DHBT ve KPSS SINAV MAĞDURLARI !

09 Aralık 2018 tarihinde gerçekleşen DHBT sınavı değerlendirme işlemi ardından binlerce kişinin mağdur olduğu ve konuyla ilgili durumların cumhurbaşkanına iletilmesini, bir çözüm üretilmesi isteniliyor.

DHBT ve KPSS SINAV MAĞDURLARI !

09 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (2018-DHBT) değerlendirme işlemleri tamamlanarak sınav sonuçlarının 26 Aralık 2018 tarihinden itibaren açıklanmasının ardından mağdur olan binlerce aday ne yapacağını şaşırdı. Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda neden önlem almadığını soran adaylar, mağduriyetlerinin gündeme taşınmasını isterken, özellikle tüm belgeleri tamam olan hafız ve ilahiyat mezunlarının açıkta kalmaları Diyanet camiasının sesinin yükselmesine neden oldu.

       Konuyla ilgili  son yapılan DHBT sınavların da 0,5 kuralının uygulandığını, bu kurala göre her bir testten 0,5 neti olmayanların puanının hesaplanmaması nedeniyle pek çok adayın mağdur olduğunu söyleyelim.

       “0,5 kuralı uygulanacağı kılavuzda yer aldı, ancak ÖSYM konuyla ilgili açıklama yapmadığı için bu kuralın uygulanacağını unutan veya kılavuzu okuyamayan binlerce adayın emeği heba oldu. 62-72 puan alıp DHBT puanı hesaplanmayan adaylar maalesef 2 yıl beklemek zorunda kalacaklar.

       ÖSYM’nin bu yıl ilk defa uyguladığı ‘yanlış doğruyu götürür’ kuralı ile adaylar şoke oldu!  Her iki alandan birinde neti kalmayan adayların diğer bölümde ne kadar doğru neti olursa olsun sınavları okunmadı.

       Gözlemler sonucunda  ÖSYM’nin uygulamaları sonucu liyakatli ve yıllarını hafızlığa ve ilahiyat eğitimine adamış binlerce eğitimli insan 1 saatlik sınav sonucunda mağdur olmuş, liyakatli olduğu halde müracaatları engellenmiştir. Bu sınav sonucun da hafızlarımızın tüm umutları 2 yıl ertelenmiştir. Ümitleri ve hayalleri yıkılan bu eğitimli insanların için de bulunduğu ruh hâlini anlayacak ve onlara gerekli desteği kim verecek?

       Diyanet İşleri Başkanlığı, müracaat esaslarında 2016 ve 2018 KPSS ve DHBT sınavlarının en yüksek puanını dikkate almanın önünü açarsa bu mağduriyet büyük oranda çözülmüş olacaktır. Aksi hâlde ilahiyat fakültesi mezunu ve hafız olduğu halde binlerce kişi mağdur olacaktır. Sınav mağdurları çözümü Diyanet İşleri Başkanlığından beklemektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, sınav mağdurlarının sesini duymasını ve mağduriyetlerin önlenmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını emretmesini istiyorlar.

HABERLERİMİZ İÇİN MOBİL UYGULAMA

banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zk
Zk - 7 ay Önce

Sınav komisyonu n bile bilmediği sisteme sınav kitapçığı nda yazılı olmasına rağmen mağdur edildik hafız ilahiyat mezunu 6 yıl görev yapan birisi olarak şok oldum . hayırlı diyelim

Bayram Ali
Bayram Ali - 7 ay Önce

Buna bi çözüm bulunsun

sefa
sefa - 7 ay Önce

duy sesimizi cumhur başkanim

Beyto
Beyto - 7 ay Önce

Ben hakkımı helal etmiyorum.Benim puanım 20 ise dahi ösym hesaplaması lazım.Ösym yi bu sisteminden dolayı kınıyorum.Derhal buna bir çözüm bulunmalı.ösym nin vicdanı sızlıyor sa bu sıkıntı hemen çözülmeli.Böyle bir sistem olmaz olsun.

Hüseyin
Hüseyin - 7 ay Önce

Gözlemler sonucunda ÖSYM’nin uygulamaları sonucu liyakatli ve yıllarını hafızlığa ve ilahiyat eğitimine adamış binlerce eğitimli insan 1 saatlik sınav sonucunda mağdur olmuş, liyakatli olduğu halde müracaatları engellenmiştir. Peh yarım net yapamayan liyakatlılar içinmi. Yoksa sizemi dokundu

Sümeyye Kaya
Sümeyye Kaya - 7 ay Önce

Ya bende o magdurlardan biriyim ne olur sesimizi duyun 2020 ye kadar ne yapicaz biz

abc
abc - 7 ay Önce

bu çırpınış boşa umudunuzu kırmak istemem. gerçekten sizin adınıza üzüldüm. yapacak birşey yok.

Nemağduru
Nemağduru - 7 ay Önce

Yarım net yapacak kadar bilgisi olmayan kişimi mağdur olacak. Gidin Allah aşkına


SIRADAKİ HABER