DEİZM NEDİR BİLİYOR MUSUNUZ?

DEİZM, ATAİZMİN YENİ VERSİYONUDUR...

DEİZM NEDİR BİLİYOR MUSUNUZ?

DEİZM, BİR YARATICININ VARLIĞINI KABUL EDEN FAKAT, O YARATICININ KULLARA KARIŞMADIĞINI  SAVUNAN BİR İNANÇ BİÇİMİDİR.

BU İNANCA SAHİP KİŞİLERE DE DEİST DENİR.
Deizm, Ataizmin yeni versiyonudur. Allah’ın varlığının delilleri şüpheye yer bırakmayacak şekilde ispat edildikten sonra Ataistler Allah’ın varlığını kabullenmek zorunda kaldılar. Fakat bu sefer de Allah'ın yarattığı şeylere karışmadığını, başıboş bıraktığını, o yüzden herkesin varolan aklıyla bir şeyler yapmaya çalıştığını söylüyorlar. Peygamberleri, Melekleri, Haşr ve hesabı inkar ediyorlar. Ben bunun öyle olmadığını Allah’ın Kullarını her an gözetim altında tuttuğunu, uyardığını, onlara uymaları gereken kuralları hatırlattığını ve öldükten sonra kullarını hesaba çekeceğini anlatan ayetleri aşağıya yazdım. İnşaAllah Deistlere ve Deizm’e kaymaya başlamış kişilere faydası olur.

1-) Allah kullarını görüp gözetir:
“Şüphesiz Allah, kullarını hakkıyla görendir.” (Mü'minun suresi, 44)

2-) Onları uyaran Peygamberler göndermiştir:
“Biz her millete bir peygamber gönderdik.O da “Allah’a ibadet edin, tağuttan uzak durun!” dedi. Sonra onlardan bir kısmına Allah hidâyet nasib etti, bir kısmı hakkında da sapacaklarına dair hüküm kesinleşti. İşte gezin dolaşın dünyayı da peygamberleri yalancı sayanların âkıbetlerinin ne olduğunu görün!”(Nahl suresi, 36).

banner178
3-) Uymaları gereken kuralları içeren Kitaplar göndermiştir:
''Ey iman edenler! Allah'a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği Kitab'a ve daha önce indirdiği kitaba iman (da sebat) ediniz. Kim Allah'ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve kıyamet gününü inkâr ederse tam manasıyle sapıtmıştır.'' (Nisa suresi, 136)

4-) Onların yaptıklarını kayıt altına alan melekler görevlendirmiştir:
"Muhakkak sizin üzerinizde gözetici (hafız) çok şerefli yazıcılar vardır ki bunlar yaptığınız amel ve işlerin hepsini bilirler." (İnfitâr suresi, 10-12)

"Hatırla ki insanın hem sağında hem solunda oturan ve onun amellerini tesbit etmekte olan iki de (melek) vardır. O bir söz atmaya dursun, mutlaka onun yanında hazır olan gözcü (melek) vardır." (Kaf suresi, 17-18).

5-) Yapıp ettiklerinin hesabını da soracaktır:
“Kıyamet günü için adalet terazileri kurarız. Hiç kimseye bir haksızlık edilmez. (İnsanın yaptığı iş) bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa onu getiririz. Hesap gören olarak biz yete¬riz.” (Enbiya suresi, 47)

-Demek ki; Allah, kullarını başıboş bırakmamıştır:
“İnsan başıboş bırakılacağını mı sanıyor?” (Kıyamet Sûresi, 36)

“Bizim sizi boş yere bir oyun ve eğlence olarak yarattığı¬mızı ve sizin bize döndürülüp getirilmeyeceğinizi mi sandınız?” (Mü'minun suresi, 115)

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 20:24
banner179
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yakup
Yakup - 1 yıl Önce

Bir deist/ateist için inanmadığı bir kitabın aletleri delil olabilir mi?

SIRADAKİ HABER