Her sınıfta ‘Diyanet temsilcisi’ bulunacak

Diyanet, Türkiye genelinde her ortaokul ve lisenin tüm kademelerindeki...

Her sınıfta ‘Diyanet temsilcisi’ bulunacak

Diyanet, Türkiye genelinde her ortaokul ve lisenin tüm kademelerindeki tüm sınıflarında birer ‘temsilci’ bulunduracak ve bunların da üzerinde birer "okul sorumlusu" olacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, hazırladığı “Gençlik Çalışmaları Yönergesi” ile okullarda yeni yapılanmaya gidecek. Diyanet, gençlere yönelik çalışmalarının yol haritasını belirlediği, “Gençlik Çalışmaları Yönergesi”ni illere gönderdi. Yönergede manevi rehberlik ve din hizmetlerinin, gençlere talep doğrultusunda ve tamamen gönüllülük esasına göre sunulacağı belirtildi. Program hazırlanırken, “inanç ve ibadetin gençlerin ruh sağlığında oluşturacağı olumlu etkilerin” göz önünde bulundurulacağı ifade edilen yönergede, “hiçbir genç dışarıda bırakılmayacak şekilde” hizmet verilmesi istendi. Yönergeye göre, çalışmalar şöyle yürütülecek:

- Genç kitleler ile iletişimi sağlayacak sistematik ve dinamik bir teşkilat yapısı oluşturulacak; sosyal medya alanlarından faydalanılacak, ortak bir iletişim ağı oluşturulacak.

- Gençler için vatan, ezan, bayrak gibi konularda eğitsel materyaller geliştirilecek.

- Gençlik çalışmaları, müftülükler tarafından yürütülecek. Diyanet tarafından alana özgü “müfredatlı” çalışma programları hazırlanacak. Yapılan çalışmalar raporlanacak.

SOHBET TOPLANTILARI

- Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezleri’nde, gençlik sohbetleri, okuma programları, ahlak ve değerler eğitimi, genç girişimcilik ve sosyal sorumluluk faaliyetleri düzenlenecek.

- Gençlerle birebir iletişimin hedeflendiği gençlik sohbetleri, gençlerin ihtiyaç ve beklentilerine göre planlanacak. Sohbetlerin uzun tutulmamasına özen gösterilecek.

- Diyanet, üniversite akademi programlarının işleyişini de takip edecek. Öğrenci yurtları ve gençlik merkezlerinde manevi rehberler ile yürütülen hizmetleri koordine edecek.

- Mahalle ve köylerde gençlik sorumluları görevlendirilecek. Diyanet, eğitim faaliyetlerinde yalnızca kendisine bağlı personelden değil, “genç gönüllü”lerden de faydalanacak.

DİYANET GENÇLİK MERKEZİ

- Okulların yoğun olduğu mahallerde gençler için, “cazibe merkezi” olacak Diyanet Gençlik Çalışmaları Merkezleri açılacak. Gençlik merkezleri için okul çevresine yakın mekânlar tercih edilecek.

- Okullar Diyanet çalışanları tarafından periyodik ziyaret edilecek. Okul ziyaretlerinde sadece konferans tarzı etkinliklerle yetinilmeyecek; düzenli ve sistematik programlar aracılığıyla gençlerle iletişime geçilecek. Okul temsilcileri ve sınıf temsilcileri ile periyodik değerlendirme toplantıları gerçekleştirilecek.

- Şehirde yaşadığı halde okul süreçlerinin dışında kalan gençlerle kırsal alanda ikamet eden gençlere yönelik de çalışmalar yapacak Diyanet, müftüler tarafından belirlenecek mahalle/köy gençlik sorumluları ile programlar yürütecek.

- Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı devlet yurtları başta olmak üzere öğrenci yurtlarında barınan öğrencilere dini danışmanlık ve manevi rehberlik yapmak üzere Diyanet tarafından personel görevlendirilecek.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE

- Çalışmalar kapsamında İl ve ilçelerde görevlendirilecek gençlik koordinatörleri eğitim, seminer, konferans, çalıştay, panel, kamp, toplantı vb. programları organize edecek. Belirli gün ve haftalar ile hutbe, vaaz, toplantı ve konferanslarda gençlik problemlerine yer verilmesine yönelik çalışmalar yapacak. Bağımlılıktan kurtulmak isteyen gençlere yönelik hizmetlerde, Diyanet’in Bağımlılıkla Mücadele koordinatörleri ile çalışacak.

HER OKULA GÖRE PLANLAMA

-Diyanet’in genç gönüllüleri arasından üniversite, fakülte, okul ve sınıflarda, okul temsilcileri belirlenecek. Bu temsilciler aracılığı ile Diyanet’in yürüteceği çalışmalar koordine edilecek.

- Üniversite, lise ve ortaokul düzeyinde gerçekleştirilecek gençlik çalışmalarında okul idarecileri ve öğretmenler ile etkin işbirliği sağlanacak. Her okula göre planlamalar yapılacak.

banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan hoca
Hakan hoca - 1 yıl Önce

Çok güzel bir uygulama hem güvenilir, hemde gençler rahat ortamda kimseye açamadığı sıkıntılarını bu kanalla çözmüş olacak, birde kötü alışkanlıklara sebebiyet veren şeylerden evlatlarımızı korumaya çalışılacak, benden tam destek

Fatih hoca
Fatih hoca - 1 yıl Önce

Yapılmak istenen şey mükemmel. Ama okulları diğer Stk'lardan vakıflardan temizlemek lazım değilse kutuplaşma olma ihtimali yüksek

Âliiii
Âliiii - 1 yıl Önce

Evet Diyanet artık gerçek misyonunu uygulamaya geçmeli.En azından bireylere din,devlet,millet ve Vatan a bağlılık gibi Tevhidi ittihadı oluşturmalı inş.Yalnız hala meb ve diyanette kifayetsiz,kontrol altında tutulması gereken çok nokta ve yöneticiler özellikle mevcut.Buralarda İcRaat ve sonuç alabilecek ekipler kurulmalı ve asla başı boş bırakılmamalı.Araya girmeye çalışacak terör vb..yandaşlara asla fırsat verilmemeli.Birde Kendini tatminle meşgul hiç bir şey üretmeyen her türde ve kademedeki yöneticiler derhal temizlenmeli siz den biz den yok üretmeyen her yönetici hatta kağıt üzerinde üretim yapıp sahaya inmeyenlerde dahil temizlenmeli.

Derya
Derya - 1 yıl Önce

Neleri yapacağını kestirmek mümkün , yapmamız gereken nereleri yine ve yine yapamayacaksınız onu merak ediyorum...

Humeyra
Humeyra - 1 yıl Önce

Proje güzelde burada yer alacak kaliteli elaman varmi yoksa diyanet bu işi yine fahri çalıştırma lar gibi yapıp Üç kuruşa mı çalıştıracak

SIRADAKİ HABER