Her hafta bir cami havaya uçacak

Avusturya’nın Yukarı Avusturya eyaletine bağlı Linz şehrindeki bir camiye tehdit mektubu bırakıldı. Mektupta, "her hafta bir caminin havaya uçurulacağı" ifadesi yer aldı.

Her hafta bir cami havaya uçacak

Avusturya İslam Cemaati Yukarı Avusturya Bölge Başkanı Murat Başer, her hafta bir caminin havaya uçurulacağı tehdidinin bulunduğu mektuba ilişkin emniyet güçlerini bilgilendirdiklerini, inceleme başlatıldığını söyledi.

50 YAŞ ÜSTÜ BİR NAZİ KALINTISI

Tehdit mektubuna ilişkin polisten edindiği bilgileri de paylaşan Başer, yazı analizi sonucunda failin 50 yaş üstünde "Nazi" görüşüne sahip bir Avusturyalı olabileceğinin belirtildiğini kaydetti. Başer, Türkiye’nin Salzburg Başkonsolosu Berkan Pazarcı’nın konuya ilişkin kendilerinden bilgi aldığını ve yetkililerle görüşerek olayla yakından ilgilendiğini dile getirdi.

MEDYA VE SİYASİLER TETİKLİYOR

Tehdidin hafife alınamayacağını vurgulayan Başer, Yukarı Avusturya eyaletindeki yaklaşık 45 cami başkanıyla irtibata geçilerek daha dikkatli olunması yönünde uyarılarda bulunduğunu kaydetti. Başer, son bir yıldır bazı medya kuruluşları ve siyasetçilerin ırkçı ve İslam karşıtı açıklamalarının bu saldırıyı tetiklediği kanaatinde olduğunu söyledi.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER