Bu Bebekteki Hastalık Dünya'da Sadece 10 Kişide Var

Dünyada sadece 10 kişide olduğu öğrenilen ölümcil hastalık Diacyl Glycerol Acil Transferaz Enzim Eksikliği (DGAT-1) hastalığına yakalanan İkra isimli bebek...

Bu Bebekteki Hastalık Dünya'da Sadece 10 Kişide Var


Dünyada sadece 10 kişide olduğu öğrenilen ölümcil hastalık Diacyl Glycerol Acil Transferaz Enzim Eksikliği (DGAT-1) hastalığına yakalanan İkra isimli bebek, tedavi altına alınılan hastanede düzelmeye başladı. Zonguldaklı Kocasoy ailesi küçük İkra'nın tedavisi için İstanbula oradan sonuç alamayıncada Ankara'ya gittiler. Buradan da tedavi sonucu alamayan aile İnternet üzerinden yaptıkları araştırma neticesinde Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk  Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ersin Sayar'a ulaştı. Doktorun yaptığı muayene sonucunda küçük ikra'ya Diacyl Glycerol Acil Transferaz Enzim Eksikliği (DGAT-1) hastalığı teşhisi konuldu. Yaklaşık olarak 4 aylık tedavi sürecinin ardından enzimlerinde gelişme olan İkra bebek ilk tedavisine kulak verdi. 

banner178
Doktor bu hastalığın sadece 10 kişide olduğunu belirtti şu şekilde konuştu; 

"İkra, çeşitli hastanelerde yatırılmış ve bu süre zarfında ishali  kontrol altına alınamamış, tanısı da konulamamıştı. Bana geldiğinde tanı için  genetik analize gönderdik. Tedavi açısından yağsız beslenmeye geçtik genetik  analiz sonucunda Acil Transferaz Enzim Eksikliği saptandı. Bu  hastalığa sahip olan kişi sayısı dünyada yaklaşık 10 civarında. Kesin bir tedavisi  bilinmiyor. Yalnız yağsız diyetten belirgin fayda gördü bizim hastamız. Şu anda  yaşıtlarının kilosunu yakalamış durumda."  dedi.

banner179
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER