İmam Mezarlıkta Konuşan Cemaati Uyardı...

İmam İrfan Güngör, cemaate cenaze adabını hatırlattı...

İmam Mezarlıkta Konuşan Cemaati Uyardı...

Yeni Erdek Yazarlarından Büşent ÖZGÜ yaşadığı bir cenaze olayını okurların aktardı.

ÖZGÜ'nün yazısı ;

İmam Güngör, bizlere cenaze adabını hatırlattı

Mezarlıkta bir defin sırasında gürültü çıkaran cemaate tepki gösteren cenaze imamını tebrik edeceğimi 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi.

Yaşadığımız bu şirin yer, cenaze törenlerine katılan siyasilerin cami bahçesinde başlayıp, mezarlıkta da devam eden gruplaşmaları ile ünlü. Mevta, cami bahçesinde cenaze namazının kılınmasına kadar beklenildiği sırada, törene katılan özellikle siyasilerimizin kendilerine yakın isimlerle cami bahçesinde başlayan sohbetleri artık mezarlığa kadar taştı. Bu taşmaların biri de, geçtiğimiz gün katıldığım bir cenaze töreninde yaşandı.

Cami bahçesini dolduran vatandaşlar ve tabii ki olmazsa olmazımız siyasilerimiz, kendileriyle aynı kulvarda koşan partilileri ile her zaman ki gibi bol bol sohbet etme imkanı buldu.

Bu sohbet mezarlıkta da devam edince, ortaya hiç hesapta olmayan gürültü kirliliği çıktı. Mevta toprağa verildi, hocalarımız başladı dualara, ancak sessizliğin hakim olması gereken mezarlıkta gürültü almış başını gidiyor.

Bu durumu daha fazla dayanamayan imam İrfan Güngör, cenaze adabı gereği tepki koyup cemaati sessizliğe davet etti. İmamdan gelen bu uyarı hepimizin başını önümüze düşürdü.

İmamımız haklı mı? Haklı.

Bir hocamıza cenaze adabını sordum.

İşte! Aldığım cevabı sizlerle paylaşıyorum: “Cenaze namazı kılındıktan sonra cenaze defnedilinceye kadar yanından ayrılmamalı. Bu konuda Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: ‘Cenaze namazını kılan kimse, bir kırat sevap alır. Cenaze defnedilinceye kadar ardından giderse, onun için iki kırat sevap vardır. Her bir kırat Uhud dağı kadardır.’ Müminin cenazesi hakkında güzel şahitlik etmeli. Cenazenin arkasından giderken, üzgün bir şekilde gitmeli. Cenazenin taşınmasına yardımcı olmalı. Cenaze kabristanlığa getirildiğinde yere konulmadan önce oturmamalı. Kabrin üzerine toprak atmalı. Toprak atarken dil ile Allah (c.c)’ı zikretmeli. Cenaze sahipleri cenaze defnedildikten sonra yedinci güne kadar sadaka vermeli. Cenaze evine yemek gönderilmeli. Cenaze için gözyaşı dökerek, ağlamakta ve kalben üzülerek kederlenmekte bir sakınca yoktur. Fakat yüksek sesle ağlamak, yaka-paça yırtmak, yüz tırmalamamak , saç yolmak, dizlere vurmak gibi şeyler haramdır.”

Mezarlıkta defin sırasında gürültü yapan cemaati, sessiz olmaları için uyaran ve dua dinlemeye davet eden İmam İrfan Güngör’ü gerçekten kutluyorum.

//www.yenierdekgazetesi.com  Bülent ÖZGÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER