında, Türkiye’den Mali’ye “cumhurbaşkanı” sıfatıyla ilk ziyareti gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.”

MALİ’YE METROBÜS GETİRİYORUZ

banner178
Mevkidaşı Keita’nın başkent Bamako’da metrobüs sistemi isteğine de cevap veren Erdoğan, “Önümüzdeki hafta buraya gelerek kendileriyle görüşecekler, inşallah temenni ederim ki BOT sistemiyle burada böyle bir projeye girecekler. Toplu taşıma sistemi, özellikle Mali’yi çok çok rahatlatacak. İnşallah Afrika kıtasındaki varlığımızı daha da güçlendireceğiz.” Bu arada, 4 ülkeyi kapsayan Afrika ziyaretini Twitter hesabı üzerinden değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ifade etti:

YENİ DÜNYA DÜZENİNDE BİRLİKTEYİZ

“Cezayir, Moritanya, Senegal ve Mali’yi kapsayan Afrika ziyaretimiz, oldukça verimli geçen görüşme ve temaslarımızla olumlu bir havada gerçekleşti. Biz, yeni bir dünya düzeni kurulurken Afrika ile birlikte yürümek istiyoruz. Afrika ziyaretimizde büyük hüsnükabul gördük, samimiyet ve dostlukla karşılaştık. Bu muhabbeti asla karşılıksız bırakmayacağız. Biz, hiçbir ayrım yapmadan Afrika’yı ve Afrikalı kardeşlerimizi seviyoruz.”

TÜRKİYE ŞEFKÂTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Mali’nin başkenti Bamako’da TİKA tarafından yenilenip ekipman desteği verilen İşitme Engelliler Okulu’nu ziyaret ederek, hibe teslim törenine katıldı. Erdoğan, törenin ardından sınıfları gezerek çocuklarla yakından ilgilendi. Emine Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Mali’nin tarihteki önemli ticari ve ilmi misyonunu yeniden üstlenerek, güçleneceğine olan inancını dile getirdi. Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita’nın eşi Aminata Keita da Türkiye’nin katkıları için Emine Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.

'CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NOKTA ATIŞI YAPTI'

Erdoğan’ın Senegal’e ziyaretine ilişkin değerlendirmede bulunan Senegal Demiryolu Ağı Geliştirmeden Sorumlu Bakan Abdou Ndene Sall, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Senegal’e sunduğu iş birliği imkanı, ülkemizin acil kalkınmasını sağlayacak stratejik noktalara yönelik oldu. Erdoğan, nokta atışı yaptı” dedi. Senegal Petrol ve Enerji Bakanı Mansour Elimane Kane de, ”Türkiye’nin kalkınma alanında son 10 yılda gösterdiği ilerlemeyi biz de potansiyel bir ülke olarak yakalayabiliriz” ifadelerini kullandı. Tarihi ziyaret, Senegal basınında geniş yer buldu. Fransızca yayın yapan yüksek tirajlı gazetelerden L’observateur, ziyareti “Erdoğan’ın savaşçı konuşması” manşetiyle gördü

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2018, 12:20
banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER