Devlet Gençlere 10 Bin TL ve İş Garantili Eğitim Desteği Verecek

İşsizlik sorunun çözüme kavuşturulması için uygulamaya konulan ve etkili olan istihdam teşviki kampanyasına ek olarak devlet yeni bir proje ile bu konuda yeni heyecan başlatmayı planlıyor. Bu kapsamda devlet gençlere 10 bin TL'lik eğitim kuponu ve iş garantili eğitim kursları desteği sağlayacak

Devlet Gençlere 10 Bin TL ve İş Garantili Eğitim Desteği Verecek

 
Türkiye'nin en önemli sorunlarının başında gelen işsizlik sorunun çözüme kavuşturulması adına devlet önemli adımlar atıyor. 

Bu kapsamda atılan adımların ilki 2017 yılında uygulamaya geçilen istihdam teşvikleri olmuştu. Devlet bu konuda yeni bir projeye hazırlanıyor. Bu proje ile gençlere bazı destekler sağlanacak. Detayları haberimizde siz ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. 

ÇALIŞMA BAKANI SARIEROĞLU YENİ PROJEYİ AÇIKLADI

Devlet tarafından uygulanmaya konulması hedeflenen yeni proje ile ilgili ilk detayları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu aktarmıştı. Bakan Sarıeroğlu konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamasında devletin gençlere 10 bin TL'lik eğitim desteğinde bulunacağını ve İşkur aracılığıyla da mesleki eğitim verileceğini duyurdu. 

Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülen proje kapsamında İşkur'da halen devam eden mesleki eğitimlerle açıklaması planlanan yeni model eğitim kursları birleştirilecek. Ayrıca İşkur'da açılacak kurslar da işverene taleplerine göre belirlenecek. Yani işverenlerin talep ettiği ara personeller yetiştirilecek. 

banner178
Açılması planlanan bu kurslarda eğitimler 8 ay devam edecek ve gençler hem mesleki eğitimleri tamamlanarak aktif işgücüne katılacak.
 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI KORDİNE EDECEK

Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülecek bu projeyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordine edecek. İşkur'da açılacak kurslarda eğitim görecek gençlerin eğitimlerini tamamlasının ardından ise hemen istihdama katılmaları hedefleniyor. Bu kapsamda eğer eğitimi verecek kurum iş garantisi sağlarsa devlet bu eğitimler için gençlere 10 TL'lik destek saplayacak. 

Herhangi bir alanda meslek sahibi olmayan adaylar devlet tarafından sağlanacak bu destek ile çalışmayı hedefledikleri alanlarda mesleki eğitim sürecine katılacaklar. Bu eğitimlerin masrafları devlet tarafından karşılanacak ve zamanla tüm meslek gruplarını kapsayacak. Eğitimlerin içeriğini de işveren kurumlar belirleyecek. 

10 BİN TL DETSEK, EĞİTİM VE GÜNLÜK 60 TL YARDIM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından koordine edilecek proje kapsamında ilk eğitimler başta bilişim sektörü olmak üzere geleceğin meslekleri üzerine olacak. Eğitimler, özel eğitim kurumları tarafından verilecek eğitimlerin içeriği ise işverenler tarafından belirlenecek. Bu projeyle işverenin talep ettiği nitelikli işgücü sağlanacak. 

Eğitim görecek gençlere devlet tarafından 10 bin liralık kupon verilecek. Gençler bu kuponları eğitim kurumlarında kullanarak, istedikleri yerde ve istedikleri şartlarda eğitim alabilecek. Eğitim görenlere günlük 60 lira cep harçlığı da verilecek. Eğitim sonrası gençler işe yerleştirilecek. Pilot uygulama başladı, Nisan ayında asıl uygulamaya geçilecek.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER